Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2020. Nowy kolor tablic rejestracyjnych. Dla jakich aut?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Ensto Chago Na polskich drogach pojawią się auta z nowymi tablicami rejestracyjnymi. Mają one czarne litery i cyfry na zielonym tle. Tak oznakowane zostaną auta elektryczne i wodorowe.

1 stycznia 2020 roku wszedł w życie przepis wprowadzający nowy typ tablic rejestracyjnych. Generalnie są one prawie takie same, jak tablice obowiązujące dotychczas. Główną różnicą jest tło, które jest zielone. Na nim widnieją czarne litery i cyfry. Litery lokalizują miasto lub powiat rejestracji pojazdu, identycznie jak w przypadku białych tablic rejestracyjnych.

Nowe tablice zostały wyszczególnione w Ustawie o elektromobilności i paliwach alternatywnych. Zostało w niej zapisane, że pojazd z napędem elektrycznym lub wodorowym będzie miał tablice rejestracyjne wskazujące na konkretny, ekologiczny rodzaj napędu. Stąd zielony kolor tła.

Także nalepki legalizacyjne mają kolorowe obwódki: czerwone dla samochodów z napędem elektrycznym i żółte dla samochodów z silnikiem na wodór.

Zobacz także: Zakup auta używanego - jak nie dać się oszukać?

W ten sposób auta z napędem elektrycznym i woodorowym będą się wyróżniać w ruchu. To ważne, bo zgodnie z Ustawą o elektromobilności i paliwach alternatywnych kierowcy pojazdów z ekologicznym napędem mogą korzystać z buspasów, mogą wjeżdżać do stref niskoemisyjnego transportu i nie muszą płacić za parkowanie w strefach zarządzanych przez samorządy.

Tablice dla samochodów elektrycznych i wodorowych przyznawane są nowym pojazdom lub autom nowo rejestrowanym. Właściciele samochodów już zarejestrowane nie muszą zmieniać tablic, chyba, że tego chcą. Muszą się wtedy zgłosić się do wydziału komunikacji z wnioskiem o wymianę samych tablic. Dotychczasowe numery oraz dowód rejestracyjny zostają takie same.

Zobacz także: SUV-y Škody. Kodiaq, Karoq i Kamiq. Trojaczki w komplecie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • i znowu wywalone w błoto pieniądze podatników (gość)

    I po raz kolejny bzdury pisu i straty pieniędzy podatników. Przecież wiadomo, że te rzekome samochody elektryczne to nie ekologia, a jak powstaną prawdziwe samochody elektryczne, które będą wreszcie same się ładowały przez baterie słoneczne i własną prądnice to co znowu wymyślą inny kolor rejestracji albo tym pierwszym pseudo ekologicznym zabiorą zielone rejestracje.

  • Piotrek (gość)

    Mi tak żadne kolorowe tablice nie są potrzebne. Wolę jeżdzić tanio moim tivoli z lpg. Elektryk to dla mnie strata kasy bo i tak nie miałbym gdzie go ładować

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości