Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Czy za prowadzenie auta pod wpływem alkoholu zawsze grozi kara?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Stan po spożyciu alkoholu (do 0,19 promila) nie wiąże się żadnymi konsekwencjami dla kierowcy. Jeśli zawartość alkoholu przekroczy 0,2 promila, kierowca zostanie ukarany. Ale czy zawsze?

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie, natomiast prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo. Jest zabronione i karane jeśli odbywa się w ruchu lądowym.

Zobacz także: Samochód przyszłości w Warszawie

Sąd Najwyższy wskazał, że ruch lądowy obejmuje nie tylko drogi publiczne i strefy zamieszkania, ale wszelkie ogólnie dostępne miejsca, w których odbywa się rzeczywisty ruch pojazdów, a więc również drogi wewnętrzne.

Grunty orne, place wewnętrzne, drogi dojazdowe, czy przydomowe podwórko nie mogą być zatem uznane za miejsce gdzie odbywa się ruch lądowy. Poruszający się po nich kierowca nie może zostać pociągnięty do odpowiedzialności karnej za prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu.

Kara za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

Stan po spożyciu alkoholu do 0,19 promila - bez konsekwencji karnych

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie:

 • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
 • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
 • 10 punktów karnych
Prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo i grozi za nie:
 • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
 • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
 • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł

Podstawa prawna:

Art, 178a par. 1 ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny (Dz.U. x 2018 r. poz. 1600 z późn. zm.)

Art. 87 par. 1 ustawy z 20 maja 1971 r. - Kodeks wykroczeń (Dz.U. z 2018 r. poz. 618 z późn. zm.)

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Radek (gość)

  Nieważne gdzie, ważne żeby jeździć trzeźwym. A jak są wątpliwości to zostaje alkomat. Teraz takie dokładne urządzenia nie są wcale drogie. Za swojego Alkohita X3 zapłaciłem niewiele ponad 300 zł, a służy mi dobrze już trzeci rok.

 • winnyandrzej (gość)

  U mnie to była jednorazowa sytuacja i od razu wpadłem, 5km miałem tylko do domu, ale to żadne usprawiedliwienie. Gdyby nie mecenas Olężałek to by się skończyło dużo gorzej, a udało mu się znacznie zbić wyrok.

 • Mirosław Drążek (gość)

  Kara za jazdę pod wpływem alkoholu jest bardzo surowa. Sam tego doświadczyłem na własnej skórze. Za pierwszym razem poradziłem sobie bez adwokata. Kupiłem wniosek o WUP na stronie http://jazdapoalkoholu.info i się udało. Za drugim razem nie było tak łatwo, ale pomogła mi Pani Mecenas Anna Grabowicz Gajda. Szczerze polecam. Nie jest tak droga jak inni a do tego bardzo skuteczna.

 • Robert (gość)

  Wszystkie informacje na temat "Prawo jazdy, a alkohol" znajdziecie na stronie https://alkomat-online.pl w górnym menu po prawej stronie. Macie tam następujące tematy: https://alkomat-online.pl/blokada-alkoholowa-alkoblokada https://alkomat-online.pl/dobrowolne-poddanie-sie-karze-jazda-po-alkoholu https://alkomat-online.pl/jak-odzyskac-prawo-jazdy-po-wyroku https://alkomat-online.pl/warunkowe-umorzenie-jazda-po-alkoholu https://alkomat-online.pl/dopuszczalna-ilosc-alkoholu-polska https://alkomat-online.pl/dopuszczalna-ilosc-alkoholu-swiat https://alkomat-online.pl/jazda-po-alkoholu-artykul-178a-kk https://alkomat-online.pl/spowodowanie-wypadku-po-alkoholu https://alkomat-online.pl/jak-powinno-wygladac-badanie-alkomatem https://alkomat-online.pl/jak-sie-zachowac-kontrola-policji-alkomatem https://alkomat-online.pl/adwokat-jazda-po-alkoholu Może komuś się przydadzą te stronki, oby takich osób było jak najmniej :-(

 • Rozsądek (gość)

  A może szanowni Panowie, zamiast pić i polecać sobie adwokatów, nie wsiadajcie za kierownice po alkoholu. Kiedyś poza kontrola kogoś zabijecie, a to już nie będzie kwestia dobrej bajery w sądzie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości