Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy istnieje obowiązek korzystania z prawego pasa jezdni?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Kierowcy nie zawsze pilnują się na drodze i często zajmują lewy pas ruchu i jadą nim, pomimo, że prawy pas ruchu pozostaje wolny.

Z zasady ruchu prawostronnego wynika, że kierowca jest zobowiązany:

 1. na drodze dwujezdniowej  - jechać po prawej stronie jezdni
 2. na jezdni dwukierunkowej o co najmniej czterech pasach ruchu - zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni
 3. jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni, a jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej jak jednego pasa. 

Obowiązek jazdy możliwie blisko prawej krawędzi jezdni zapewnia sprawność ruchu, a zwłaszcza ułatwia wyprzedzanie pojazdów.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Kierujący może oddalić się od krawędzi jezdni jeżeli jazda zbyt blisko niej mogłaby stwarzać zagrożenie dla pieszych wchodzących na jezdnie lub np. powodować ochlapanie pieszych. Oddalenie się od prawej krawędzi jezdni może być także uzasadnione stanem nawierzchni.

Podstawa prawna:

Wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie z dnia 9 listopada 2017 r. sygn akt IACa 1457/16

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zuza (gość)

  Wszystko ok pod warunkiem, że jest możliwość skorzystania z lewego pasa. Jeśli po wyprzedzeniu pojazdu zjadę na prawy pas, niejednokrotnie nie mam już powrotu na lewy...... bo sznur samochodów przylepionych jeden do drugiego

 • A (gość)

  Przepis nic nie wspomina o takiej sytuacji.

 • Ska (gość)

  Niektórzy to są przyspawani do prawego pasa. Lewy pusty, ja albo inni chcą wjechać z podporzadkowanej i dupa, bo jeden za drugim jadą tylko prawym pasem, bo mózg wyłączyli, przepis nakazuje. I tak się czeka i czeka i smrodzie w mieście

 • bandyta z kamerką (gość)

  W artykule czytamy: "Z zasady ruchu prawostronnego wynika, że kierowca jest zobowiązany: na drodze dwujezdniowej - jechać po prawej stronie jezdni" A teraz zerkamy do kodeksu a tam: "Kierujący pojazdem, korzystając z drogi dwujezdniowej, jest obowiązany jechać po prawej jezdni; " Prawa strona jezdni a prawa jezdnia to dwie różne rzeczy. Jezdnia ma wiele pasów, mamy obowiązek jechać DOWOLNYM pasem po prawej stronie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości