Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy małe dziecko może samo poruszać się po drodze?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Wiśniewski Odpowiadając na pytanie czy małe dziecko może samo poruszać się po drodze, należy sięgnąć do ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Dziecko, które nie ukończyło 7 lat, nie może przebywać bez opieki na drodze publicznej. Przewidziano jednak wyjątek. Jest nim droga dla pieszych zamknięta dla ruchu pojazdów. Chodzi np o tzw. deptak.

Nie jest istotne czy małoletni zachowuje się na drodze w sposób zagrażający bezpieczeństwu. Nie może się poruszać samodzielnie np. chodnikiem, bo jest to element drogi.

W takich sytuacjach opiekę nad dzieckiem do wieku 7 lat nie musi sprawować osoba dorosła. Może to robić np. starsze rodzeństwo. Opiekun musi jednak skończyć 10 lat.

Zobacz także: Na tych zmianach zaoszczędzą kierowcy

Rodzic lub inna osoba zobowiązana do opieki na dzieckiem, którzy dopuścili do tego, że dziecko w wieku do 7 lat porusza się samodzielnie po drodze, popełniają wykroczenie, za które grozi mandat.

Podstawa prawna:

Art. 89 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz. U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.)

Art 43. ust 1 i 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 ze zm.)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Zasa (gość)

    A czy to dziecko na zdjęciu porusza się samo, czy pod opieką :)

  • Ja (gość)

    Pod eskortą.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości