Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2019. Zaostrzenie kar dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Kierowcy notorycznie łamiący przepisy, są obecnie surowiej karani przez sądy. Kiedy dopuszczają się przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji, sąd dokładnie analizuje poprzednie przewinienia drogowe.

Przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji to m.in. prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości, prowadzenie pojazdu po cofnięciu uprawnień, spowodowanie wypadku.

Do 1 czerwca 2017 roku wykroczenia, które kierowca popełnił w przeszłości, nie miały wielkiego znaczenia. Sąd wydając wyrok w sprawach o przestępstwa popełnione w ruchu drogowym, brały pod uwagę dane pochodzące z Krajowego Rejestru Karnego, a wiec jedynie o przestępstwach i przestępstwach skarbowych.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

W praktyce osoba, która np. uciekała przed policją, czy wyprzedzała na pasach, była traktowana jako osoba z nienaganną przeszłością. Do kodeksu postępowania karnego dodano przepis nakładający na policję, prokuraturę i sądy prowadzące postępowania w sprawach o przestępstwa w ruchu lądowym, obowiązek gromadzenia w aktach informacji z Centralnej Ewidencji Kierowców oraz ewidencji kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, dotyczące oskarżonego. Aktualizacja takich danych w aktach sprawy do czasu wydania wyroku musi następować co najmniej raz na pół roku.

Dzięki wprowadzonej zmianie już na etapie śledztwa, prokurator wie jakim dotychczas kierowcą był podejrzany. Pozwala to na sformułowanie bardziej adekwatnych wniosków. Informacja o wielokrotnym karaniu w przeszłości może stanąć na przeszkodzie warunkowego umorzenia postępowania karnego.

Podstawa prawna:

Art. 213 par. 1b ustawy z 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz.U. z 2018 r. poz. 1987 z późn. zm.)

Art. 100b ust. 1,, art 130 ust.1 ustawy z 20 czerwca 1997 r - Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 z późn. zm.)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • miodek (gość)

    a jak nadal będę yanosika używał, nie ma co. Patrzcie co się dzieje.....a już nie chce myśleć co bedzie na drogach

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości