Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy kierowca zawsze odpowiada za potrącenie pieszego?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Pośpiech i brak rozwagi pieszego może doprowadzić do poważnego w skutkach wypadku, a co za tym idzie, do zagrożenia zdrowia i życia.

Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 roku Prawo o ruchu drogowym, pieszy to osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami. Za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszającą się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierującą rowerem pod opieką osoby dorosłej.

Pieszy przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność oraz korzystać z przejścia dla pieszych zgodnie z zasadami ruchu drogowego. Pieszy znajdujący się na tym przejściu, ma pierwszeństwo przed pojazdem. 

Zobacz także: Tak wygląda symulacja wypadku na torach

Kierowca, który zbliża się do przejścia dla pieszych, jest zobowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującego się na przejściu.

Nałożenie na uczestnika ruchu drogowego obowiązku przewidywania wszelkich nietypowych i zarazem niebezpiecznych zachowań innych uczestników tego ruchu, prowadziłoby do jego tamowania. Oznacza to, że kierujący pojazdem co do zasady nie może odpowiadać za spowodowanie wypadku z udziałem pieszego, który wtargnął na pasy w nieoczekiwany sposób.

Podstawa prawna:

Art. 13 ust.1, par. art. 26 ust. 1 ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ... (gość)

    niejeden pieszy powinien przeczytać i zapamiętać:P

  • bobik (gość)

    tylko jak udowodnić że to pieszy wtargnął na jezdnię? Kamerka obowiązków.

  • Dziennikarz został uniewinniony! (gość)

    W październiku 2017 roku Piotr Najsztub potrącił kobietę na przejściu dla pieszych. 75-latka przechodziła przez ulicę w Konstancinie-Jeziornej koło Warszawy. Poszkodowana doznała potłuczenia głowy i klatki piersiowej. W momencie zdarzenia dziennikarz był trzeźwy. Nie miał przy sobie prawa jazdy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości