Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kodeks drogowy 2019. Koniec taryfy ulgowej dla pijanych sprawców wypadków

Mariusz Michalak
Fot. Szymon Starnawski
Fot. Szymon Starnawski
Ustawa Prawo o ruchu drogowym została znowelizowana pod kątem osób wsiadających za kierownicę po wypiciu alkoholu. Na najsurowszy wymiar kary zasłużą Ci, którzy po pijaku spowodowali wypadek ze skutkiem śmiertelnym.

Zgodnie ze zmianami w ustawie Prawo o ruchu drogowym, które weszły w życie z dniem 1 czerwca 2017 roku, sprawców wypadków drogowych znajdujących się w stanie nietrzeźwości czekają minimum 2 lata pozbawienia wolności, zamiast wcześniejszych dziewięciu miesięcy.

Nie będzie już żadnych okoliczności łagodzących, możliwości zawieszenia wyroku lub skrócenia go. Wcześniej ustawa przewidywała dla takich osób traktowanie ulgowe w przypadku trudnej sytuacji rodzinnej lub zdrowotnej, albo gdy kierowca nie miał karalnej przeszłości

Ekspresowa droga do więzienia dotyczy nieumyślnych wypadków ze skutkiem śmiertelnym oraz takich, w wyniku których nastąpiły ciężkie obrażenia ciała. Art. 156 §1 Kodeksu Karnego definiuje je jako:

  1. Pozbawienie człowieka wzroku, słuchu, mowy, zdolności płodzenia
  2. inne ciężkie kalectwa, ciężka choroba nieuleczalna lub długotrwała choroba realnie zagrażająca życiu, trwała choroba psychiczna, całkowita lub znaczna trwała niezdolność do pracy w zawodzie lub trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Według art. 115 § 16 kk, o nietrzeźwości mówimy wtedy, gdy:

  • zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość
  • zawartość alkoholu w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg albo prowadzi do stężenia przekraczającego tę wartość

Prawo karne wyróżnia także stan „wskazujący na spożycie alkoholu”, który wyróżnia się tym, że:

  • zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila
  • obecność alkoholu wynosi od 0,1 mg do 0,25 mg w 1 dm3 wydychanego powietrza

Maksymalna kara dla nietrzeźwych, będących sprawcami wypadków ze skutkiem śmiertelnym lub ciężkim uszczerbkiem na zdrowiu któregoś z uczestników, przewidziana przez nowe przepisy, wynosi 12 lat pozbawienia wolności. Dla porównania, jeżeli mówimy o wypadku, którego sprawca był trzeźwy, prawo karne przewiduje od 6 miesięcy do 8 lat pozbawienia wolności, dopuszczając możliwość zawieszenia wykonania kary na okres próby, trwający od roku do trzech lat.

Zmiany uderzają także w zbiegłych z miejsca wypadku i osoby będące pod wpływem środków odurzających, którzy będą teraz traktowani na równi z pijanymi. Uciekinierów czeka kara minimum dwóch lat pozbawienia wolności – niezależnie od obecności lub poziomu alkoholu we krwi. Warto zaznaczyć, że oddalenie się z miejsca wypadku nie zawsze traktowane jest jako ucieczka. O „zbiegnięciu” mówimy wtedy, gdy sprawca oddala się z miejsca zdarzenia w zamiarze uniknięcia odpowiedzialności, w szczególności uniemożliwienia lub utrudnienia ustalenia jego tożsamości, okoliczności zdarzenia i stanu nietrzeźwości (por. wyrok Sądu Najwyższego z 15.03.01 r., sygn. III KKN 492/99, OSNKW 2001/7-8/52). Wspomniana przesłanka uniknięcia odpowiedzialności nie dotyczy jednak sytuacji, w której sprawca ucieka przed samosądem grożącym mu ze strony uczestników lub świadków zdarzenia. W takim przypadku sytuacja bezpośredniego zagrożenia życia lub zdrowia może stanowić okoliczność łagodzącą przy orzekaniu wyroku.

Podstawa prawna

Art 177 i 178 ustawy z 6 czerwca 1997 r. kodeks karny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 z późn. zm.)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Droga księżycowa w Gdyni, czyli Marszewska Góra

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty