Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem w sądzie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż w aucie kamerki samochodowej. Wszystko po to, aby w przypadku ewentualnego zdarzenia drogowego, dysponować nagraniem zaistniałej sytuacji.

Nagranie zarejestrowane takim urządzeniem jest dowodem materialnym i może posłużyć jako dowód dla np. sądu. Trzeba jednak pamiętać, aby skierować do organu prowadzącego postępowanie np. prokuratury, formalny wniosek o dołączenie filmu do materiału dowodowego.

W przypadku wątpliwości co do autentyczności nagrania, może zostać powołany biegły.

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

W Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy dotyczące używania kamerek w samochodach. W Austrii za korzystanie z kamerki samochodowej można dostać mandat w wysokości nawet 10 tys. euro.

W Szwajcarii mandat za używanie kamerki samochodowej, która w znacznym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy może wynieść 3,5 tys. zł. Na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy, natomiast w Luksemburgu korzystanie z kamerek w autach jest oficjalnie zabronione, a wszystko z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli

Podstawa prawna

Art. 39 par. 1 i 43 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 475 z późn. zm.)

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Radek (gość)

  Często takie nagranie może być decydujące w sporze, bo w przeciwnym razie zostaje słowo przeciwko słowu. Ja dzięki nagraniu z mojej kamerki Mikavi PQ3, uniknąłem mandatu i punktów po tym jak jakiś gość wycofał na środku drogi osiedlowej i wjechał mi w przód. Oczywiście twierdził, że to ja w niego wjechałem, nawet sam wezwał policję. Szkoda że nie kamerki nie zauważył i w ten sposób sobie narobił jeszcze większych problemów.

 • Ed (gość)

  No a kiedy u nas zabronią korzystania z tych kamerek ? Jak widać w kilku normalnych krajach nie wolno - i bardzo dobrze. Polak to donosiciel , wystarczy posłuchać na kanale Stop chamstu na drodze, jak Janusze dostają wręcz orgazmu, gdy uda im się coś zarejestrować.

 • Nomad (gość)

  Gdybyś jeździł prawidłowo zgodnie z przepisami ruchu drogowego to kamerki by Ci nie przeszkadzały a tak patrz jako . Pozdrawiam :)

 • Max (gość)

  Kamerki powinny być obowiązkowym wyposażeniem auta.

 • monk (gość)

  Dokładnie, kamerki powinny być obowiązkowym wyposażeniem auta i innych pojazdów, a zapis z tych kamer powinien być zachowywany w tzw. "czarnej skrzynce" aby nawet po "zmiażdżeniu" auta można by odtworzyć ten zapis celem ustalenia sprawcy itd.

 • marekplf1 (gość)

  Kamery w pojazdach to podstawa przyklad na slowacji nie wolno uzywac ale gdy doszlo do wypadku w ktorym zginal slowak przez pedzacych trzech polakow sportowymi autami to policaje zwrocilia sie do wszystkich obywateli o nagrania ze zdarzenia ja sie pytam gdzie ten zakaz!!!!!!!!!!!!

 • Mikołaj (gość)

  Nie ma nic lepszego niż kamera w samochodzie. Miałem już raz historię z przyjemniaczkiem, który wymiękł dopiero gdy zobaczył, że dowód się nagrał. Bezpieczniej dla samego posiadacza, dla innej osoby w potrzebie, po prostu lepiej. Dlatego też po jakimś czasie kupiłem z LAmaxa rejestrator na przód i tył samochodu, dwie kamery...

 • qwert (gość)

  Wysyłanie nagrań z kamer samochodowych na Policję powinno mieć miejsce szczególnie, gdy mamy do czynienia z niebezpiecznym piratem drogowym. Wysyłamy takie nagranie poprzez stronę Policji i .... po jakimś czasie otrzymujemy wezwanie w charakterze świadka na komisariat niekoniecznie będący w pobliżu naszego miejsca zamieszkania. Nie wiem dlaczego nie można przesłuchiwać autora nagrania, a każe się go obowiązkiem wstawiennictwa nawet w innej miejscowości. Takie postępowanie na pewno skutecznie zniechęci do wysyłania filmów. Znów głupie procedury utrudniają życie innym

 • Master - Manchester (gość)

  Ćwioki ruskie wiesniackie jak ja najade wasze gowniane ruskie ryje czy w Poznaniu czy w stolicznej (Stołecznej) tumany ruskie gnoje niech mnie który nagra a pożałuje tak ze bedzie modlił się ze swoim gownianym złomem gwarantuje to wam konfidenty widzę w Poland

 • Kamil (gość)

  Kamery powinny być oryginalnie instalowane w samochodach. Najlepsze co się trafiło w samochodach jako dodatek. Wielu buców już wymiękło jak zobaczyło, że wszystko jest nagrane i się nie wykręcą. Polecam TrueCam M7, mam kamerę na przód i tył.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości