Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2020. Nietrzeźwy kierowca pokryje koszty leczenia ofiar wypadku?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Zdjęcie ilustracyjne / Fot Arkadiusz Wojtasiewicz Posłowie klubu parlamentarnego Koalicja Polska - PSL - Kukiz15 złożyli w Sejmie nowy projekt. Dotyczy zaostrzenia kar wobec nietrzeźwych sprawców wypadków.

Szacunkowe dane Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego pokazują, że całkowite koszty wszystkich zdarzeń drogowych stanowią ok. 48,2 mld zł rocznie, co stanowi 3% PKB. Koszt jednostkowy wypadku z jedną ofiarą śmiertelną wynosi 2,05 mln zł, z ofiarą ciężko ranną –2,3 mln zł, a z ofiarą lekko ranną - 26,7 tys. zł.

Projekt zmian w prawie zakłada, że kierowcy, którzy spowodują wypadek pod wpływem alkoholu lub środków odurzających, będą z własnej kieszeni płacić za leczenie i rehabilitację ofiar zdarzenia. W uzasadnieniu czytamy, że koszty świadczeń zdrowotnych wykonywanych na rzecz osób poszkodowanych w wyniku wypadków spowodowanych przez nietrzeźwych kierowców jest istotnym obciążeniem budżetu NFZ.

Zobacz także: Mandat za brudne tablice rejestracyjne

Jeśli regulacje weszłyby w życie każdy odurzony sprawca niezależnie od faktu posiadania prawa jazdy czy ubezpieczenia OC, mógłby zostać bezpośrednio obciążony kosztami świadczeń z zakresu ratownictwa medycznego, leczenia szpitalnego, ambulatoryjnej opieki specjalistycznej oraz rehabilitacji.

To tutaj jest produkowany Volkswagen ID.3

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ogórek (gość)

  A może by tak ktoś napisał co składa się na te 2 mln zł kosztów śmiertelnego wypadku?

 • Monika (gość)

  Hej panowie, z tej strony Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://sexanons.eu/moniaczka25

 • solony (gość)

  Super pomysł, państwo nie potrafi alimentów ściągnąć, a tu przyślą wezwanie o 2 miliony. Komedia. PS. A ile z tego ma być w kopertach dla konowałów ?

 • jestaza (gość)

  jestem za, mniej pijanego bydła na łulicy. Piłeś... powieś się na suchej gałęzi nad rzeką bo i tak nie ma z ciebie porzytku, jesteś zakałą społeczeństwa...

 • dave (gość)

  p-i-s na to nie pozwoli bo uderzyłoby to w ich elektorat

 • rozsadek (gość)

  "ogórek (gość) 2020-01-14 09:37 A może by tak ktoś napisał co składa się na te 2 mln zł kosztów śmiertelnego wypadku?" Na przykład renty dla dzieci, które z winy pijaka tracą rodziców. Renty do 26 roku życia.

 • Cwane panstwo (czyt. kolonia) (gość)

  Czyli ci niewinni, poszkodowani przez patologiczne pijackie bydlo mają być jeszcze bardziej poszkodowani - bo zdecydowana większość z nich nie otrzyma żadnych wypłat-rekompensat od tych bydlaków, co na flaszke ma, ale już na więcej brak. Czyli znowu, globalne korporacje, tzw. "ubezpieczyciele" koszty zrzucają na społeczeństwo - pionki knesejmowe na czyje zlecenie?

 • czytelnik (gość)

  Nie wiem dokładnie jaką kwotę traci państwo na śmierci jednego obywatela, ale proszę uświadomić sobie że na to składają się koszty wieloletniego kształcenia, suma składek różnego rodzaju które odprowadziłby pracując, podatków które płaci każdy z obywateli, wartość wypracowanego dochodu, koszty ewentualnego leczenia rehabilitacji, świadczeń socjalnych. Śmierć człowieka jest bardzo kosztowna.

 • johnnyb (gość)

  czy szkody zrobione przez trzeźwych kierowców są mniejsze? Dlaczego tylko nietrzeźwy kierowca ma odpowiadać za koszty leczenia?

 • Gość (gość)

  O co wtedy jak okaże sie że obaj kierowcy uczestniczący w wypadku są pod wpływem alkoholu

 • www.eu-transport.pl (gość)

  Kierowcy, którzy pod wpływem alkoholu lub środków odurzających są skrajnie nieodpowiedzialnymi ludźmi. Nie wyobrażam sobie jak można tak narażać życie innych osób i swoje.

 • Monika (gość)

  Cześć panowie, mam na imie Monika 25 lat. Chętnie poznam normalnego faceta. Nie szukam sponsora, nie interesuje mnie jakie masz zarobki, samochód itp. Przede wszystkim cenię kulturę osobistą i poczucie humoru, wygląd dla mnie to sprawa drugorzędna. Zainteresowane osoby zapraszam do kontaktu. Więcej moich zdjęć można zobaczyć na moim profilu : https://wyspakobiet.eu/monia25

 • Mateusz (gość)

  Nie chciał bym być ofiarą i czekać na hajs od randomowego człowieka żeby móc żyć xD

 • Kierowca (gość)

  Kompletna bzdura korporacje zrzucają odpowiedzialność. Nie może tak być jestem ubezpieczony więc maja placic,Po to płaciłem składki 20 lat i więcej.

 • Kierowca (gość)

  Kompletna bzdura korporacje zrzucają odpowiedzialność. Nie może tak być jestem ubezpieczony więc maja placic,Po to płaciłem składki 20 lat i więcej.

 • Kierowca (gość)

  Kompletna bzdura korporacje zrzucają odpowiedzialność. Nie może tak być jestem ubezpieczony więc maja placic,Po to płaciłem składki 20 lat i więcej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości