Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Kodeks drogowy 2019. Co oznacza okres próbny dla kierowców?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Filip Kowalkowski Od 4 czerwca 2018 roku miały zacząć obowiązywać nowe przepisy dotyczące osób ubiegających się o prawo jazdy. Zostały jednak odłożone w czasie.

Ministerstwo Cyfryzacji nie podaje dokładnej daty kiedy nowe regulacje będą stosowane. Związane jest to z przystosowaniem systemu CEPiK. Oznacza to, że obecnie kierowców nie obowiązuje okres próbny.

Prawo jazdy 2019. Jak jest obecnie?

Młody kierowca to osoba, która uzyskała prawo jazdy w ciągu ostatniego roku. Liczy się data odebrania prawa jazdy. Dopuszczalne punkty karne dla młodego kierowcy to 20. Po przekroczeniu tego limitu w ciągu roku od odebrania prawa jazdy, traci się uprawnienia do kierowania pojazdami. Obecnie nowy kierowca nie uczestniczy w kursie doskonalenia jazdy. Po odebraniu prawa jazdy może pracować jako kierowca. Nie musi oznaczać pojazdu jakim się porusza naklejką z zielonym listkiem. 

Zobacz także: Czarna lista stacji paliw

Prawo jazdy. Jak będzie?

Dwuletni okres próbny będzie dotyczył wszystkich nowych kierowców, którzy po raz pierwszy uzyskają prawo jazdy kategorii B. Posiadanie innych kategorii prawa jady nie zwalnia kierowcy z obowiązku odbycia okresu próbnego.

W okresie próbnym między 4 a 8 miesiącem od momentu zdania egzaminu kierowca będzie musiał wziąć udział w szkoleniu dotyczącym bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Zajęcia teoretyczne będą obejmować m.in. przedstawienie czynników wpływających na bezpieczeństwo ruchu drogowego, problematykę wypadków drogowych oraz psychologiczne aspekty kierowania pojazdem. Podczas szkolenia praktycznego, kierowcy wskazane zostaną niebezpieczeństwa wynikające z nadmiernej prędkości. Szkolenie teoretyczne ma kosztować 100 zł. Godzinna część praktyczna to wydatek 200 zł.

Dodatkowo przez okres ośmiu miesięcy po uzyskaniu prawa jazdy, kierowca będzie mógł kierować wyłącznie autem oznakowanym z tyłu i z przodu nalepką z symbolem „zielonego listka”.  Młodych kierowców przed upływem 8 miesiąca okresu próbnego będą obowiązywały bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. W obszarze zabudowanym nie będzie można przekraczać prędkości 50 km/h, poza obszarem zabudowanym - 80 km/h, a na autostradzie i drodze ekspresowej - 100 km/h. Dodatkowo przez przez pierwsze osiem miesięcy nie będzie można podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy pojazdu określonego w prawie jazdy kategorii B i osobiście wykonywać działalności gospodarczej polegającej na kierowaniu takim pojazdem.

W przypadku popełnienia w okresie próbnym trzech wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji lub jednego przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, starosta cofnie wydane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Podstawa prawna

Art. 114 ust. 1 pkt 1b, art. 130, art. 140 ust. 1 pkt 3. ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.)

Art. 91-95, art. 98-99 ust. 1 pkt 4, art. 102 ust. 1 pkt 2 i ust. 2, art. 103 ust. 1 pkt 2 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz. U. z 2019 r. poz. 341)

Art. 14 i 16 ustawy z dnia 9 maja 2018 r. o zmianie ustawy - Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Piotrek (gość)

  Zielone listki są super xd szkoda, ze tak wielu "doswiadczonych" kierowców nie okazuje zbyt wiele wyrozumiałości wobec młodych. A z drugiej strony.. czego się spodziewać w kraju, gdzie za parę stówek mozna miec prawko z dokumencika.

 • Mateusz (gość)

  Ale od kiedy to obowiązuje? Czy już czy nie? Nigdzie niema dokładnej zasranej daty bądź zwykłego,, jeszcze nie obowiazuje''

 • Dzik (gość)

  Dalsze komplikowanie, rzucanie kłód pod nogi i wysysanie pieniędzy z Polaka. Zaś ważne elementy szkolenia jak np. poślizg, których obecnie brakuje będzie brakować nadal. Za to obok nieprawdopodobnie przydatnego łuku będziemy mieli kolejne rewolucyjne zajęcia teoretyczne i zmniejszoną prędkość prowokująca wszystkich poza świeżakiem do częstego go wyprzedzania, manewru zawsze obarczonego pewnym ryzykiem. Brawo!

 • Komentarz usunięty.
 • Lama69 (gość)

  2020 i dalej jest tak, jak było. I tak już zostanie - ten przepis jest już w zasadzie bezterminowo martwy.... nie wejdzie już w życie i nic się nie zmieni. Taka prawda.

 • Nowy kierowca (gość)

  Hej, bo ja od 3 miesięcy mam prawo jazdy, nie mam swojego auta, używam auta rodziców i jak w końcu z tym liskiem i tymi szkoleniami? Brak jakichkolwiek informacji jak i gdzie miały by się odbywać te szkolenia, czy są one obowiązkowe? Jeśli tak to czy drogówka będzie wiedziała czy na nich byłem czy nie? Wymyślają tylko jakieś nowe nie wiadomo co i po co, nikt nic nie wie

 • Luki89 (gość)

  Witam mam jutro egzamin praktyczny Jak zdam to ile mam czekać aby podjąć pracę zarobkowa jako kierowca

 • Gosia (gość)

  Witam mam prawko od lutego 2020 czy obowiązuje przepis ,że młody kierowca za trzy wykroczenia traci prawo jazdy

 • Domi (gość)

  Witam. Pytanie moje brzmi jeżeli mam półtorej roku prawko i popełniłam trzy wykroczenia to czy będę musiała robić ponowny egzamin czy po prostu mogą mi oddać prawko po np. 3 miesiącach?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości