Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Kierowców czeka nowy obowiązek (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Dla jednych to przejaw cwaniactwa dla innych normalne zachowanie w ruchu drogowym. Mowa o jeździe na suwak. W Polsce nie ma przepisów mówiących, że tak jeździć należy, ale Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zachęca, by na drodze być uprzejmym.

Jazda na suwak polega na tym, by w momentach, kiedy droga się zwęża, a jeden z pasów zanika, wpuszczać auta z tego pasa na główny pas. Kierowcy z głównego pasa mogą jechać płynnie, ale zostawiając między sobą odpowiednio dużo odstępu, tak, by pojedynczo wpuszczać kierowców z zanikającego pasa. Ta metoda sprawdza się w zachodnich krajach i pozwala szybko rozładowywać korki.

Jazda na suwak z dobrowolnej ma się stać obowiązkowa. Kiedy? Projekt odpowiednich zmian w prawie jeszcze w tym roku ma trafić do Rządowego Centrum Legislacji.

Obecnie w Polsce można zobaczyć znaki mówiące o tzw. jeździe na suwak. Za ich nieprzestrzeganie nie grożą jednak żadne sankcje. Nie jest przesądzone jaki mandat będzie mógł dostać kierowca po zmianach jeśli się nie zastosuje do nowego przepisu.

Regulacje mają utemperować poczynania tzw. szeryfów drogowych, którzy złośliwie blokują możliwość włączenia się do ruchu pojazdów ze zwężającego się pasa ruchu. Przypomnijmy. Mandat za blokowanie pasa ruchu wynosi od 50 do 500 zł.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Kierowca 35 lat (gość)

  Dla tych co uwazaja takie zachowanie za cwaniactwo. Kiedy wszyscy beda sie ustawiali na prawym pasie bo lewy sie konczy to korek bedzie o wiele dluzszy, co w naszym kraju oznacza blokowanie skrzyzowan gdyz mnostwo Januszy wjezdza na skrzyzowanie pomimo braku mozliwosci jego opuszczenia. Powoduje to uniemozliwienie ruchu poprzecznego.

 • Rysio58 (gość)

  Dość długo już jeżdżę po drogach i widzę co się dzieje, jeżeli jeden pas się kończy, to ci zostaną wpuszczeni, na suwak, blokują i wpuszczają więcej samochodów z kończącego się pasa. Pozniej okazuje się że z kończącego się pada ruch jest płynny natomiast na pasie który dalej biegnie robią się zatory. Cwaniactwo zawsze było i zawsze będzie, wprowadzenie wyższych mandatów mogło by ostudzić narwańców, apele o kulturę nic nie dadzą.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Seryf (gość)

  Witam wszystkich szeryfów,jednym słowem mówiąc cwaniactwo zostane zalegalizowane i teraz będziemy wszyscy jeździć lewym pasem,biada tym tz.porzadnym co widząc ze lewy skończy się za kilometr jadą prawym ,nie prawy za wolno idzie wskakuje na lewy i tak mnie wpuszcza bo jak nie to 500

 • Ada (gość)

  Problem w tym że to tylko działa gdy wszyscy dojeżdżają do końca pasa a nie zmieniają go na 100-200 m przed końcem. Wtedy ci którzy zjeżdżają szybciej wpuszczają tych którzy dojeżdżają do końca. Ci którzy dojeżdżają do końca wcale nie są cwaniakami to problem buraków którzy zjeżdżają wcześniej. Działa na zachodzie ale na drogach zawsze znajdzie się jakaś tempa strzała.

 • Kierowca (gość)

  Ten przepis będzie sprzeczny z obowiązkiem jazdy prawym pasem. Wiadomo, że obowiązek jazdy prawym pasem obecnie obowiązuje, a ci którzy jadą lewym pasem przed zwężeniem łamią go. Dlatego tych z lewego pasa nie wpuszczam. Znak suwak to jest namawianie do łamania prawa o obowiązku jazdy blisko prawej krawędzi jezdni.

 • fiko (gość)

  "...kiedy droga się zwęża, a jeden z pasów zanika..." a nie z drogi podrzędne, co wielu usiłuje robić.

 • Danusia (gość)

  Jezdze dużo i wciskanie się na prawy pas z lewego jest gorszym cwaniastwem gdyż jadąc prawidłowo jadę o wiele dłużej niż ci po lewej i jeszcze kierowcy mają pretensje ze się ich nie wpuszcza nie powinno tak byc .dodajcie komentarz ile z tego powodu kierowcy z lewego pasa są przed wami a wy stoiciee i czekacie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości