Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2020. Będą wyższe mandaty i ostrzejsze sankcje? Oto propozycje

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Rząd planuje zaostrzenie przepisów ruchu drogowego. Wśród propozycji są m.in. podwyższenie wysokości mandatów oraz bardziej rygorystyczne odbieranie praw jazdy.

Choć w 2019 roku liczna wypadków na polskich drogach uległa zmniejszeniu w stosunku do 2018 roku (28 598 wobec 30 136 - spadek o 4,9 proc.), to jednak nastąpił wzrost liczny śmiertelnych ofiar. W 2019 r. na drogach życie straciło 2897 osób, o 35 więcej niż w 2018 r.

Policja i inne służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo alarmują, że na drogach nagminnie łamane są przepisy, przede wszystkim dotyczące limitu prędkości, ale także udzielania pierwszeństwa przejazdu i zakazu wyprzedzania.

Prawdziwą plagą są nietrzeźwi kierowcy. W 2019 r. zatrzymano aż 111 000 osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości, o ponad 6300 więcej niż w 2018 r.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jak informuje "Rzeczpospolita", powstał międzyresortowy zespół Ministerstw: Infrastruktury, Spraw Wewnętrznych i Administracji i Sprawiedliwości, który zajmie się nowelizacją Prawa o ruchu drogowym. M.in. jedną z propozycji jest podniesienia kwot wystawianych mandatów do wysokości połowy średniego wynagrodzenia. Oznacza to, że mandat za pojedyncze wykroczenie wynosiłby 1300 zł (teraz jest to 500 zł).

Innym pomysłem jest rozszerzenie zakresu odbierania prawa jazdy za przekraczanie prędkości. Obecnie jest to możliwe, gdy kierowca przekroczy prędkość o 50 km/h w terenie zabudowanym. W propozycji jest to rozszerzone także o teren niezabudowany, a ponadto sprawa automatycznie trafiałaby do sądu. Tutaj kwota grzywny mogłaby sięgnąć nawet 5 tys. zł.

Z kolei podczas niedawnej debaty zorganizowanej przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego, w której uczestniczyli przedstawiciele rządu, służb, a także posłowie, padła propozycja, aby wzorem wielu krajów europejskich odpowiedzialności właściciela lub posiadacza pojazdu w przypadku niewskazania sprawcy wykroczenia uwiecznionego na zdjęciu z fotoradaru.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • www.eu-transport.pl (gość)

    Uważam, że najbardziej zaostrzone kary powinny być dla osób prowadzących pojazd w stanie nietrzeźwości.

  • Kowalski (gość)

    Ta więcej dawajcie 500+, każdemu a kierowcy będą tylko za to płacić. Ubezpieczenie w górę, paliwo w górę, jakieś głupi paradoks z licznikami. Kupiłem z takim przebiegiem i chuj jest taki a nie inny a to że ktoś przed mną grzebał to już nie mój interes, ale gdzie pan jest posiadaczem i Pan będzie płacił. Licznik Panu nie działa. Jest to chwila roboty ale nie sam nie wymienisz zapłać za to. Za wszystko kierowcy mają płacić. A może niech Ci na górze mniejsze pobory mają?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości