Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Klimatyzacja w samochodzie. Jak korzystać?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Archiwum Układ klimatyzacji jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia współczesnych samochodów. Większość kierowców korzysta z niego nie zastanawiając się nawet, czy robi to prawidłowo. Jak właściwie wykorzystać wszystkie funkcjonalności tego systemu?

Nadeszły wakacje. Niebawem wiele osób siądzie za kierownicą swoich aut wyruszając w podróż, która bez względu na długość trasy może okazać się bardzo uciążliwa. Szczególnie, gdy temperatura z oknem przekroczy kilkanaście stopni i zacznie dawać się podróżującym we znaki. Zanim uruchomimy klimatyzację w naszym samochodzie, powinniśmy poznać ogólne metody posługiwania się tym układem, które przydadzą się zawsze. Niezależnie, czy będzie to klimatyzacja ręczna, automatyczna (klimatronik), wielostrefowa, czy każda inna.

Nie tylko podczas upałów

Uruchamianie klimatyzacji wyłącznie podczas upałów to poważny błąd. Dlaczego? Ponieważ czynnik pracujący w układzie jest wymieszany z olejem i zapewnia odpowiednie smarowanie sprężarki. Dlatego co jakiś czas powinno włączyć się klimatyzację, aby nasmarować i zakonserwować układ. Ponadto służy on zarówno do schładzania powietrza, jak i jego osuszania. Druga z wymienionych funkcjonalności doskonale sprawdza się w warunkach jesiennych lub zimowych stanowiąc nieocenioną pomoc, gdy mamy problem z parującymi szybami. Gdy temperatura spadnie poniżej 5 stopni Celsjusza, a układ schładzania powietrza będzie wyłączony, osuszanie z pewnością zadziała znakomicie.

Z otwartym oknem

Wsiadając do długo stojącego na słońcu i mocno nagrzanego samochodu w pierwszej kolejności powinniśmy otworzyć na chwilę szeroko wszystkie drzwi i przewietrzyć wnętrze. Gdy uruchomimy auto (przed włączeniem klimatyzacji) przejedźmy kilkaset metrów z otwartymi oknami. Dzięki temu schłodzimy wnętrze pojazdu do temperatury zewnętrznej bez użycia klimatyzacji, obciążenie sprężarki zostanie zmniejszone, a zużycie paliwa przez silnik samochodu nieznacznie się obniży. Podczas jazdy z włączoną klimatyzacją należy zamknąć szczelnie wszystkie okna oraz uchylony dach. Najszybciej obniżymy temperaturę powietrza we wnętrzu auta, gdy ustawimy chłodzenie  na tryb automatyczny oraz wewnętrzny obieg powietrza wewnątrz auta (trzeba pamiętać, aby po schłodzeniu wnętrza przełączyć na zewnętrzny obieg powietrza).

Redakcja poleca:

Toyota Corolla X (2006 - 2013). Czy warto kupić?
Części samochodowe. Oryginał, czy zamiennik?

Skoda Octavia 2017. Silnik 1.0 TSI i adaptacyjne zawieszenie DCC

Nie na maxa

Nigdy nie ustawiajmy klimatyzacji na maksymalne chłodzenie. Dlaczego? Ponieważ sprężarka klimatyzatora samochodowego nie jest urządzeniem typowo przemysłowym i praca w trybie ciągłym powoduje jej szybkie zużywanie się. Jaka jest zatem optymalna temperatura, którą powinniśmy ustawić na sterowniku klimatyzacji? Około 5-7 °C mniejsza, niż wskazania termometru na zewnątrz samochodu. Czyli jeśli za oknem naszego pojazdu jest 30 °C klimatyzację ustawiamy na 23-25 °C. Warto również włączyć automatyczny tryb pracy. W przypadku, gdy klimatyzacja jest sterowana ręcznie i nie posiada wskaźnika temperatury, pokrętła powinny zostać ustawione tak, aby z nawiewów leciało chłodne, a nie zimne powietrze. Ważne by unikać kierowania strumienia powietrza z nawiewów bezpośrednio na kierowcę i pasażerów, bo może się to skończyć poważnym przeziębieniem.

Obowiązkowy przegląd

Przynajmniej raz w roku powinniśmy wykonać dokładny przegląd układu klimatyzacji w naszym samochodzie. Najlepiej w sprawdzonym warsztacie, który skontroluje szczelność układu i stanu czynnika chłodzącego, stanu mechanicznego sprężarki (np. napędu), wymieni filtry oraz przeprowadzi odgrzybianie przewodów klimatyzacj). Warto poprosić serwisantów o wskazanie zbiornika na skropliny lub przewodu odprowadzającego wodę pod samochód. Dzięki temu będziemy mogli samodzielnie, okresowo skontrolować drożność układu lub opróżniać go we własnym zakresie.

– Poprawnie działająca klimatyzacja pozwala na utrzymanie zarówno odpowiedniej temperatury we wnętrzu pojazdu, jak i należytej jakości powietrza. Regularnie przeprowadzane przeglądy i serwisy tego systemu nie pozwalają bowiem na rozwój pleśni, grzybów, roztoczy, bakterii oraz wirusów, które mają bardzo niekorzystny wpływ na zdrowie każdego człowieka, szczególnie dzieci i alergików. Warto, aby kierowcy udali się do serwisu przed wakacyjnymi wypadami i nie narażali na niebezpieczeństwo  i niekomfortową jazdę zarówno siebie, jak i współtowarzyszy podróży – komentuje Michał Tochowicz, ekspert motoryzacyjny sieci ProfiAuto.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • karlitek (gość)

  Ja akurat skorzystałem z promocji aso forda na przegląd i dezynfekcję klimy, przy okazji wymieniłem też filtr, nawet nie wyszło drogo.

 • Bartek (gość)

  Ja od lat jeżdżę z klimą do tego gościa i mogę polecić http://opiniafirm.pl/klimatyzacja-samochodowa-marcin-poncyliusz,piaseczno-2,f Ceny są rozsądne, a facet zna się na rzeczy i uczciwie traktuje klientów, bez kombinowania i naciągania na kasę

 • veronique (gość)

  do tego polityka? matko ratuj

 • Arek (gość)

  Ja co roku robię przegląd i czyszczenie klimatyzacji pod koniec kwietnia ( w serwisie http://www.perfectclima.pl ) Co do ozonowania, to mają promocję i ozonowanie wnętrza auta robią za 46zł, pod warunkiem, że zdecydujesz się na pełen serwis klimy (200 zł), czyli opróżnienie układu klimatyzacji z czynnika, czyszczenie czynnika i układu klimatyzacji z wody, nabijanie klimy, wymiana oleju i czynnika z barwnikiem UV, odgrzybianie i dezynfekcja, itd.

 • sem (gość)

  Włączenie obiegu powietrza wewnątrz samochodu automatycznie wyłącza automatykę i nie da się jak w artykule napisali włączyć tych dwóch funkcji razem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości