Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kobiety czy mężczyźni? Kto częściej śpiewa za kierownicą

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Kobiety czy mężczyźni? Kto częściej śpiewa za kierownicą Stereotyp funkcjonujący w Polsce, który mówi że kobiety są gorszymi kierowcami niż mężczyźni. Nie do końca to się potwierdza.

Kto częściej powoduje wypadki?

Z badania Barometr Ubezpieczeniowy Link4 wynika, że w ostatnich pięciu latach, 11 proc. mężczyzn kierowców i 9 proc. kobiet przyznało się do spowodowania kolizji lub wypadku. – To nie płeć a… wiek wpływa na wypadkowość. Młodzi kierowcy dużo częściej powodują kolizje. W ostatnich pięciu latach, wśród osób do 29 roku życia kolizje spowodowało 17 proc. kierowców, a powyżej tego wieku tylko 9 proc. – powiedział Jan Sadowski, ekspert ubezpieczeniowy Link4.

Łamanie przepisów

Kobiety rzadziej łamią przepisy. 59 proc. pań nigdy lub bardzo rzadko przekracza dozwoloną prędkość (do ograniczeń prędkości, prawie zawsze, stosuje się natomiast tylko 45 proc. panów). 35 proc. kobiet nigdy nie przekracza linii ciągłej a 45 proc. nigdy nie wymusza pierwszeństwa. Wśród mężczyzn te wskaźniki wyniosły odpowiednio 27 proc. i 40 proc. 

Tak z badań, jak i z obserwacji na co dzień wynika, że kobiety jeżdżą ostrożniej i bezpieczniej oraz zgodnie z przepisami – powiedział Roman Kantorski, prezes Polskiej Izby Motoryzacji. Kobiety mają jednak słabość do częstszego wjeżdżania na skrzyżowanie, gdy nie można go opuścić przed zmianą świateł oraz do przejeżdżania na czerwonym świetle.

Małe grzeszki

Najpopularniejszą czynnością dodatkową przy prowadzeniu samochodu jest rozmowa przez telefon bez zestawu gło-śnomówiącego – do tej czynności przyznaje się niemal, co drugi kierowca. Kto częściej „grzeszy” w ten sposób? Okazuje się, że mężczyźni (49 proc.). Wśród kobiet odsetek ten wyniósł 43 proc. Jeśli chodzi o inne zachowania, które nie służą koncentracji za kierownicą, to do palenia, picia lub jedzenia przyznało się 31 proc. mężczyzn i 27 proc. kobiet.

Natomiast w dwóch kategoriach bezdyskusyjnie wygrały panie. To śpiewanie za kierownicą i dbanie o wygląd – 23 proc. kobiet podśpiewuje za kółkiem, przy 14 procentach mężczyzn, a 10 proc. poprawia makijaż. Co ciekawe, mężczyźni nie przyznali się do golenia w czasie jazdy.

Kultura jazdy

Wydaje się, że mężczyźni są bardziej kulturalnymi kierowcami w stosunku do innych uczestników ruchu drogowego. 65 proc. z nich często i bardzo często ustępuje pierwszeństwa innym pojazdom umożliwiając im włączenie się do ruchu. Dla porównania, 59 proc. kobiet zachowuje się w ten sposób na drodze.

Czystość samochodu

Ciekawe wnioski płyną z badania w zakresie dbania o czystość samochodu. Okazuje się, że to mężczyźni częściej myją swoje auta. Przynajmniej raz w miesiącu robi to 64 proc. mężczyzn i 58 proc. kobiet. Natomiast kilka razy w miesiącu samochód jest myty przez 29 proc. panów i tylko 21 proc. pań. Samochód szczególnie często myją mężczyźni z wyższym wykształceniem, zamieszkujący średnie i duże miasta.

Ogólnopolskie badanie przeprowadziło towarzystwo ubezpieczeń Link4 oraz Polska Izba Motoryzacji.

Kobiety czy mężczyźni? Kto częściej śpiewa za kierownicą
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kobiety czy mężczyźni? Kto częściej śpiewa za kierownicą

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości