Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kobiecy koncept na Dzień Kobiet

Data publikacji: Autor: ME

 Projekt niezwykłego Volvo przedstawiły kobiety. One podejmowały wszystkie decyzje dotyczące stylu i funkcjonalności nowego auta. Grupą docelową miały być panie, niezależne profesjonalistki.W Stanach Zjednoczonych 54 proc. klientów VOLVO stanowią kobiety, w Europie zaś udział damskiej klienteli jest coraz większy. Właśnie na tej grupie skupiły się projektantki. Model nazwano YCC Your Concept Car.

Zespół składał się z ośmiu pań: pięciu projektantek i trzech kierujących przedsięwzięciem. Przeprowadzono wstępnie badania fokusowe wśród potencjalnych klientek. Wyniki okazały się bardzo cenne. Otóż okazało się, że kobiety decydują najczęściej o zakupie samochodu nie w segmentach tanich lecz w klasie premium. Ponadto są bardzo wymagające. Zwracają uwagę na użyteczne wyposażenie, takie jak schowki, siatki, wieszaki, na łatwość zajmowania pozycji za kierownicą i wysiadania z samochodu, dobrą widoczność z pozycji kierowcy, urodę i charakter auta oraz łatwość manewrowania na parkingu.
Kobiety kierowcy chcą mieć wszystko pod ręką. Panie projektantki wybrały więc praktyczny wariant przesunięcia drążka zmiany biegów z tunelu środkowego na centralną konsolę, wykorzystując w ten sposób wolną przestrzeń między fotelami. Pod ręką znajdziemy więc specjalne schowki na telefon, laptop, nawet na sporą damską torebkę. Pomyślano też o koszu na śmieci.
Zastanawiają otwierane do góry skrzydła drzwi. Oczywiste są zalety takiego rozwiązania. Łatwość dostępu do wnętrza i mniejsze potrzeby na zatłoczonych parkingach. Drzwi otwiera się automatycznie pilotem - reaguje to skrzydło, obok którego stoi otwierająca.
Brawa należą się projektantkom za racjonalizatorskie podejście do kilku aspektów ergonomii. Zanim zasiądziemy za kierownicą zakupionego YCC nasza sylwetka jest skanowana i szczegółowe wymiary ciała służą komputerowi pokładowemu do określenia najbezpieczniejszej i najbardziej wygodnej pozycji za kierownicą. Określa on ustawienie fotela, koła kierownicy pasów bezpieczeństwa i pedałów. Auto stara się więc uczyć właściciela i dbać o jego komfort. Oczywiście kobiety nie lubią być niewolnicami elektroniki. Ustawienia można więc zmodyfikować, dostosowując do własnych potrzeb. Jeśliby jednak kierowca przyjął pozycję ograniczającą pole widzenia, natychmiast poinformuje go o tym specjalny hologram umieszczony na słupku A.
Złośliwi twierdzą, że kobietom trudno parkować, gdyż nigdy nie pamiętają gdzie zaczyna się i kończy ich auto. YCC ułatwia manewry, gdyż zza kierownicy widać dość dobrze wszystkie cztery rogi karoserii. Ponadto mamy do dyspozycji sensory asystujące przy parkowaniu.
Zaglądanie pod maskę kojarzy się kobietom z czymś raczej mało przyjemnym. Awaria, ubrudzone dłonie, zapieczone gwinty zakrętek. Obecnie ogranicza się dostęp do silnika wyłącznie w sytuacjach awaryjnych. Klient powinien wiedzieć, gdzie jest wlew płynu do spryskiwacza szyb. W modelu YCC nie potrzeba nawet unosić pokrywy silnika. Tam gdzie zwykle tankujemy benzynę znajdziemy też wlew płynu spryskiwacza.
Auto jest dynamiczne i ekologiczne. 215-konny silnik spalinowy współpracuje z 60-voltowym silnikiem elektrycznym przejmującym kontrolę kiedy np. zatrzymujemy samochód w ulicznych korkach. Nie warto nawet wspominać o tym, że panie zadbały o estetykę i funkcjonalność materiałów użytych we wnętrzu, nic nie ma prawa ubrudzić się nieodwracalnie, niczego nie porysujemy krawędzią pierścionka, nie złamiemy sobie paznokcia źle zaprojektowaną klamką.
I kto powiedział, że motoryzacja to męska sprawa.


Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości