Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2019. Cofanie licznika. Przez błąd w Sejmie korekta licznika nie będzie karana?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com W nowym Kodeksie Karnym Sejm zlikwidował dopiero co uchwalone przepisy, nakładające karę od 3 miesięcy do 5 lat więzienia za zmienianie wskazań liczników samochodowych. Mówiący o tym w art. 306a kk przepis został wprowadzony ustawą z 15 marca 2019 roku. Przedstawiciele rynku samochodów używanych mówią o fatalnej pomyłce ustawodawcy i wierzą, że zostanie ona szybko naprawiona.

25 maja 2019 roku miała zacząć obowiązywać nowelizacja prawa o ruchu drogowym, wycelowana w nieuczciwych handlarzy używanymi samochodami, którym za cofanie liczników miała grozić kara do 5 lat więzienia (Art. 2 Ustawy z 15 marca 2019r.).

Ustawę ogłoszono dopiero 10 maja br. i nie zdążyła jeszcze wejść w życie (14 dni od ogłoszenia). Z tego powodu nie był uwzględniony w obowiązującym obecnie tekście i nikt w Sejmie już nie pamiętał, że jednostka redakcyjna "306a" jest już zajęta. 16 maja Sejm przy okazji kolejnej nowelizacji kodeksu karnego związanej m.in. z walką z pedofilią, w art. 306a Kodeksu Karnego wpisał zupełnie inną normę. Przepis dotyczący oszustwa licznikowego został więc z Kodeksu wyrzucony.

Poprzednia wersja art. 306a k.k.:

„§ 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.
§ 2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w § 1.”

Aktualna wersja art. 306a k.k.:

“§ 1. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 § 1 lub 2, art. 296a § 1, art. 297 § 1 lub 2, art. 298 § 1, art. 299 § 1 lub 2, art. 303 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż pięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 3 do 20.
§ 2. Kto dopuszcza się przestępstwa określonego w art. 296 § 1 lub 2,art. 296a § 1, art. 297 § 1 lub 2, art. 298 § 1, art. 299 § 1 lub 2, art. 303 § 1, w stosunku do mienia o wartości większej niż dziesięciokrotność kwoty określającej mienie wielkiej wartości, podlega karze pozbawienia wolności od lat 5 do 25”.

"Głęboko wierzę, że fatalna zmiana, którą właśnie wprowadzono do nowelizacji Kodeksu Karnego, jest pomyłką i przeoczeniem, a rzeczywiste zmiany, które wprowadzają surowe kary za manipulowanie licznikami w samochodach zostaną utrzymane, ponieważ chronią polskich kierowców przed nieuczciwymi handlarzami używanymi autami. Jeśli nie, Polacy nadal będą płacili za oszukane pojazdy.  Manipulowanie licznikami kilometrów to największe oszustwo w Europie, które kosztuje każdego roku miliardy euro. Uważam jednak, że nowe prawo to dopiero pierwszy krok. Teraz należy nawiązać współpracę na poziomie europejskim, dzieląc się historią liczników ze wszystkimi krajami, aby żadne samochody nie mogły być poddawane oszustwu podczas handlu międzynarodowego. Największym problemem wciąż pozostaje import samochodów z Zachodu na Wschód, których liczniki już zostały cofnięte i zarejestrowane w krajach importu, co w rzeczywistości legalizuje to przestępstwo" – powiedziała Karolina Topolova, Dyrektor Generalna AURES Holdings, operatora międzynarodowej sieci autocentrów AAA AUTO.

Zobacz także: Czy nowe samochody są bezpieczne?

Według ekspertów aż 80 proc. aut używanych z importu może mieć cofnięte liczniki. W 2018 roku zostało sprowadzonych do Polski ponad 1 mln takich samochodów (1 003 290 aut), co oznacza wzrost o 7 proc. w stosunku do 2017 roku. Za 97 proc. importu odpowiadają osoby prywatne. W skali roku oznacza to ogromny napływ aut z cofniętymi licznikami.

 Podstawa prawna

Zmiany znajdują się w Ustawie z 15 marca 2019 roku o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy – Kodeks karny

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • wszystko przez pedofilów... (i wybory) (gość)

  Pan Zbyszek polecił zmienić CAŁY KK (pod pretextem karania pedofilów), mieli na to niecałe 4 dni. No to takie są efekty. Jak ciemny lud bierze się za "nowelizację" dużego kodeksu no to jak może być inaczej?

 • wszystko przez pedofilów... (i wybory) (gość)

  Seria niefortunnych zdarzeń?

 • rew (gość)

  W tym PiSie to naprawdę półgłówki są. Zmiany w kodeksie na łapu capu, jakby to była produkcja gwoździ.

 • Szamotulanin (gość)

  PiS w pigułce: szybko, po nocy, na kolanie, z błędami. Ja na PiS na pewno nie zagłosuję. Może chcą dobrze, ale ich metody czynią więcej szkód niż dobrego.

 • Pozdrawiam (gość)

  i gitara :)

 • Ja (gość)

  No super. Gratulacje dla aktualnie rządzących. Sam jestem ofiarą nieuczciwego komisu który sprzedał mi auto z przekrecony licznikiem. Sprawa ma trafić do sądu ale widzę że nikt za to nie poniesie odpowiedzialności karnej. Brawo. Broncie dalej oszustow

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości