Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Kobieta za "kółkiem" to dyskomfort dla mężczyzn?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Renault Polskie statystyki pokazują, że w 2010 r. kobiety kierujące pojazdami spowodowały niespełna 19% wypadków drogowych, a mężczyźni 77,1%. Jednak według brytyjskich danych, nadal jeden na trzech mężczyzn nie czuje się bezpiecznie, gdy za kierownicą siedzi jego partnerka, a jeden na pięciu twierdzi, że nigdy nie jest w stanie zrelaksować się w takiej sytuacji.
- "Kwestia zaufania do kierowcy ma duże znaczenie. Jeśli na siedzeniu Fot. Renault pasażera siedzi partner przekonany, że lepiej prowadzi pojazd, może się pokusić o wydawanie poleceń lub namawianie kobiety kierowcy do podejmowania manewrów, co do których ona sama ma wątpliwości. Takie zachowanie rozprasza i stresuje" – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Jazdy Renault.

CZYTAJ TAKŻE

Co mężczyźni sądzą o kobietach-kierowcach? Raport


Najdroższy wypadek na świecie


Jeden na dziesięciu ankietowanych mężczyzn przyznał, że przynajmniej raz był zmuszony chwycić za kierownicę w sytuacji, gdy partnerka nie patrzyła na drogę, a samochód zaczynał zjeżdżać w kierunku osi jezdni. Pasażer nie może chwytać za kierownicę, gdy uważa, że kierowca nie panuje nad samochodem. Takie zachowanie stwarza poważne zagrożenie w ruchu drogowym. Kiedy zdaniem pasażera kierowca wykonuje jakiś nieprawidłowy manewr, dozwolone jest jedynie ustne zwrócenie uwagi. Jednocześnie pasażer nigdy nie powinien godzić się na to, aby przytrzymywać kierownicę w trakcie jazdy, nawet gdy kierowca o to prosi.

Polacy uważają, że kobiety jeżdżą spokojniej, wolniej oraz ustępują pierwszeństwa innym. Mężczyźni z kolei jeżdżą szybciej, częściej wyprzedzają i gwałtownie hamują. Stanowią oni aż 77,1% sprawców wypadków, za które odpowiadają kierujący pojazdami, a w przypadku, gdy wina za zdarzenie drogowe leży po stronie pieszych, mężczyźni są odpowiedzialni za 66,6% z nich.

Fot. Renault - "Zarówno kobiety jak i mężczyźni popełniają błędy za kierownicą. Na nasze szkolenia trafiają mężczyźni, których zachowanie za kierownicą bardziej przypomina to przypisywane kobietom i odwrotnie – mówią trenerzy Szkoły Jazdy Renault. – "Podczas szkoleń do każdego kierowcy należy podchodzić indywidualnie, dlatego oferujemy testy psychologiczne, które pozwalają na określenie dominującego rodzaju reakcji nabytych i odruchowych występujących podczas prowadzenia pojazdu."

Ważne jest, aby zdawać sobie sprawę z cech temperamentalnych i osobowościowych oraz sposobu w jaki reagujemy podczas jazdy. Pomoże nam to w samodoskonaleniu i wpłynie na bardziej rozważną jazdę bez względu na płeć.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • piterekb5

  moja ex jezdzial tak dobrze samochodem ze niejeen facet moglby sie od niej uczyc jazdy. nie mowie ze ja jestem jakis swietny bo nie jestem ale duzo osub ma o sobie za dobre mniemanie do tego jakim dobrym kierowca nie jest. taka jest prawda niestety

 • Jarpoz

  Z taką panienką jak na pierwszym zdjęciu to chętnie bym pojeździł jak pasażer, najlepiej na długą przejażdżkę. P.S. Dobrze że żona tego nie czyta.

 • Jarpoz

  Gdyby napisali na jakim średnio odcinku trasy mężczyźnie przytrafia się wypadek a na jakim kobiecie z rozbiciem na warunki ( miasto, autostrada, trasa ), to można by coś modrego wywnioskować, a tak to można tylko dołączyć się do takiej paplaniny, pełnej stereotypów uprzedzeń, ale jak będzie miła to już ma jakieś uzasadnienie.

 • gilbert3

  Jeśli mężczyzna ma problem z tym, że kobiety prowadzą auta, to chyba ma jakieś braki w męskości. Kobiety prowadząc chaotycznie zdają sobie z tego sprawę i jeżdżą wolniej. Mężczyźni ze skłonnościami do ryzyka rozbijają samochody i zabijają ludzi. Ale to oczywiście stereotypy, których każdy powinien być świadomy.

 • Domino123

  co za bzdura. ja wiem, ze jezdze swietnie. nawet co jakis czas kupuje sobie motoprezent i wybieram sie na tor wyscigowy poszalec ferrari albo lamborghini.

 • Marekx

  statystyki... tylko nie biora tego pod uwage ze za kolko wsiada o wiele wiecej mezczyzn niz kobiet. Wiec to chyba normalne ze wiekszosc wypadkow spowodowana jest przez nas... i tak to obrazuja statyski...

 • laaant

  są doskonałe w kierowaniu pojazdami.Natomiast w extremalnych przypadkach tracą głowę.

 • gdynianin1

  1. Kobieta w mieście to zawalidroga. Skrzyżowania zablokowane, niepotrzebny odstęp, niezdecydowane, nie sygnalizują wcześniej zamiaru skrętu, spowalniają przejazd w ruchu miejskim. Tragedia. 2. Ale za to za miastem, chciałbym tylko spotykać kobiety za kółkiem gdyż: a/ nie przekraczają prędkości o 50-100 km/godz b/ nie wyprzedzają na trzeciego albo na czwartego na podwójnej ciągłej c/ nie przyśpieszają jak są wyprzedzane (szczególnie dot to zakompleksionych bałwanów w TIRach) 3. Przepraszam ale nie opłaca się wpuszczać kobiety przed siebie, patrz p 1 kierowca od 45 lat

 • Marek Lacki

  Szanowny pan ip, nie zna się na statystyce. Nie wie, że dane należy przemnożyć przez procent kierowców kobiet i mężczyzn oraz kilometry. Z moich obserwacji w Warszawie wynika że: - to kobiety częściej nie wpuszczają na swój pas - to kobiety częściej nie zachowują wymaganego odstępu przy wyprzedzaniu pojazdu jednośladowego - wymuszają pierwszeństwo podobnie często jak mężczyźni - częściej niż mężczyźni wykonują niezrozumiałe i nielogiczne manewry, których skutek trudniej przewidzieć - częściej uszkadzają drzwi sąsiedniego pojazdu, otwierając swoje To moje własne obserwacje.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości