Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Rutynowe kontrole trzeźwości

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Maciej Stanik Od 1 czerwca 2017 roku w Prawie o ruchu drogowym znalazł się zapis, który daje podstawy do przeprowadzania wśród kierowców rutynowych kontroli trzeźwości.

Przepisy obowiązujące przed 1 czerwca 2017 roku stanowiły, że prowadzący kontrolę drogową policjant był uprawniony do żądania poddania się przez kierującego pojazdem badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu w organizmie lub środka działającego podobnie do alkoholu. Badaniu koniecznemu do ustalenie zawartości alkoholu w organizmie mogła zostać poddana osoba podejrzana o popełnienie przestępstwa lub wykroczenia po spożyciu alkoholu.

Zobacz także: Kogo dotyczą nowe znaki drogowe?

Obecnie kierowcy nie mogą odmówić rutynowej kontroli trzeźwości. Znowelizowane przepisy wskazują, że podczas kontroli drogowej uprawniony do niej organ może poddać kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu.

Przepis ten nie zobowiązuje do posiadania uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez kontrolowanego przestępstwa lub wykroczenia pod wpływem alkoholu.

Kara za prowadzenie pojazdów pod wpływem alkoholu

Stan po spożyciu alkoholu do 0,19 promila - bez konsekwencji karnych

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie:

 • grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni
 • zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat
 • 10 punktów karnych
Prowadzanie pojazdów w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) to przestępstwo i grozi za nie:
 • grzywna wymierzona w stawkach dziennych uzależniona od dochodu lub kara ograniczenia wolności lub kara pozbawienia wolności do lat 2
 • zakaz prowadzenia pojazdów (wszelkich lub określonej kategorii) na okres od 3 do 15 lat
 • świadczenie pieniężne na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz pomocy Postpenitencjarnej w wysokości od 5000 zł do 60 000 zł

Podstawa prawna:

Art. 129ja ustawy z 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm)

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Stanislaw (gość)

  Osoba która popelnila przestepstwo lub wykroczenie moze byc poddana na badanie trzezwości w innym przypadku Policja nie ma prawa zatrzymać kierującego a czy tak jest ???

 • obs (gość)

  a na jakiej podstawie policja uważa, że piłem alkohol? ma być uzasadniona podstawa a nie domniemanie

 • mori (gość)

  W przepisie nie chodzi o sytuację trzeźwy poranek i zatrzymamywanie 30 kierowców i dmuchanie w balon. Tylko o sytuację gdy podczas kontroli policjant coś wyczuje, np. gadam nie na temat.

 • KUBICA (gość)

  W USA KIEROWCA PODCZAS KONTROLI MOWI ALFABET ANGIELSKI I IDZIE PO LINII PROSTEJ GDY ZROBI TO POPRAWNIE TO JEST TRZEZWY

 • Kuba (gość)

  Gdzie jest ten zapis w Prawie Polskim? Autor nie podał nazwy ustawy, ani nr. artykułu czy punktu w tejże ustawie. Autorze, podaj proszę te informacje, abyśmy mogli zweryfikować ich prawdziwość i rzetelność

 • do 'ech...' (gość)

  Autorze: jak coś napisałes to potem to przeczytaj i zastanów się co napisałeś. W jednym zdaniu : Znowelizowane przepisy wskazują, ...., w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie. W drugim: Przepis ten nie zobowiązuje do posiadania uzasadnionego podejrzenia popełnienia przez kontrolowanego przestępstwa lub wykroczenia pod wpływem alkoholu (kierowanie pod wpływem jest wykroczeniem lub przestępstwem) . To w końcu jak jest ?

 • kierowca (gość)

  ja to czegoś nie rozumiem- rutynowa kontrola bo zachodzi podejrzenie nietrzeżwości- skąd taki policjant może mieć takie podejrzenie skoro nawet mnie nie widzi a jedynie pojazd ? Z takim podejściem traktuje się kierowców (WSZYSTKICH) jako potencjanie pod wpływem bo zawsze od razu ida z alkomatem

 • kierowca (gość)

  czytajcie ze zrozumieniem, proszę. Mowa jest o uzasadnionym podejrzeniu że ktoś prowadził pojazd (i np. przesiadł się na miejsce pasażera), a nie o uzasadnionym podejrzeniu prowadzenia pod wpływem. W roku 2017 wyeliminowano ten ostatni wymóg, legalizując rutynowe oraz wyrywkowe kontrole trzeźwości, czy to się komuś podoba, czy nie.

 • kierowca (gość)

  rozbiór logiczny zdania się kłania...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości