Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy nagranie z kamerki samochodowej może być dowodem w sądzie?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Coraz więcej kierowców decyduje się na montaż w aucie kamerki samochodowej. Wszystko po to, aby w przypadku ewentualnego zdarzenia drogowego, dysponować nagraniem zaistniałej sytuacji.

Nagranie zarejestrowane takim urządzeniem jest dowodem materialnym i może posłużyć jako dowód dla np. sądu. Trzeba jednak pamiętać, aby skierować do organu prowadzącego postępowanie np. prokuratury, formalny wniosek o dołączenie filmu do materiału dowodowego.

W przypadku wątpliwości co do autentyczności nagrania, może zostać powołany biegły.

Zobacz także: Jakimi pojazdami można jeździć mając prawo jazdy kategorii B?

W Unii Europejskiej nie obowiązują jednolite przepisy dotyczące używania kamerek w samochodach. W Austrii za korzystanie z kamerki samochodowej można dostać mandat w wysokości nawet 10 tys. euro.

W Szwajcarii mandat za używanie kamerki samochodowej, która w znacznym stopniu ogranicza pole widzenia kierowcy może wynieść 3,5 tys. zł. Na Słowacji przepisy zabraniają umieszczania na szybie czegokolwiek w polu widzenia kierowcy, natomiast w Luksemburgu korzystanie z kamerek w autach jest oficjalnie zabronione, a wszystko z uwagi na ochronę danych osobowych obywateli

Podstawa prawna

Art. 39 par. 1 i 43 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz. U. z 2018 r. poz. 475 z późn. zm.)

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Radek (gość)

    Często takie nagranie może być decydujące w sporze, bo w przeciwnym razie zostaje słowo przeciwko słowu. Ja dzięki nagraniu z mojej kamerki Mikavi PQ3, uniknąłem mandatu i punktów po tym jak jakiś gość wycofał na środku drogi osiedlowej i wjechał mi w przód. Oczywiście twierdził, że to ja w niego wjechałem, nawet sam wezwał policję. Szkoda że nie kamerki nie zauważył i w ten sposób sobie narobił jeszcze większych problemów.

  • Ed (gość)

    No a kiedy u nas zabronią korzystania z tych kamerek ? Jak widać w kilku normalnych krajach nie wolno - i bardzo dobrze. Polak to donosiciel , wystarczy posłuchać na kanale Stop chamstu na drodze, jak Janusze dostają wręcz orgazmu, gdy uda im się coś zarejestrować.

  • Nomad (gość)

    Gdybyś jeździł prawidłowo zgodnie z przepisami ruchu drogowego to kamerki by Ci nie przeszkadzały a tak patrz jako . Pozdrawiam :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości