Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Z tej luki w prawie kierowcy już nie skorzystają

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

FOT - ARKADIUSZ LAWRYWIANIEC Przepisy ustawy o kierujących pojazdami zawierały lukę. Korzystali z niej kierowcy, którzy nadmiernie przekraczali prędkość.

Obecnie kierowca po przekroczeniu dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h, traci prawo jazdy na okres trzech miesięcy. Jeżeli osoba ta będzie w dalszym ciągu prowadzić pojazd bez prawa jazdy, 3-miesięczny okres będzie przedłużony do pół roku. W przypadku ponownego prowadzenia pojazdu w przedłużonym okresie, starosta wyda decyzję o cofnięciu uprawnień do kierowania pojazdem. Po cofnięciu uprawnień kierowca będzie musiał ponownie zdać egzamin.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Aby uniknąć odebrania prawa jazdy, kierowcy deklarowali, że „zapomnieli" dokumentu. W ten sposób nałożony został tylko mandat karny, punkty karne i grzywna za brak dokumentu. Nie można było odebrać prawa jazdy. Ta luka została już jednak zlikwidowana.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od 1 stycznia 2017 roku podstawą do wydania przez starostę decyzji o zatrzymaniu prawa jazdy za przekroczenie dozwolonej prędkości w obszarze zabudowanym o ponad 50 km/h jest informacja o tym fakcie przekazana przez policję lub Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Oznacza to, że tłumaczenie kierowcy, że zhubił prawo jazdy lub zapomniał go z domu, nie pomoże uniknąć kary.

Podstawa prawna

Art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z 20 marca 2015 r. o zmianie ustawy Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2015 r. poz. 541 z późn. zm.)

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Adam (gość)

  Chyba już nie macie o czym pisać

 • Lambo (gość)

  Nadal wystarczy mieć Yanosika :D

 • .,., (gość)

  a taki Najsztub jadąc bez prawa jazdy niesprawnym samochodem rozjechał kobietę na przejsciu , Niezawisly Sąd orzekł że POnieważ jest Najsztubem to jest niewinny

 • kodeks i prawo w/g talmudu (gość)

  nie tylko najsztub Karyna super beczkowoza z LSD pijana i z dzieckiem w samochodzie też "nietykalna" bo to znajome chazary.

 • PO = Państwo policyne (gość)

  Te restrykcyjne prawo ustanowiło PO, a straszą nas PiSem. Ci niestety skrupulatnie te prawo egzekwują. Wszystkie te zorganizowane grupy są przeciwko normalnym Polakom.

 • PO = Państwo policyne (gość)

  Zastanawia mnie to, jakich mamy świetnych snajperów w polskiej policji. Takim laserem strzelać na 800 m?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości