Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Kobiety w branży motoryzacyjnej

Data publikacji: Autor: Materiał informacyjny

Fot. materiały partnera zewnętrznego Branża motoryzacyjna jest zdominowana przez mężczyzn. Pracują oni w fabrykach przy produkcji pojazdów, projektują nowe samochody, świadczą usługi w warsztatach mechanicznych i są kierowcami aut ciężarowych i osobowych. Kobiety w tym sektorze są w mniejszości wśród zatrudnionych pracowników. W przyszłości może się jednak to zmienić.

Kobieta za kółkiem - to nic dziwnego!

Wiele kobiet pasjonuje się motoryzacją i ma znacznie lepsze predyspozycje do kierowania pojazdami niż spora grupa mężczyzn. Nie można powielać stereotypu, że płeć piękna nie ma pojęcia o samochodach, motocyklach czy innych pojazdach mechanicznych, ponieważ jest to krzywdzące. Kobiety tak samo dobrze, jeśli nie lepiej, mogą znać kwestie techniczne związane z motoryzacją i być cennymi fachowcami w tej branży.

Nikogo już nie dziwi, że kobiety spotyka się za przysłowiowym kółkiem w samochodach osobowych na polskich drogach ani że coraz częściej są one zatrudniane jako kierowcy autobusów i autokarów wycieczkowych. Branża motoryzacyjna się zmienia i otwiera na feminizację.

Choć w firmach związanych z motoryzacją panie najczęściej pracują w działach finansowych, personalnych, logistyki i kontroli jakości, to można je też spotkać na stanowiskach roboczych, które jeszcze 10-15 lat temu były przeznaczone właściwie tylko dla panów.

Statystyki dotyczące kobiet w branży motoryzacyjnej

Z roku na rok wzrasta liczba kobiet zatrudnionych w branży motoryzacyjnej w Polsce. Stanowią one około 35 proc. wszystkich pracowników. Według danych Eurostatu - Europejskiego Urzędu Statystycznego - w 2015 roku w Unii Europejskiej tym w sektorze pracowało ponad 3,2 miliona osób, z czego 25 proc. to kobiety. W tym samym czasie w Polsce w automotive zatrudnionych było 255 tysięcy pracowników, z czego prawie 90 tys. to panie.

Automotive przestało być wyłącznie męską branżą. Coraz więcej kobiet aplikuje na stanowiska związane z motoryzacją, ale jest to zjawisko obserwowane głównie w Polsce. W Niemczech na przykład w branży jest praca dla 1,1 miliona osób, a tylko 18 proc. z nich stanowią kobiety. Nie lepiej jest w Holandii, gdzie 92 proc. zatrudnionych w motoryzacji to mężczyźni. Na drugim biegunie znajduje się na przykład Bułgaria, w której dla odmiany 58 proc. pracujących w automotive to przedstawicielki płci pięknej.

Powodami wzrastającego zatrudnienia kobiet w branży motoryzacyjnej są między innymi zmiana stereotypowego postrzegania takiego zajęcia oraz fakt, że wiele dziewcząt kształci się na kierunkach politechnicznych.

Artykuł przygotowany przez serwis GoWork.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości