Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Kobiety prowadzą ostrożniej, ale gorzej parkują (SONDAŻ)

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Kobiety prowadzą ostrożniej, ale gorzej parkują (SONDAŻ) Uważamy, że kobiety jeżdżą z większą kulturą i lepiej dostosowują prędkość do warunków na drodze, ale nie potrafią parkować, a obsługa techniczna samochodu to dla nich czarna magia.

To wyniki ankiety przeprowadzonej przez serwis Yanosik.pl.

Ponad połowa ankietowanych czuje się równie bezpiecznie w samochodzie prowadzonym przez mężczyznę, jak przez kobietę. 43 proc. odczuwa większy komfort, jeśli za kierownicą siedzi mężczyzna. Tylko 5 proc. woli jeździć samochodem prowadzonym przez kobietę.

Zobacz: Kobiety lepszymi kierowcami od mężczyzn - policja ma dowody

Tymczasem policyjne statystyki pokazują, że kobiety rzadziej powodują wypadki samochodowe. Z danych Komendy Głównej Policji i Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców wynika, że w ubiegłym roku kobiety, stanowiące niemal 40 proc. kierowców, spowodowały niecałe 19 proc. wszystkich wypadków – jeżdżą więc dużo bezpieczniej. Co poddajemy pasażerom pod rozwagę.

Ankietowanych poproszono o wskazanie, z czym lepiej radzą sobie kobiety-kierowcy, a z czym mężczyźni. Największą przewagę mężczyźni uzyskali na polu obsługi technicznej pojazdu – aż 94 proc. ankietowanych uważa, że są w tym lepsi od kobiet. 6 proc. uznało, że płeć nie ma w tym przypadku znaczenia; nikt nie wskazał na przewagę kobiet.

Panowie uważani są też za lepiej radzących sobie z manewrem parkowania – tego zdania jest 93 proc. ankietowanych. 92 proc. przypisuje im szybsze podejmowanie decyzji. Zdaniem 86 proc. respondentów również dobra orientacja w terenie jest domeną mężczyzn – tylko 5 proc. przyznaje tu wyższość pań.

Silne strony kobiet-kierowców

Płeć nie ma większego znaczenia, jeśli chodzi o znajomość przepisów ruchu drogowego – uważa ponad połowa ankietowanych. Zdaniem respondentów, panie lepiej dostosowują prędkość do warunków panujących na drodze – wynika z 41 proc. odpowiedzi. 56 proc. respondentów przypisuje kobietom wyższą kulturę jazdy (31 proc. nie wyróżnia pod tym względem żadnej z płci; tylko 13 proc. sądzi, że wysoka kultura jazdy cechuje raczej panów).

Męskim okiem

Zdecydowaną większość, bo aż 93 proc. ankietowanych stanowili mężczyźni. Wyniki badania oddają raczej męski punkt widzenia. Większość osób udzielających odpowiedzi to czynni kierowcy, przy czym 69 proc. posiada prawo jazdy dłużej niż 5 lat, 25 proc. od 1 roku do 5 lat, a 5 proc. krócej niż rok.

Badanie ankietowe przeprowadzono w Internecie w dniach 1-15 sierpnia 2011 r. Wzięło w nim udział 426 osób.

Kobiety prowadzą ostrożniej, ale gorzej parkują (SONDAŻ)
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kobiety prowadzą ostrożniej, ale gorzej parkują (SONDAŻ)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości