Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy jazda bez dowodu rejestracyjnego i polisy OC jest karana?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Lucyna Nenow Każdy kierowca powinien zadbać o to, aby posiadać przy sobie odpowiednie dokumenty. W przeciwnym przypadku może zostać ukarany.

Od 1 października 2018 r. kierowcy w Polsce nie muszą mieć przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC - o ile nie zamierzają przekraczać granicy. Policja weryfikuje dane o aucie w Centralnej Ewidencji Pojazdów. Co ważne papierowa forma dowodu rejestracyjnego oraz ubezpieczenia OC nie została zlikwidowana.

Wcześniej kierowcy, którzy zapomnieli dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zawarcia polisy OC - musieli liczyć się z mandatem w wysokości 100 zł (taryfikator przewidywał po 50 zł za brak każdego z dokumentów - nie więcej jednak jak 250 zł). W dalszym ciągu 50 zł można dostać za brak dokumentu prawa jazdy.  Nie nakłada się na kierowcę punktów karnych za brak tego dokumentu.

Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego wiąże się również ze zmianą dotyczącą zatrzymywania i zwrotu tych dokumentów. Przez zmianami dokument był zatrzymywany fizycznie. Od dnia 1 października 2018 r,  w przypadku, gdy pojazd m.in. nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego, uprawniony organ odnotowuje zatrzymanie dokumentu w systemie informatycznym. Informacja o zatrzymaniu ma być przekazana do Centralnej Ewidencji Pojazdów, a kierujący otrzyma pokwitowanie.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego

Policjant albo funkcjonariusz Straży Granicznej zatrzyma dowód rejestracyjny (pozwolenie czasowe) w razie:

1. stwierdzenia lub uzasadnionego przypuszczenia, że pojazd:

a) zagraża bezpieczeństwu w szczególności po wypadku drogowym, w którym zostały uszkodzone zasadnicze elementy nośnej konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy
b) zagraża porządkowi ruchu,
c) narusza wymagania ochrony środowiska,

2. stwierdzenia, że pojazd nie został poddany badaniu technicznemu w wyznaczonym terminie lub termin badania nie został wyznaczony prawidłowo,

3. stwierdzenia, że badanie techniczne zostało dokonane przez jednostkę do tego nieuprawnioną

4. uzasadnionego przypuszczenia, że dane dotyczące dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) zawarte w centralnej ewidencji pojazdów nie odpowiadają stanowi faktycznemu

Zobacz także: Policja. Dwa cielaki w bagażniku Forda

Kiedy dowód rejestracyjny nadal jest potrzebny?

Należy pamiętać, że dowód rejestracyjny nadal pozostaje obowiązującym dokumentem niezbędnym przy załatwianiu formalności m.in. przy sprzedaży auta, okresowym badaniu w stacji kontroli pojazdów lub wyjeździe zagranicznym. Jeśli kierowca prowadzi pojazd pojazd, który został zarejestrowany poza Polską, to podczas kontroli musi okazać dowód rejestracyjny i odpowiednie ubezpieczenie.

Jak postąpić w przypadku kolizji?

Co w sytuacji, gdy dojdzie do stłuczki a sprawca powie, że nie ma przy sobie dokumentów? Czy trzeba za każdym razem wzywać policję?

W przypadku kolizji nadal można spisać oświadczenie. Już teraz znając jedynie numer rejestracyjny auta, na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, można sprawdzić polisę OC sprawcy. Otrzymamy informację m.in. gdzie jest ubezpieczony pojazd.

- Problem na miejscu zdarzenia może pojawić się kiedy nikt nie posiada np. telefonu z dostępem do internetu, aby sprawdzić polisę. Wtedy, albo wzywamy policję,. albo wierzymy na słowo, że posiadamy ubezpieczenie OC - wyjaśnia Marcin Tarczyński z Polskiej Izby Ubezpieczeń. 

- Jeżeli oświadczenie które otrzymamy będzie zbyt skąpe, albo dane okażą się nieprawdziwe, wtedy możemy zgłosić sprawę na policję - wyjaśnia nadkom. Radosław Kobryś z Komendy Głównej Policji. Policja będzie prowadziła postępowanie w sprawie o wykroczenie, czyli kolizję drogową i drugie w sprawie o wykroczenie niepodania danych uczestnikowi zdarzenia drogowego.

Gdy sprawca wypadku nie pamięta gdzie jest ubezpieczony, a my nie mamy zasięgu, aby sprawdzić jego dane w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, pozostaje na miejsce wezwać policję, która sporządzi dokumentację.

Podstawa prawna:

Art. 1 ustawy z 12 kwietnia 2018 r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.Uz 2018 r. poz. 20198

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  Nie musisz mieć polisy OC przy sobie ale wykupić trzeba, proponuję aplikację Kupdirect z Google Play gdzie skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu a różnice to nawet kilkaset złoitych

 • Karpik (gość)

  Jak się ma to wbite w yanosiku to nie ma kary :d

 • Szymateo (gość)

  Ostatnio na granicy Polsko niemieckiej po niemieckiej stronie zostałem zatrzymany do kontroli dokumentów nie miałem przy sobie ważnego OC niemiecki celnik powiedział czekaj sprawdzimy poszedł do auta spr i po chwili wrócił i powiedział wszystko ok możesz jechać było to 1.5 miesiąca temu

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Kierowca (gość)

  Potwierdzenie OC, wydaje ubezpieczyciel w tylu egzemplarzach ile się chce i wszystkie są oryginałami. U mnie każdy w rodzinie nosi w portfelu złożony i upchany komplet potwierdzeń OC do wszystkich samochodów. Nie muszę pamiętać, żeby zabierać dokumenty do odpowiedniego samochodu. Nie potrzebuję też komórki i dostępu do Internetu. Jeden egzemplarz od każdego auta leży w szufladzie. Co do dowodu rejestracyjnego, to oryginały leżą w szufladzie, a każdy kierowca ma ksero dow. rej. tak na wszelki wypadek. Jedyne co zabieram, to kluczyki do odpowiedniego auta. Przedtem zdarzyło mi się nie raz zabrać "nie te dokumenty", ale na szczęście nie było ani kontroli ani stłuczki.

 • Bartek (gość)

  Jak nie ma zasięgu żeby sprawdzić w internecie czy pojazd ma OC to jak zadzwonimy na policję?

 • gosc 2019 (gość)

  w polsce rzad pis w prowadzil nowy przeisy ruchu drogowego w polsce calej wlasnie - osoby posjadajacy samochody beda mogly urzywac ksero dokumentu dowdu rejestracyjnego w polsce od 1 . 10 . 2019 rolu zezwalajacy kierowcy posjadania ksero dowdu rejestracyjnego przysobie z ubezpieczeniem pojazdu osobowego , busa , dostawczego , ciezarowego i autobusu w polsce z calym ubezpieczeniem pojazdu , pzu , oc , nw , zielona karta , i ubezieczeniiem na cholowanie auta swojego podczas wypadku pojazdu kazdego w polsce . polska policja nie moze ukarac kierowy pojazdu za ksero dowodu rejestracyjnego w aucie kazdym jednym , rzad pis wprowadzil nowa ustawe zezwalajaca na prowadzenie pojazdu kazdego w polsce calej , te dokumenty dowodu rejestracyjnego ksero terz sa wazne w polsce wedlug ustawy z dnia 1.10. 2019 roku terz obowjazuja w polsce kazdego kierowce auta osobowego i busow i innych pojazdow dostawczych autobusow i cierzarowek w polsce , te przepisy ustawowo w prowadzone przez polski rzad pis .

 • kierowca (gość)

  OTO ŚWIETNE pomysły -bardziej POMYŁKI następny dogodny pomysł iż kierowca od 1. października nie musi posiadać dowodu rejestracyjnego oraz dokumentu ubezpieczenia. o wielkości 5cm x 10cm grubości 1 milimetr Konsekwencje w przypadku małej kolizji , gdzie można spisać protokół powypadkowy obu stron - za zgodą wzajemnej ugody. To obecnie z tytułu braku dokumentów należy wezwać policję tylko ona możne dokonać .procedury sprawdzenia dokumentacji., co wiąże się z nałożeniem mandatu na stronę. KIEROWCO kieruj się rozsądkiem nie wyciągaj tych dokumentów i portfela

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości