Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Nieopłacalna jazda na sądowym zakazie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Andrzej Banaś Nie brakuje kierowców prowadzących pojazdy pomimo tego, że sąd odebrał im prawo jazdy za jazdę po alkoholu czy przekroczenie limitu punktów karnych. Kiedyś najczęściej byli skazywani na karę grzywny, ale w 2017 roku nastąpiła zmiana w prawie.

Od 1 czerwca 2017 popełnienie przestępstwa polegającego na prowadzeniu pojazdu pomimo cofnięcia uprawnień przez starostę lub łamania sądowego zakazu prowadzenia pojazdów, wiąże się nie tylko z nałożeniem grzywny, karą ograniczenia wolności czy nawet pozbawienia wolności. 

W przypadku skazania za taki czyn, sąd musi dodatkowo orzec zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Zakaz ten jest orzekany na minimum rok, a najdłużej na 15 lat.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W art 180a k.k. określono przestępstwo polegające na prowadzeniu pojazdu mechanicznego pomimo wydania przez starostę decyzji o cofnięciu uprawnień do kierowania. Karana jest zarówno jazda po drodze publicznej, w strefie zamieszkania jak i w strefie ruchu. Grozi za nie kara grzywny, ograniczenia wolności, albo do 2 lat pozbawienia wolności, a od 1 czerwca 2017 r także wspomniany wcześniej zakaz prowadzenia pojazdów.

Starosta cofa uprawnienia do prowadzenia pojazdów w przypadkach w których tak naprawdę zasadne jest stwierdzenie, że kierowca zagraża bezpieczeństwu na drodze. Sytuacje te są wymienione w przepisach art. 103 ustawy o kierujących pojazdami. Taka decyzja jest wydawana przykładowo w razie niepoddania się kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji w razie przekroczenia limitu punktów karnych, stwierdzenia na podstawie orzeczenia lekarskiego przeciwwskazań zdrowotnych do prowadzenia pojazdów czy kierowania pojazdem w przedłużonym na 6 miesięcy okresie zatrzymania prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h w terenie zabudowanym. 

Przestępstwo z art. 244 k.k. polega natomiast na niezastosowaniu się do zakazu prowadzenia pojazdów orzeczonego przez sąd w związku z wcześniej popełnionym przez kierowcę przestępstwem lub wykroczeniem. Popełnia je osoba, która przykładowo kieruje samochodem po drodze publicznej pomimo, że wcześniej została skazana za jazdę w stanie nietrzeźwości i wiążę ją 3-letni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych. Za popełnienie występku z art 244 k.k. grozi kara od 3 miesięcy do 5 lat  pozbawienia wolności (przed 1 czerwca 2017 r były to maksymalnie 3 lata). Oprócz niej sąd orzeka zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych.

Podstawa prawna

Art. 42 par. 1a pkt 1 i 2, art. 180a i 244 ustawy z 6 czerwca 1997 r. Kodeks karny (Dz.U. z 2018 r. poz. 1600 z późn. zm.) 

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Obywatel (gość)

  Sama jazda bez uprawnień powinna być zagrożona wysoką grzywną a obecnie to tylko 500 zł. To sprawia pokusę ignorowania prawa.

 • Ruch (gość)

  Szkoda że sądy nie robią z tym porządku po 1 złamanym zakazie. Kierowcy są zatrzymywani wiele razy i nic.

 • Gal anonim (gość)

  Za złapanie kierowcy bez uprawnień które stracił za picie czy za punkty z marszu 3 miesiące aresztu plus 10 tysięcy grzywny, i to powinna być kara minimalna. Kilka osób by tak ukarali to by się nauczyli.

 • wedsddv (gość)

  kraj zakazów i represji !

 • Danczes (gość)

  Ej ej Kto jest bez winy niech pierwszy rzuci kamień Mądrale ...jego mać Profesorowie słowa Na słuchali na czytali się bzdetów w mediach i grają niebiańskie dusze A jak was Państwo każdego dnia okrada bo sobie takie prawo ustanowili to jest dobrze? Polska zaczyna się robić krajem konfidentów Ta zaraza płynie z zachodu

 • kpt z kepenick (gość)

  Tak Tak to araj kapusi i terroru!!!!.

 • Ktoś (gość)

  Najlepiej wszystkich do więzienia w tym pisowskim kraju wsadzić. Żal.pl

 • Gość (gość)

  Picu, picu ! Artura Zawiszy to nie dotyczy !

 • Typowe polskie narzekanie... (gość)

  W takich sytuacjach - powinno się konfiskować auto na czas zakazu! (chyba że kierowca sprzeda itp.)

 • gość (gość)

  ty galanonim święta córo koryntu może tobie by zabrali to byś zmienił zdanie Odezwał się ten co feruje wyroki - a może sobie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • miszczu (gość)

  Polskie prawa to legalna banda zlodzejuw .czeba ztymi zlodzejami zrobić pozadek

 • Mistrz na mistrzami (gość)

  "Polskie prawa to legalna banda zlodzejuw .czeba ztymi zlodzejami zrobić pozadek" ~miszczu Pierwsze co to bym dał Ci słownik.

 • Gosc (gość)

  Teraz jazde na suwak a za niedludo bedziemy sie zatrzymywac prze przejsciem i przenosic na rekach pieszych to hory pisowski pomysl jwst normalen ze ktos kto jeshroniony jest zbyt pewny siebie tak jak piesi dlatego sa wypadki gdyby to pieszemu zarzuano nie zachowanie ostroznosci to by wiedzial jak wchodzic na przejcie

 • Mariusz (gość)

  Mojego ojca zatrzymali po pijaku i odebrali prawo jazdy. Mimo to dalej jeździł i ponownie został zatrzymany do kontroli. W efekcie prawo jazdy odebrane na 3 lata i 10 tys grzywny. Przez to musiałem zrezygnować ze studiów. Z skierowania na terapię wrócił z zgrzewką piwa. Tacy nigdy się nie nauczą.

 • Driver (gość)

  Na swojego ojca pisać to trzeba być naprawdę arcy rurą

 • Polo (gość)

  Łatwo każdego oskarżać , są różne sytuacje w życiu, należałoby do każdego przypadku podejść indywidualnie.Bardzo dużo kilometrów robię w skali roku i nie raz się zastanawiam kto jest większym zagrożeniem na drodze (ten doświadczony po przysłowiowym piwku)czy niedoświadczony. A wracając do tematu bez uprawnień nie jeździmy chyba że jesteśmy znanym CELEBRYTA

 • Gość (gość)

  Co tu dużo mówić jak sędzina w Zawierciu jechała mając prawie cztery promile i cisza

 • seba (gość)

  dokładnie to co tu większość pisze jest prawdom!!! jak można komóś zakazać jeździć jego bmw, skoro tylko raz się napił! albo ma cowniente uprawnienia tylko!!!! to wszystko wina pisu, aj waj!

 • Bronek (gość)

  Itam za jazdę na zakazie za drugim razem na 6 lat mi przedłużyć chcą zakaz. To co tu robić przez 6 lat.Chybal,że się rozpić jeszcze raz.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości