Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kluczyki samochodowe

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

 Kierowcom często zdarza się gubić kluczyki do auta. Podobno co trzeci właściciel samochodu zgubił je w swoim życiu przynajmniej raz. do swego wozu. Równie często ten niepozorny przedmiot pada łupem złodziei.
Przejdź do: Kłopot z immobiliserem

Kierowcom często zdarza się gubić kluczyki do auta. Podobno co trzeci właściciel samochodu zgubił je w swoim życiu przynajmniej raz. Równie często ten niepozorny przedmiot pada łupem złodziei.

Kluczyki do samochodów podzielić można na kilka grup. Na rynku spotyka się klucze jednostronne i dwustronne. Te pierwsze są najmniej wygodne w użyciu, gdyż za każdym razem, kiedy wkładamy je do zamka lub stacyjki, uważać musimy, by zrobić to odpowiednią stroną. Problemu tego nie mamy, gdy do naszego auta przewidziano klucz obustronny. W użyciu znajdują się także tzw. kluczyki kątowe (również w wersjach jedno- i dwustronnych), w których to nacięcie wykonane jest pod charakterystycznym ukosem. Zdarzają się również kluczyki o dość specyficznym kształcie, jak na przykład do zamków Forda - w kształcie okrągłego słupka. Wszystkie z nich da się w razie potrzeby dorobić.

 

Szybko i sprawnie
- W ostatnich latach sposoby dorabiania kluczyków samochodowych diametralnie się zmieniły - mówi Rafał Świercz, pracownik rekomendowanego serwisu kluczy "Key". - Obecnie używa się maszyn sterowanych elektronicznie, rzadko kto szlifuje kluczyki ręcznie. Dzięki temu nacinanie kluczyków odbywa się teraz szybciej i bardziej precyzyjnie.

Jeżeli zgubiliśmy kluczyk ale posiadamy w domu zapasowy, dorobienie do niego dodatkowego zajmie tylko kilka minut. Gorzej jeżeli zgubiliśmy lub ukradziono nam wszystkie kluczyki.

- W takim wypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana, ale jesteśmy w stanie poradzić sobie z takim problemem - mówi Rafał Świercz. - Można dorobić kluczyk czytając pasek kodowy lub odtworzyć zgubę posiłkując się zamkiem. Zwykle pomocne jest odczytanie układu kołeczków w zamku. Trwa to jednak nieco dłużej i klient musi się liczyć z kilkugodzinnym oczekiwaniem.

Kłopot z immobiliserem
Najbardziej kłopotliwą okazuje się utrata kluczyków z immobiliserem. Odzyskanie zguby może nas w takim wypadku kosztować sporo czasu i pieniędzy.

W takich wypadkach klient dostarczyć nam musi kluczyk zapasowy i dowód rejestracyjny - mówi Rafał Świercz. - Kod przypisany samochodowi zczytuje się z klucza zapasowego i numerów nadwozia. Jeżeli nie ma klucza zapasowego konieczna jest ścisła współpraca z dilerem lub producentem auta. Jeżeli zostanie przez nich udostępniony indywidualny, niepowtarzalny kod każdego auta z immobiliserem, można zrobić nowy kluczyk.

Operacja taka zwykle trwa od dwóch tygodni do nawet dwóch miesięcy. Najlepiej więc dorobić profilaktycznie chociaż jeden dodatkowy kluczyk zapasowy. Niech leży w szufladzie i czeka na "złą" godzinę.

Koszt dorobienia kluczyka samochodowego

Kluczyk nieelektroniczny jednostronny 10 zł
Kluczyk nieelektroniczny dwustronny 20 zł
Kluczyk nieelektroniczny kątowy jednostronny 35 zł
Kluczyk nieelektroniczny kątowy dwustronny 45 zł
Kluczyk okrągły Ford 35 zł
Kluczyk elektroniczny (immobiliser) 200-250 zł

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • nanakrakowpl

  Dorobienie i zakodowanie klucza z crypto immobilizerem to już nie problem - zapraszam na www.nana.krakow.pl >> dorabianie kluczy samochodowych.

 • KserGRAF

  KODOWANIE, PROGRAMOWANIE KLUCZY SAMOCHODOWYCH Korzystając z zaawansowanego technologicznie sprzętu, przeznaczonego wyłącznie do programowania kluczy samochodowych, jesteśmy w stanie zakodować transpondery w kluczach zarówno z kodem stałym jak i CRYPTO Usługa obejmuje zdecydowaną większość popularnych marek i jest nadal sukcesywnie rozszerzana o kolejne modele. Zapraszamy http://kodowanie-kluczy.pl

 • R. Świercz (gość)

  C.H. Manhattan, Gdańsk Wrzeszcz, Szybko - Tanio - Solidnie, Dorabianie kluczy z Immobilizerem do każdego auta, itp. Dorabianie kluczy mieszkaniowych, dom-firma, itp. Projektowanie, produkcja, montaż systemów kontroli dostępu Master Key Usługi szewskie i kaletnicze, Naprawa obuwia i torebek, plecaków, walizek, itp. Sprzedaż akcesoriów do pielęgnacji obuwia i galanterii skórzanej,

 • Janek (gość)

  Ostatnio byłem przejazdem w Limanowej i gość mi tam profesjonalnie i szybko dorobił kluczyk do mojego Seata. Podziwiam takich przedsiębiorców, szybko, fachowo i tanio. Bodajże firma nazywa się Klucze Samochodowe, znaczy tak ta firma ma obklejone auto dostawcze Edytowany przez moderatora 2012-01-23 07:17

 • F.U.H. KLUCZYK LESZEK I KAMIL SOWIŃSKI (gość)

  Polecam firmę F.U.H. KLUCZYK byłem dorabiałem kluczyk do X6 - 10 minut sprawnie bez problemów fachowa i szybka obsługa Wybrałem ich ze względu na ponad 20 letnie doświadczenie , wcześniej dorabiali mi klucz do leona II i również trwało to kilka minut Edytowany przez moderatora 2013-05-06 14:55

 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości