Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Kodeks drogowy 2019. Prawo jazdy. Nowe zasady egzaminowania

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica 14 maja 2018 roku zmieniły się zasady przeprowadzania egzaminu na prawo jazdy. Nie dotyczą jednak wszystkich kandydatów na kierowców.

Zmiany obejmują osoby niepełnosprawne, które chcą uzyskać prawo jazdy. Nowelizacja ustawy o kierujących pojazdami zakłada, że jeżeli osoba posiada orzeczenie lekarskie z adnotacją, że może prowadzić pojazd silnikowy po przystosowaniu go do danego schorzenia, zostaje całkowicie zwolniona z opłaty za część praktyczna egzaminu państwowego. Ulga obowiązuje jeśli jazda egzaminacyjna odbywa się pojazdem przystosowanym do niepełnosprawności kandydata.

Co do zasady praktyczna część egzaminu na prawo jazdy odbywa się z wykorzystaniem pojazdu pozostającego w dyspozycji wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego. Zasada ta nie ma zastosowania w przypadku osoby niepełnosprawnej, gdy wymagane jest przystosowanie pojazdu do rodzaju schorzenia. Przed nowelizacją opłata za egzamin dla takich kandydatów na kierowców była pomniejszana o 50 proc.

Zobacz także: Czy osoba niesłysząca może zostać kierowcą?

Nowelizacja przewiduje również stworzenie strony internetowej z wykazem dostępnych pojazdów, z których osoby z niepełnosprawnościami mogłyby skorzystać w czasie egzaminu. Dostępna ma być także lista ośrodków posiadających takie pojazdy.

Internetowa baza informacji o pojazdach dostosowanych dla osób niepełnosprawnych dostępnych dla potrzeb szkolenia i egzaminowania na prawo jazdy jest w budowie. Do czasu jej opublikowania, informacja o ośrodkach szkolenia kierowców wyposażonych w takie pojazdy, jest dostępna w Pracowni Szkolenia Kierowców Przemysłowego Instytutu Motoryzacji.

Podstawa prawna

Par 3. rozporządzenia Ministra Transportu, Budownictwa, i Gospodarki Morskiej z 16 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzanie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów (Dz.U. z 2014 r. poz. 974

Art 53. ust. 4 pkt 1 i ust. 4a, art. 54 ust. 5 pkt 1 ustawy z 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2019 r. poz. 341)

Art. 1 i 2 ustawy z 28 lutego 2018r. o zmianie ustawy o kierujących pojazdami (Dz.U. z 2018 r. poz. 728).

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Oliwia (gość)

    Witam, jest tu jakiś normalny facet który chciałby czasami pogadać ? Jestem bardzo samotna i nie mam się nawet do kogo odezwać :( Jezeli masz ochotę na rozmowe zapraszam na mój profil : https://www.wyspakobiet.eu/Ania29 Pozdrawiam i życzę miłego dnia . Ania

  • Kryspian (gość)

    i to jest to - https://imgur.com/L2tl0YT

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości