Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kobiety jeżdżą ostrożnie, ale też lubią przekraczać prędkość

Data publikacji: Autor: Paweł Puzio

Kobiety jeżdżą ostrożnie, ale też lubią przekraczać prędkość Kobiety za kierownicą wykazują więcej cierpliwości na drodze i zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni łamią przepisy ruchu drogowego - poza ograniczeniami prędkości.

Jak wynika z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, większość mężczyzn uważa, że jeździ zdecydowanie i dynamicznie.

Zobacz: Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody

Panowie umiejętności kobiet oceniają gorzej od swoich. Policyjne statystyki nie pozostawiają jednak złudzeń. Według tych danych, ponad 77 proc. wszystkich wypadków drogowych w 2010 roku zostało spowodowanych przez mężczyzn. Panowie doprowadzili do 89 proc. wszystkich wypadków ze skutkiem śmiertelnym. ?

Badania TNS Pentor potwierdziły, że szybka jazda jest domeną mężczyzn. Co trzeci kierowca przyznał, że szybko jeździ i nie boi się prędkości, która wzbudza w nim miłe odczucia. U mężczyzn szybka jazda częściej niż u kobiet wywołuje pozytywne skojarzenia. Taką postawę wykazuje zaledwie co dziesiąta kobieta.

Mężczyźni przyznają również, że w ciągu ostatnich trzech lat byli częściej zatrzymywani przez policję niż przedstawicielki płci pięknej. Prawie co trzeci mężczyzna (i zaledwie co dziesiąta kobieta) deklaruje, że w ciągu ostatnich trzech lat został zatrzymany z powodu przekroczenia prędkości.

Ponadto, panie przyznają, że podczas zatrzymania za przekroczenie prędkości na liczniku miały 30 km/h więcej od dozwolonej prędkości. Natomiast, co trzeci kierowca płci męskiej przekroczył dozwoloną prędkość nawet o 30-50 km/h.

- Różnice w stylach jazdy kobiet i mężczyzn są widoczne również w sposobie postrzegania prędkości. W przypadku kobiet prędkość wywołuje negatywne skojarzenia: stres, szybkie bicie serca, adrenalinę. Jeżeli szybka jazda może powodować pozytywne stany u płci pięknej, to tylko w kontekście swobody, niezależności i wolności – mówi Andrzej Markowski, psycholog transportu.

Co ciekawe, blisko 60 proc. przebadanych mężczyzn nigdy nie odczuwa stresu, gdy siada za kierownicą. Tymczasem tylko 35 proc. kobiet przyznaje, że jazda samochodem nie wywołuje u nich poczucia psychicznego dyskomfortu

Zarówno kobiety jak i mężczyźni widzą styl swojej jazdy w lepszym świetle, niż robi to płeć przeciwna. Mężczyźni, co prawda, uważają, że kobiety jeżdżą bezpiecznie i ostrożnie (49 proc.), ale z drugiej strony podkreślają (34 proc.), że ich zdaniem znaczna część pań nie zna przepisów ruchu drogowego oraz wykonuje niedozwolone manewry (28 proc.).

Tylko 12 proc. pań uważa, że mężczyźni jeżdżą bezpiecznie, a 8 proc. - że jeżdżą ostrożnie i uważnie.

Paweł Puzio

Kobiety jeżdżą ostrożnie, ale też lubią przekraczać prędkość
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kobiety jeżdżą ostrożnie, ale też lubią przekraczać prędkość

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości