Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kobieta za kierownicą. Coraz więcej pań ma prawo jazdy

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Archiwum Coraz więcej kobiet może pochwalić się w Polsce prawem jazdy. Przez ostatnie dziesięć lat liczba pań za kierownicą zwiększyła się o 3 miliony. Obecnie prawo jazdy w Polsce ma 7,5 mln kobiet.

Wzrósł także odsetek wypadków spowodowanych przez kobiety, o prawie 6% w ciągu ostatniej dekady. To i tak cztery razy mniej jak wypadki mężczyzn. Podkreślić należy, że nie oznacza, że kobiety jeżdżą mniej rozważnie niż dziesięć lat temu. Eksperci podkreślają, że gdyby liczba osób uprawnionych do jazdy obu płci była równa, statystyka wyglądałaby zupełnie inaczej.

Redakcja poleca:

Polecane pięciolatki. Przegląd popularnych modeli
Kierowcy zapłacą nowy podatek?
Hyundai i20 (2008-2014). Warto kupić?

Kobiety powodują znacznie mniej groźne zdarzenia od mężczyzn. - Płeć piękna ma problemy m.in. z opanowaniem skrzyni biegów, zmianą kierunkowskazów i obserwowaniem tego co dzieje się dookoła pojazdu - wyjaśnia Wioletta Wylotek ze szkoły nauki jazdy dla pań.

Ewa Odachowska, psycholog Instytutu Transportu Samochodowego podkreśla, że mężczyźni są lepsi w koordynacji wzrokowo-ruchowej, czy czytaniu mapy. Kobiety inaczej natomiast analizują przestrzeń.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Pani kierowca (gość)

  Z własnej praktyki i obserwacji obieram odwrotny punkt widzenia, niż ten przedstawiony w materiale. Jeździłam z wieloma facetami, którzy słabo zmieniają biegi, nie dostosowują prędkości do biegu, potrafią niechcący zajechać komuś w drogę, bo nie spojrzał w lusterko, zapomnieć o kierunku, za bardzo przyspieszać i gwałtownie hamować. Za to przesadnie rozglądają się tam, gdzie za kierownicą nie trzeba (ooo jaki ładny domek, odwraca głowę i w tym czasie przez nieuwagę zjeżdża na sąsiedni pas). Ja uważam, że z tymi wszystkimi słabościami wytkniętymi w filmie dobrze sobie radzę. Za to nie wspomniano tu o poczuciu obrysu samochodu i trudności manewrowania np. na ciasnym parkingu (co dla mnie już nie zawsze jest łatwe), szybkości podejmowania decyzji, szacowania odległości/prędkości, czy zdążę skręcić w lewo zanim nadjedzie auto z naprzeciwka. Pozdrawiam

 • Fischer (gość)

  Bla bla bla jestem facetem i uważam że niektóre kobiety jeżdżą znacznie lepiej i pewniej np. Panie z WW, PO, WR, przedstawicielki handlowe :D uwielbiam się z nimi ścigać :D

 • Pani kierowca (gość)

  No dokładnie Fischer, z mojego punktu widzenia nie ma tu podziału na płeć. Im bardziej niektórzy żądają równouprawnienia, tym dalej od tego są.

 • Krakus (gość)

  Baby jeżdżą niepewnie, nie są uprzejme (nie wpuszczają z bocznych dróg, nie przepuszczają pieszych), często rano maluj się na światłach, lub w korku, a zmorą jest ich gadulstwo przez komórkę. Kobiety generalnie nie są stworzone do prowadzenia tego środka lokomocji.

 • KR (gość)

  Piszecie chyba o Paniach w wieku 40+ które na potegę robia prawa jazdy. Bo dla młodszych to posiadanie prawa jazdy jest tak oczywiste ze szkoda pisąc.

 • Poznaniak (gość)

  Garść statystyk: obecnie według szacunków, ponad 40% kierowców stanowią kobiety, niecałe 60% mężczyźni. Wśród sprawców wypadków drogowych w 2014 roku było niecałe 25% kobiet i blisko 75% mężczyzn. Jeszcze raz @Krakus opowiedz mi, jak to kobiety nie są stworzone do prowadzenia samochodów.

 • traker (gość)

  Tak zgadzam się z moimi przedmówcami, kobiety jeżdżą co raz lepiej! Uwielbiam gdy nie jestem w pracy za fajerą ciężarówki leciutko się z nimi ścigać , eh chyba to lubią i są niezłe w tej jeżdzie :)

 • sam (gość)

  news który powala z nog

 • Pieszy (gość)

  To się czuje na przejściach dla pieszych , na 10 kierujących pań tylko 1-2 przepuszczą , albo nie umieją się zatrzymywać, albo uważają , że tylko mężczyzna powinien przepuścić kobietę odwrotnie już nie

 • zyggi (gość)

  panie sa zajebiste, nie tylko za kierownica..ich wzrok siega do czubka wlasnego nosa...przyklad z wczoraj z klubu...po ile bilety? Panie 5, Panowie 10...a pani na to: co???? oszustwo!!! panie powinny wchodzic ZA DARMO ;] a moze to w panie powinno sie wchodzic za darmo?? ;] prostytucja przestalaby byc intratnym zajeciem hehehhe

 • dziadek (gość)

  to dlatego na rynku coraz więcej samochodów z automatycznym parkowaniem

 • Crock (gość)

  Kobiety często jeżdżą lepiej niż faceci bo są mniej nerwowi. Tak czy siak niedługo wkroczymy z nową erę motoryzacji jak tylko samochody autonomiczne się upowszechnią. Już teraz Volvo wypuściło na drogi w ramach testów autonomiczne XC90 także przyszłość idzie do nas dużymi krokami :)

 • kierowca (gość)

  i bardzo dobrze, jesteśmy mobilne i przestajemy być uzależnione od innych, żeby nas gdzieś podrzucił. Szkoda tylko, że obcasy się niszczą tak w samochodzie ;/ ja kupiłam nakładki na buty z nabut.pl i póki co zdają egzamin

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości