Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy za nieterminowy przegląd pojazdu grozi kara?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Marzena Bugała W przypadku nowego auta, pierwszy przegląd techniczny wymagany jest po trzech latach od daty pierwszej rejestracji pojazdu. Następny przegląd wykonywany jest po dwóch latach. Kolejne przeglądy już co rok. Co roku wykonywać musimy natomiast przegląd pojazdu z instalacją LPG.

Podczas przeglądu sprawdzane są elementy mające kluczowe znaczenie dla bezpiecznego podróżowania. Sprawdzany jest m.in. stan świateł i zawieszenia. Kontrolowane są również hamulce i układ wydechowy oraz stan ogumienia. Jeśli w stacji kontroli nie stwierdzono uchybień stanu auta, umieszczona w dowodzie rejestracyjnym samochodu zostaje stosowna adnotacja.

Brak ważnego przeglądu może zakończyć się zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego przez policję lub Straż Graniczną. Kierujący otrzymuje pokwitowanie - funkcjonariusz może zezwolić na używanie pojazdu przez czas nieprzekraczający 7 dni. Określone mogą zostać warunki pozwalające np. tylko na jazdę w ciągu dnia. 

Zobacz także: Tak wygląda symulacja wypadku na torach

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego następuje poprzez wprowadzenie informacji o jego zatrzymaniu do Centralnej Ewidencji Pojazdów. Po usunięciu usterek i uzyskaniu pozytywnego wyniku, organ zatrzymujący dowód rejestracyjny, wprowadza informację do Centralnej Ewidencji Pojazdów o zwrocie zatrzymanego dokumentu.

Podstawa prawna:

Art. 132 ust. 1, 1b i 6 ustawy z 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r.  poz. 1990). 

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • jkolonko (gość)

  W artykule nie ma odpowiedzi na pytanie z tytułu. Ale wnioskując z tego co zostało napisane, to odpowiedź brzmi: nie, nie grozi. żadna kara za wykonanie przeglądu po terminie, a jedynie za jazdę bez ważnego przeglądu. Więc w praktyce karalny jest np. dojazd do stacji diagnostycznej w celu wykonania tego przeglądu - wtedy należałoby skorzystać z lawety.

 • torpeda (gość)

  No właśnie - nie czytałbym tego artykułu, gdyby nie tytuł. Treść artykułu omawia sprawy dla mnie oczywiste, ale spodziewałem się (po tytule), że dowiem się, iż należy (lub nie trzeba) przestrzegać terminów przeglądów, bo to skutkuje tym, a tym (lub nie skutkuje niczym).

 • Yanq palownik (gość)

  Czytam komentarze (zamiast artykułu), żeby się dowiedzieć czy coś grozi za spóźniony przegląd...

 • brak logiki u autora? (gość)

  autor artykułu albo nie dopisał połowy artykułu związanej z tytułem albo ma duże problemy z logiką i powinien zająć się czymś innym w życiu tak wiec ten artykuł to czysta kpina z czytelników którzy pojawili się tu w związku z jego tytułem

 • gość (gość)

  O kurła, ale rzeczowy artykuł. To są jakieś kary czy nie i ile wynoszą ? Czy podczas przeglądu są jakieś dodatkowe opłaty ? Redaktorze od siedmiu boleści, zadałeś pytanie w tytule, na które nie potrafiłeś dać odpowiedzi, zajmij się może pisaniem o marchewce.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości