Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Kodeks drogowy 2019. Czy można nie płacić OC, gdy auto tylko stoi w garażu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Jeżeli masz stare, niesprawne auto, którym i tak nie sposób jeździć – nie musisz kupować OC. To jeden z mitów dotyczący ubezpieczenia OC.

Z ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych wynika wprost: posiadacz zarejestrowanego w Polsce pojazdu musi być ubezpieczony (wyjątkiem jest posiadacz pojazdu historycznego, który ma czas na zawarcie umowy ubezpieczenia do momentu wprowadzenia pojazdu do ruchu).

Auto zabytkowe może być zatem ubezpieczone tylko w okresie użytkowania; na czas krótszy niż 12 miesięcy, na podstawie umowy ubezpieczenia krótkoterminowego.

Oznacza to, że zarejestrowane auto, które stoi w garażu i z którego nie korzystamy codziennie - także musi mieć wykupioną polisę OC.

Jeśli auto w ogóle nie nadaje się do jazdy, a jego właściciel nie chce opłacać OC, trzeba złożyć wniosek do urzędu komunikacji. To pozwoli na jego wyrejestrowanie, w efekcie czego można zrezygnować z ubezpieczenia OC.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Brak polisy OC. Jaka kara?

Część kierowców brak obowiązkowego ubezpieczenia tłumaczy niewiedzą na temat konsekwencji, jakie mogą ich spotkać. Jednak jest także spora część właścicieli pojazdów, którzy brak przedłużenia ważności polisy OC uważają za sprytny sposób na oszczędzanie. Wciąż niewielu kierowców zdaje sobie sprawę, że jeżeli spowodują kolizję drogową i nie będą posiadali polisy OC, to kara będzie ich najmniejszym problemem, bo będą musieli zwrócić do UFG sumę, którą ten wcześniej wypłacił poszkodowanym w danym wypadku. A średnia wartość takiego świadczenia wynosi, według danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego ponad 10 tys. złotych.

Z danych UFG wynika, że co roku zwrot odszkodowania wypłaconego przez UFG dotyka ponad dwa tysiące właścicieli pojazdów, którzy spowodowali wypadek bez ubezpieczenia OC. Rekordzista miał do zwrotu niebagatelną kwotę wynoszącą blisko 1,8 mln zł.

Brak polisy OC wiąże się z karą finansową, której wysokość jest zależna od płacy minimalnej brutto ustalonej przez rząd na dany rok kalendarzowy.

Wysokość kar za brak OC w 2017, 2018 i 2019 roku
Czas bez OC Samochody osobowe Samochody ciężarowe Pozostałe pojazdy
2017 2018 2019 2017 2018 2019 2017 2018 2019
Ponad 14 dni 4 000 zł 4 200 zł  4 500 zł 6 000 zł 6 600 zł 6750 zł  670 zł 700 zł  750 zł
4-14 dni 2 000 zł 2 100 zł  2 250 zł 3 000 zł 3 300 zł 3375 zł 340 zł 350 zł  375 zł
Do 3 dni 800 zł 840 zł 900 zł 1 200 zł 1 320 zł  1350 zł 130 zł 140 zł 150 zł

Podstawa prawna

Art. 90. ust. 1, art. 92 ust.1 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz.U. z 2018 r. poz. 473 z późn. zm.).

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kcz1332 (gość)

  W Polsce nie można sobie od tak wyrejestrować auta. Chore jest także opłacanie OC w trakcie np. remontu, gdzie nie ma jeszcze żółtych blach, które zwalniają z tego obowiązku.

 • Komentarz usunięty.
 • Koneser (gość)

  Ktoś kto pisał ten artykuł jest trochę nie rzetelny powinien głębiej wczytać się w ustawę na którą się powoluje. Auta które rocznikowi skończyły 40 lat (nie muszą być na żółtych tablicach)również nie muszą mieć wykupionego ubezpieczenia OC na cały rok mogą mieć czasowe.

 • Garda365 - ubezpieczenia (gość)

  Gorący apel do Autora niniejszego tekstu: prosimy pisać rzetelnie i jednoznacznie! Pierwsze zdanie wyrwane z kontekstu wprowadza w błąd! Kropka na końcu zdania sugeruje, że jest to zdanie twierdzące - trzeba je wziąć w cudzysłów, albo co najmniej oddzielić od następnego po nim - myślnikiem. Takie zdanie może zostać zindeksowane przez wyszukiwarkę i wyświetlać się w wynikach wyszukiwania. Niestety radio, prasa, telewizja wciąż za mało mówią o problemie kar za brak OC, a problem jest poważny. Mało jest dziś informacji na temat obowiązkowych ubezpieczeń OC oraz UFG - na szczęście w Internecie coraz więcej - niech więc będą one czytelne, prosto napisane i przyjazne dla każdego. Na naszej stronie https://garda365.pl/ można znaleźć nasze artykuły, porady i zwrócić się o wsparcie w każdej sytuacji związanej z ubezpieczeniami.

 • Kk (gość)

  Dlaczego za motocykl place OC za cały rok a jeżdżę cztery miesiące w roku.Powinny być naklejki na tablice rejstracyjna z terminem okresowym oc.Ta jak jest w Niemczech.A u nas to czy jezdzis czy nie to musisz płacić.Może jakiś poseł zainteresował by się tym problemem.Dotyczy się to również kabrioletow ktura stoją przez zimę w garażu. Czas wprowadzić zmiany.

 • Tadek (gość)

  Naprawiam fiata 126p już trzeci rok silnik leży na półce to dlaczego mam płacić oc Polska to dziwny kraj,wreszcie niech Ci na górze niech ruszą dupy i zajmą się sprawami obywateli a nie polityką k...a jego mać

 • Tadek (gość)

  Aż nie chce się wierzyć, że tak z oc.jest,chodzi tylko o kas. A Wy znawcy nie wpisujcie tych głupot w komentarzach bo jaj czytam to przez te głupoty nie mogę spać a mam 65 lat i trochę wiem coś na temat oc.w Polsce aby nie płacić oc sa tylko trzy możliwości samochod zabytkowy,lub jak sprzedaz,albo oddasz do kasacji i nic więcej. Skąd się biorą takie pomysły jak napisanie podania do komunikacji o wyrejestrowanie na czas remontu,koledzy jak będziecie wypisywać brednie to wam żyłka pęknie mam na myśli głowę

 • Tadek (gość)

  Jeszcze dodam,powinno być tak,jak remontuje stary samochód a będzie to trwało przez kilka lat to faktycznie powinno się napisać podanie o zwolnienie z opłat oc na ten czas.a jak ktoś kombinuje i będzie jeździł samochodem be oc to powinien dostać karę nie tam ok.6 tyś zł a 60 tyś zł tak ,żeby temu komuś odechciało się jeździć bez oc pojazdem.a co do motocykli to nie jest prawdą, że w zimę się nie jeździ a gdzie ta zima

 • Przemysław (gość)

  No teraz chyba przyjdzie czas zweryfikować czy można będzie nie płacić za auto które stoi ? https://m.bankier.pl/wiadomosc/COVID-19-uderzy-w-klientow-ubezpieczycieli-Rzecznik-Finansowy-chce-pomoc-7845951.html

 • Tc (gość)

  Jeśli mam kilka samochodów to przecież nie jeżdżę jednocześnie wszystkimi ubezpieczenie powinna mieć osoba która prowadzi bo ona odpowiada za skutki no i jeszcze gdy pożyczę samochód to też powinna odpowiadać a nie właściciel

 • Gosc (gość)

  W Pl do w lat da sie tylko wyrejestrować samochody ciezarowe powyzej 3.5 Tony i Autobusy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości