Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kodeks drogowy 2019. Niezapięte pasy. Kto płaci mandat - kierowca czy pasażer?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Janusz Wójtowicz Wiele osób sądzi, że kara za niezapięte pasy bezpieczeństwa dotyczy tylko kierowcy. Sprawdzamy czy tak jest i na jakie kary można się narazić.

Za jazdę bez zapiętych pasów bezpieczeństwa odpowiada osoba która tego obowiązku nie dopełniła. Karą za prowadzenie samochodu bez zapiętych pasów bezpieczeństwa jest obecnie 100 zł mandatu i 2 punkty karne.

Kierowca jest zobowiązany upewnić się czy wszyscy w pojeździe mają zapięte pasy bezpieczeństwa. Jeżeli tego nie zrobi, naraża się na kolejne 100 zł mandatu i 4 punkty karne.

W sytuacji kiedy kierowca upomniał pasażerów, aby zapięli pasy, a nie był świadomy, że osoby podróżujące nie zastosowały się do polecenia, to nie zapłaci mandatu. Wtedy to każdy pasażer, który nie zapiął pasów otrzyma mandat 100 zł.

Jak zapinać pasy?

Prawidłowo zapięte pasy powinny płasko przylegać do ciała. Pas biodrowy ma opinać biodra jak najniżej w stosunku do brzucha. Pas piersiowy powinien przebiegać nad środkiem barku, bez tendencji do zsuwania się z ramienia. W tym celu kierowca powinien dopasować górny punkt mocowania pasów bezpieczeństwa (na bocznym słupku).

Redakcja poleca: Kosztowna pułapka w którą wpada wielu kierujących

Jeżeli kierowca jest grubo ubrany, powinien rozpiąć kurtkę lub marynarkę i poprowadź taśmy pasa jak najbliżej ciała. Po zapięciu klamry trzeba naciągnąć pas piersiowy, żeby skasować luzy. Pas działa tym skuteczniej, im ściślej opasuje chronioną osobę. Nowoczesne pasy samonapinające nie krępują ruchów, jednak mogą się nadmiernie poluzować.

Pas jest najlepszą ochroną dla kierowcy i pasażerów, we współpracy z prawidłowo ustawionym zagłówkiem i poduszką powietrzną. Zagłówek chroni szyję przed bardzo niebezpiecznymi i bolesnymi urazami w razie gwałtownego odchylenia głowy do tyłu, a poduszka chroni głowę i klatkę piersiową przed uderzeniem w kierownicę, deskę rozdzielczą lub słupek przedni; jednak podstawą bezpieczeństwa są dobrze zapięte pasy! Utrzymają w pozycji bezpiecznej każdego zapiętego nawet podczas dachowania pojazdu lub innych niekontrolowanych ruchów.

Dobrze zapięty pas ułatwia kierowcy panowanie nad samochodem, zwłaszcza w zakrętach i na nierównościach drogi. Zamiast kurczowo trzymać się kierownicy można nią precyzyjnie skręcać. Ponadto „przywiązanie” do samochodu umożliwia wyczucie każdego nieoczekiwanego ruchu pojazdu, na przykład uślizgów tylnej osi lub kół przednich i natychmiastową reakcję.

Pasy nie ocalą życia w razie uderzenia w twardą przeszkodę z prędkością 100 czy więcej kilometrów na godzinę, ale życie można stracić nie mając zapiętych pasów bezpieczeństwa przy zderzeniu z prędkością zaledwie 30-20 km/h.

W chwili zderzenia auta z nieruchomą masywną przeszkodą z prędkością około 50 km/h, na ludzi wewnątrz auta działa ogromna siła przeciążenia; osoba o wadze ciała 75 kg przez moment ma „masę zderzeniową” około 3750 kg. Nikt nie jest w stanie przeciwstawić się takiej sile i zostanie rzucony na deskę rozdzielczą, albo wyrzucony przez okno i jego ciało ulegnie zmiażdżeniu, chyba, że powstrzymają je dobrze zapięte pasy.

Podstawa prawna:

Art. 39 ust 2, art. 45 ust. 2 pkt 3 ustawy z 20 czerwca 1997 r Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.)

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Martyna (gość)

  Zawsze na myśl przychodzi mi kampania: https://www.youtube.com/watch?v=h-8PBx7isoM

 • ANTYYY (gość)

  ZALEŻY KOGO SIĘ WIEZIE, JEŚLI TO MOJA RODZINA, DZIECI W SZCZEGÓLNOŚCI,TO JA POWINIENEM DBAĆ BY MIAŁY ZAPIĘTE PASY,ALE JEŚLI TO DLA MNIE OSOBY OBCE,DOROSŁE, PRZEWOŻONE GRZECZNOŚCIOWO, TO K....CZEMU JA MAM PŁACIĆ MANDAT???NIECH SP....NA DRZEWO PANOWIE SMERFY I POLITYCY!!

 • GolfASZ (gość)

  Bardzo mnie drażni jak proszę pasażera o zapięcie pasa bezpieczeństwa. Raz się wkurzyłem i powiedziałem że, w takim razie niech idzie na pieszo :-/

 • Kaz (gość)

  Witam, Czy jesli przewozimy samochodem pasazera ktory nie ma zapietych pasow, ale ma widoczna przeszkode na to oraz wypis ze szpitala opisujacy rodzaj przeciwwskazania do pasow to groza nam sankcje karne? Lekarz rodzinny powiedzial ze zaswiadczenia dla policji sa tylko dla kierowcow , A co jesli nie jestesmy kierowca? Moze ktos podpowie jak to wyglada od strony prawnej? Osoba ta musi jezdzic samochodem do lekarzy ze swiadomoscia ze jesli zapnie pasy to grosi niebezpieczenstwo uszkodzenia ciala, ale takze ze jest to niezgodne z prawem, Dziekuje!!

 • Bladius (gość)

  A co w przypadku jeśli pojazd nie posiada pasów wcale (zabytkowe samochody, niektóry autokary, autobusy)

 • abc (gość)

  autor chyba zapomniał o podstawie prawnej, która rzekomo zwalnia kierowcę...

 • olek (gość)

  pasy wole zapinać i kontroli unikać. Jeszcze żeby mandaty płacić....od tego jest Yanosik, żeby jednak mandatu nie było

 • Zdroworozsadkowy (gość)

  Kto ma w ogóle z tyłu pasy wyciagniete? Kazdy chowanpod fotele żeby nie denerwowały pasazerow. Z tyłu nie ma po co zapinać pasów nie dawajcie się zastraszać.

 • Rafał (gość)

  Zdroworozsądkowy ty masz zdrowo ale zryty beret deklu.

 • ŻETON (gość)

  kazdy pasazer powinien płacic za siebie.moze jakby pare razy zaplacil mandat to by sie zmobilizował do ich korzystania

 • ŻETON (gość)

  kazdy pasazer powinien płacic za siebie.moze jakby pare razy zaplacil mandat to by sie zmobilizował do ich korzystania

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości