Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Jaka kara za zanieczyszczenie drogi?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Dariusz Bloch Policjanci przypominają - zabrania się zaśmiecania lub zanieczyszczania dróg. Kierowcom, którzy wyjeżdżając z drogi gruntowej czy też nieutwardzonej pozostawiają za sobą warstwę błota, grozi grzywna lub kara nagany.

Policja apeluje do kierowców, szczególnie pojazdów ciężarowych prowadzących prace na placach budowy, wyjeżdżając z dróg gruntowych lub nieutwardzonych o to, aby zwracali uwagę na stan swoich pojazdów. Złogi błota i innych substancji pozostawione na drodze są bardzo niebezpieczne dla użytkowników dróg i mogą w bardzo dużym stopniu przyczynić się do powstawania zdarzeń drogowych.

Do zanieczyszczenia jezdni dochodzi również przez maszyny rolnicze, szczególnie w pobliżu pól uprawnych w okresie jesiennych prac polowych.

Zobacz także: Będzie nowa kara dla właścicieli pojazdów

Zanieczyszczanie drogi lub pozostawienie na niej pojazdu, innego przedmiotu lub zwierzęcia w okolicznościach, w których może to spowodować niebezpieczeństwo lub utrudnienie w ruchu drogowym, podlega karze grzywny do 1500 zł albo karze nagany.

Samo zanieczyszczanie drogi może spowodować niebezpieczeństwo, ale to dopiero wystąpienie pewnych okoliczności  powoduje, że niebezpieczeństwo jest realne. Przykład? Zbyt małą szerokość jezdni czy niebezpieczny zakręt. A właśnie takie sytuacje objęte są sankcją z art. 91 kodeksu wykroczeń.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości