Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód latem

Kodeks drogowy 2019. Czy można zbić szybę ratując dziecko z rozgrzanego auta? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Dzień Dobry TVN/X-news

Fot. Dzień Dobry TVN/X-news Wysokie temperatury w połączeniu z brakiem rozsądku są bardzo niebezpieczne. W czasie upałów samochód jest niczym kuchenny piekarnik i stanowi śmiertelne zagrożenie.

Auto zaparkowane na słońcu, a w środku pozostawiony termometr. Efekt? Po dziesięciu minutach urządzenie pokazywało maksymalną wartość jaką może wskazać, czyli 50 stopni Celsjusza. Po 90 minutach termometr... wybuchł.

- Dla małego dziecka rozgrzany samochód będzie śmiertelną pułapką w ciągu kilku minut - wyjaśnia Ariel Szczotok, ratownik medyczny. - Bez względu na to czy w aucie znajduje się człowiek czy np. pies, należy jak najszybciej wydostać go z pojazdu i powiadomić służby dzwoniąc pod numer alarmowy 112 - dodaje.

Zobacz także: TOP 10. Najgłupsze zachowania kierowców

Pozostawienie zwierząt w wysokiej temperaturze np. w samochodzie, jest traktowane jako znęcanie nad zwierzęciem, za które zgodnie z ustawą sprawcy grozić może kara nawet do 2 lat pozbawienia wolności.

Jeśli funkcjonariusze stwierdzą, że istnieje zagrożenie zdrowia lub życia ludzkiego lub też dłuższe pozostawanie zwierzęcia w aucie, zagraża jego życiu, mają prawo użyć wszelkich środków umożliwiających wydostanie ludzi lub zwierząt z samochodu – włącznie z wybiciem szyb.

Jak właściwie wybić szybę? Należy zbić szybę, która znajduje się jak najdalej od dziecka czy zwierzęcia. Jeśli przykładowo pies siedzi na tylnej kanapie, należy stłuc boczną szybę z przodu. Jeśli siedzi z przodu, zbijamy boczną szybę z tyłu. Z całą pewnością szyby nie należy rozbijać ani dłonią, ani łokciem. Warto rozejrzeć się np. za większym kamieniem.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Weronika Marciniak (gość)

  Mamy lato i co ? I takie sytuacje się zdarzają cały czas. Mi się wydaje, że ludzie po prostu wychodzą z myślą, że wrócą za kilka sekund, a potem zapominają o samochodzie i stąd wynikają takie sytuacje. Ostatnio czytałem o podobnym zdarzeniu. http://www.faktykaliskie.pl/wiadomosci/wydarzenia/dzien-dziecka-gwiazdy-spelnily-marzenie-11-letniej-natalii-z-kalisza-zdjecia-i-wideo,1613.html Zresztą takie sytuacje są podobne w prawie każdym przypadku.

 • yxv (gość)

  jakim trzeba być bezmózgim człowiekiem żeby dzieci lub zwierzęta zostawiać w aucie

 • Artur (gość)

  Czyli tylko policjant może wybić szybę

 • Walret (gość)

  Zapraszam Policjantów z Przemyśla na skrzyżowanie ulic: Wojciecha Brudzewskiego, Rzeźnicza i Bronisława Trentowskiego, aby nauczyć co niektórych kierowców jak należy poruszać się na skrzyżowaniu dróg równorzędnych. W dniu dzisiejszym pewien młokos zaczął na mnie trąbić bez powodu myśląc, że on jest "królem szos" a ja wyjeżdżając z ul. Trentowskiego w ul. Brudzewskiego byłem dla niego z prawej strony.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości