Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kodeks drogowy 2020. Nie pamiętasz o tej zasadzie? Możesz zapłacić 500 zł

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 / x-news

Fot. Policja.pl Nawet 500 złotych może kosztować jazda lewym pasem, jeżeli w tym samym czasie prawy jest wolny. Kierowcy uparcie zapominają o podstawowej zasadzie ruchu drogowego, więc przypominają o niej policjanci ze Śląska. Przez dwa dni trwała akcja "Trzymaj się prawego pasa".

Akcja była prowadzona na drogach Zabrza, Gliwic i Katowic oraz na autostradzie A4. W trakcie jej trwania drogówka odnotowała 79 naruszeń przepisów prawa o ruchu drogowym, z czego aż 25 dotyczyło kierujących, którzy zapomnieli o obowiązku prawostronnego ruchu pojazdów i poruszali się lewym pasem jezdni pomimo tego, że prawy pas ruchu był wolny. Policjanci nałożyli 51 mandatów karnych. Wobec 29 kierujących zastosowali pouczenie. Ponadto w trakcie realizacji działań funkcjonariusze ujawnili 1 kierującego nieposiadającego uprawnień do kierowania pojazdem mechanicznym oraz 1 osobę poszukiwaną.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Celem tego typu działań jest poprawa płynności ruchu i promowanie jazdy zgodnie z przepisami tj. blisko prawej krawędzi jezdni.

- Mandat karny jest od 20 do 500 złotych i dwa punkty karne. My tą akcją chcieliśmy przede wszystkim przypomnieć kierującym, że po pierwsze, obowiązuje przepis, który nakazuje trzymać się prawej krawędzi jezdni, a pas środkowy czy pas lewy służy przede wszystkim do manewru wyprzedzania. Po wykonaniu tego manewru należy powrócić na prawy, skrajny pas - powiedział nadkom. Mirosław Dybich z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Kierowca (gość)

    A co jeżeli na prawym pasie jedzie dużo samochodów z prędkością dużo poniżej dopuszczalnej oraz na ten pas wpadają samochody z drogi wjazdowej praktycznie bez zwolnienia prędkości. Czy wtedy nie wolno wyprzedzać tej kolumny lewym pasem tylko jechać ZYGZAKiem - na lewy, wyprzedź jeden, na prawy itd.

  • Oko (gość)

    Jadąc prawym pasem utrudniasz włączenie się do ruchu z drogi podporządkowanej oraz zjazd na taka drogę. Przepis absurdalny, jeśli się nie wleczesz.

  • Peugeot (gość)

    Jakie upomnienie walą mandat i tyle złapali moją córkę to pokazali klasę bez gadki mandat A tu piszą upomnienia śmiechu warte

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości