Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy kierowca może dostać mandat za częściowy brak ubioru?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Przepisy wprost nie wprowadzają zakazu jazdy bez odzieży wierzchniej. Nie oznacza to jednak, że taka osoba nie może zostać ukarana.

W takim przypadku funkcjonariusz może stwierdzić, że częściowo ubrana osoba zachowuje się nieobyczajnie. Artykuł 51 par. 1 kodeksu wykroczeń przewiduje karę aresztu, ograniczenia wolności, grzywny za wywoływanie zgorszenia w miejscu publicznym.

Wywoływanie zgorszenia jest równoznaczne ze spowodowaniem negatywnej reakcji innych osób, które w związku z zachowaniem kierowcy czują niesmak i oburzenie. W niektórych sytuacjach za działanie publiczne może zostać uznane działanie za zamkniętymi drzwiami prywatnego pojazdu.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2019. Czy za niezapłacony mandat grozi więzienie?

To czy kierowca i podróżujący pasażerowie zostaną ukarania za poruszanie się bez części wierzchniej odzieży, zależy od okoliczności. Kara może zostać nałożona na kierowcę autobusu przewożącego pasażerów, ale nie na osoby, które przemieszczają się z hotelu na plażę.

Podstawa prawna

Art. 140 ustawy z 20 maja 1971 r - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kierowca (gość)

    Niech policja się zabierze za szmaciury co wystawiają cyca by go wsadzić w paszcze swojego bachora. Widok który nie powinien istnieć w przestrzeni publicznej

  • (gość)

    A ty to niby co. Migdy nie żresz w przestrzeni publicznej? Dźwięk twojego mlaskania budzi we mnie odrazę i negatywne odczucia. Jak byłeś niemowlakiem, to twoja mamusia cię nie karmiła w miejscach publicznych? Zawsze ryczałeś aż wróciła do domu? Obrzydza cię widok cyca? To może na basen też idziesz w staniku? Może męski cyc może istnieć w przestrzeni publicznej?

  • Quake (gość)

    Litości! Art 51 kw dotyczy zakłócenia ładu i porządku! Nieobyczajny wybryk jest penalizowany przez art. 140 kw. Kto pisze te bzdury?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości