Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Na tych zmianach zaoszczędzą kierowcy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ministerstwo infrastruktury i cywilizacji prowadzą prace nad zmianami w prawie dla kierowców. Co będzie zawierał tzw. pakiet deregulacyjny?

Najważniejsza ze zmian dotyczy likwidacji karty pojazdu oraz nalepki kontrolnej. Możliwe ma by także zachowanie dotychczasowego, przypisanego do danego pojazdu numeru rejestracyjnego.

Kierowcy mają także nie być karani mandatem w sytuacji kiedy zapomną dokumentu prawa jazdy. Podobnie jak w przypadku dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia zakupu polisy OC, ma zostać zniesiony obowiązek posiadania dokumentu podczas kontroli drogowej.

Zobacz także: Pierwszy samochód hybrydowy Opla

Pakiet zmian to także oszczędność dla kierowców. Wydatki właściciela pojazdu. związane ze zniesieniem obowiązku posiadania karty pojazdu będą mniejsze o 75,5 zł. Kierowcy, którzy zdecydują się zachować dotychczasowy numer rejestracyjny np. przy zmianie miejsca zamieszkania, zaoszczędzą 99,50 zł. Na takż oszczędność ma wpłynąć likwidacja nalepki kontrolnej.

W planach jest także zniesienie wydawania tymczasowego dowodu rejestracyjnego. W przyszłości rejestracja auta ma odbywać się przez internet.

Nie jest pewne kiedy opisywane zmiany wejdą w życie.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ... (gość)

  Jak z partią rządzącą nie jest mi po drodze tak te propozycje oceniam jak najbardziej pozytywnie:)

 • Jacek (gość)

  To znaczy że ubezpieczenie też będzie jedną strefą.

 • Gosc2 (gość)

  Mnie zastanawia w jakim celu likwiduje się nalepki kontrolne czy karty pojazdu? Tłumaczenie tego oszczędnościami dla kierowców, kiedy nakłada się nich inne obciążenia to bzdura mająca zasłonić prawdziwy cel. Propozycja niezmienianie numeru rejestracyjnego po sprzedaży samochodu lub zmianie miejsca zamieszkania właściciela też nie do końca jest dobra. Czy przykładowo po zatrzymaniu dowodu rej. przez policję po jego odbiór nie trzeba będzie udać się do urzędu który ten dokument wydał ( konkretnie dokonał pierwszej rejestracji).

 • Gość 1 (gość)

  A ja jestem gorącym zwolennikiem tych rozwiązań a na dodatek rząd powinien wprowadzić podobne rozwiązanie jak mają Britole, pierwsza rejestracja auta zostaje na całe " życie" dla tegoż samochodu bez znaczenia ilu będzie miało właścicieli i gdzie jest pierwszy raz zarejestrowanie, mają centralny rejestr pojazdów i wszystko załatwia się via poczta i telefonicznie. Oczekuję takich rozwiązań...

 • Gość 1 (gość)

  I na dodatek nie masz obowiązku wozić że sobą dowodu rejestracyjnego ani polisy OC, wystarczy nr rejestracyjny i wszystko wiadomo nawet przeglądy tech. można znaleźć od początku z przebiegiem itd.

 • Jarek (gość)

  To poco wydają rejestrację, które zawierają litery województwa i powiatu to niech od razu zaczną wydawać rejestrację od litery A bo i tak chcą wszystko wymieszać zresztą pis jest tylko dobry w mieszaniu, a nie rządzeniu. A naklejki też chcą usunąć aby pomóc złodziejom żeby nie musieli ich podrabiać bo ich nie będzie jak i karty pojazdu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości