Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn. Statystycznie

Data publikacji: Autor: redakcja.regiomoto

Kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn. Statystycznie Mężczyźni zdecydowanie częściej są sprawcami wypadków na podlaskich drogach. To oni powodują ponad 80 proc. zdarzeń drogowych.

Czy są gorszymi kierowcami? Panowie zaprzeczają i twierdzą, że to kobiety źle radzą sobie za kierownicą, a płci brzydkiej jest po prostu więcej wśród kierowców.

Zobacz: Kobiety jeżdżą ostrożnie, ale też lubią przekraczać prędkość

Kto lepiej sobie radzi za kierownicą?

Kobiety w roli kierowcy wykazują więcej cierpliwości na drodze, mniej się spieszą i zdecydowanie rzadziej niż mężczyźni łamią przepisy ruchu drogowego. Panowie natomiast częściej decydują się na wyprzedzanie innych pojazdów, czują się też za kierownicą zdecydowanie pewniej niż kobiety – takie wnioski wypływają z badań przeprowadzonych przez TNS Pentor dla Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego w ramach kampanii społecznej „Prędkość zabija. Włącz myślenie”. W ich ramach przeprowadzono 1000 wywiadów na grupie Polaków w wieku powyżej 18 lat oraz 700 dodatkowych wywiadów z kierowcami.

Gorzej oceniamy płeć przeciwną

Z badań wynika, że zarówno kobiety, jak i mężczyźni widzą styl swojej jazdy w lepszym świetle, niż robi to płeć przeciwna. Mężczyźni, co prawda, uważają, że kobiety jeżdżą bezpiecznie i ostrożnie (49 proc.), ale z drugiej strony podkreślają (34 proc.), że ich zdaniem znaczna część pań nie zna przepisów ruchu drogowego oraz wykonuje niedozwolone manewry (28 proc.). Tylko 12 proc. pań uważa, że mężczyźni jeżdżą bezpiecznie, a 8 proc., że jeżdżą ostrożnie i uważnie.
Takie podejście potwierdzają policyjne statystyki, z których wynika, że to mężczyźni częściej doprowadzają do tragicznych sytuacji na drogach.

Zawodowy kierowca – to nadal męska rzecz

– Bardziej brawurowa jazda jest domeną mężczyzn, chociaż od każdej zasady są wyjątki – przyznaje Andrzej Baranowski, rzecznik prasowy podlaskiej policji. – To przedstawiciele płci brzydkiej zdecydowanie częściej są sprawcami wypadków. Może to jednak wynikać z faktu, że póki co więcej mężczyzn siada za kierownicą i to oni zdecydowanie częściej pracują jako kierowcy zawodowo.

No właśnie – póki co...

– Zauważyłem, że coraz więcej kobiet zdobywa prawo jazdy. Mówię to też, jako zwykły użytkownik dróg – twierdzi Andrzej Franciszek Daniszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Białymstoku. – Panie jeżdżą naprawdę dobrze. Wiele kandydatek na kierowców, gdy już przejeździ 30 przepisowych godzin, decyduje się na kolejne i na egzamin przychodzą lepiej przygotowane. Jest też znikomy procent pań, które zgłaszają się do nas na szkolenia, by zlikwidować punkty karne.

Urszula Bisz

Źródło: Wspolczesna.pl

Kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn. Statystycznie
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Kobiety są lepszymi kierowcami od mężczyzn. Statystycznie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Misiek Misipecki (gość)

    Czy jest sens się nad tym zastanawiać. Osobiście myślę, że to bez sensu. Na szczęście egzamin jest równy dla wszystkich bez względu na płeć. I to jest chyba najważniejsze. testynaprawojazdy.eu/.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości