Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2020. Od lipca zmiany dla kierowców. Trzy nowe przepisy!

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Piotr Krzyżanowski Rząd przygotował kolejne zmiany w prawie dla kierowców. Mają zacząć obowiązywać od lipca i zdaniem rządzacych znacznie poprawią bezpieczeństwo na drogach.

Zatrzymywanie prawa jazdy za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h także poza obszarem zabudowanym, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia dla pieszych. To zmiany przewidziane przez projekt ustawy, wprowadzający rozwiązania, które mają poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Ustawa ma wejść w życie 1 lipca 2020 r.

Kodeks drogowy. Zmiana w limitach prędkości

Obecnie w Polsce na obszarze zabudowanym zakazane jest przekraczanie prędkości 50 km/h w godzinach 500-2200, 60 km/h w godzinach 2300-500. Projekt zmian zakłada, że w godzinach nocnych też będzie obowiązywało obniżenie prędkości pojazdów w obszarze zabudowanym do 50 km/h.

Kodeks drogowy. Łatwiej stracić prawo jazdy

Starosta wyda decyzję administracyjną o zatrzymaniu prawa jazdy na trzy miesiące w przypadku, gdy kierujący pojazdem przekroczył dopuszczalną prędkość o więcej niż 50 km/h, bez względu na to, czy przekroczenie prędkości nastąpiło na obszarze zabudowanym czy poza nim. Obecnie regulacja ta dotyczy tylko obszaru zabudowanego.

Ilu kierowców straci prawo jazdy w ten sposób? Rząd szacuje, że w tym roku będzie to 20 tysięcy. W przyszłym - 40 tysięcy.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Kodeks drogowy. Pieszy z pierwszeństwem?

Nowe przepisy nie oznaczają, że piesi będą mogli wchodzić na przejście w każdej chwili i bez względu na okoliczności. W projekcie zmian w prawie drogowym zapisano:

 • Pieszy wchodzący na jezdnię lub torowisko albo pieszy przechodzący przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz (...) korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

Pieszy będzie musiał obserwować drogę jeszcze przed wejściem na przejście. Podobnie jest z kierowcami:

 • Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się w tym miejscu lub na nie wchodzącego, i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu.

Obecnie kierowca, zbliżając się do przejścia dla pieszych, musi zachować szczególną ostrożność i musi zmniejszyć prędkość tak, by móc w porę zareagować na nagłe sytuacje. Zmianie zatem ulegnie to, że prowadzący pojazdy zostaną zobowiązani do obserwowania nie tylko przejść, ale również ich otoczenia.

DLA PRZYPOMNIENIA!

Trzy zmiany, które mają wejść w życie od 1 lipca 2020 roku to:

  • obniżenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym do 50 km/h niezależnie od pory dnia
  • zatrzymanie prawa jazdy za przekroczenie prędkości o 50 km/h również poza obszarem zabudowanym (obecnie przepis ten dotyczy tylko obszaru zabudowanego
  • nowe obowiązki kierowców względem pieszych na przejściach

Zobacz także: Taki jest Opel Corsa szóstej generacji.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Twojfan (gość)

  Mateusz - najnowsze badania car wykazują że koronawirus po 23 ciej nie rozprzestrzenia się szybciej - takie ograniczenie nie ma sensu- proszę przestań się już wygłupiać

 • DziDek (gość)

  Po stolicach na zachodzie jeździ się 70 a przy przejściu 30!w ten sposób przejazd z Sosnowca do Zawiercia będzie trwał pół dnia! /30kma może zwiększyć wymogi na prawko. Badania czy w ogóle wydać prawko/psyhotechniczne/

 • DziDek (gość)

  Po stolicach na zachodzie jeździ się 70 a przy przejściu 30!w ten sposób przejazd z Sosnowca do Zawiercia będzie trwał pół dnia! /30kma może zwiększyć wymogi na prawko. Badania czy w ogóle wydać prawko/psyhotechniczne/

 • kierowiec (gość)

  Czego się nie zrobi pod publikę. Ten zapis o pieszym właśnie wchodzącym na przejście, tak rozmydli aktualnie obowiązujące przepisy, że będzie można wybielić każdego najsztuba, a wsadzić za kratę każdego Kowalskiego, któremu wtargnie na przejście kaptur lub pijak. Zależy tylko z kim pił.

 • maro2553 (gość)

  Przepis o pieszych, bardzo nieprecyzyjny, spowoduje tylko większą ilość poszkodowanych-cała batalia propagandowa została skierowana "przeciwko" zmotoryzowanym; ani słowa o przepisie, który powinien być , w trosce o zdrowie i życie pieszych, powtarzany codziennie : zabrania się wchodzenia na jezdnię przed nadjeżdżający pojazd!!!

 • Prometeusz (gość)

  Trzeba zarabiać...

 • Majka (gość)

  Jezeli wam nie pasuja te przepisy to przy wyborach trzeba dobrze zaglosowac bedzie inny prezydent to bedzie weto nie beda robic z kraju panstwa policyjnego

 • Wiarus (gość)

  A w którym miejscu jest w kodeksie o zmniejszeniu prędkości? Redakcja miał a go w ręce?

 • Gość (gość)

  My mamy stać w kolejkach jeździć po 50 na godzinę a panów się wozi po 150 ...i jeżdżą po kilku w samochodach

 • Zyga (gość)

  Tak pewnie zróbcie to ten przepis dla pieszych będzie więcej wypadków bo chodzą jak ślepe owce

 • Ewa (gość) (gość)

  Czemu zawsze za wszystko ma odpowiadać kierowca! Piesi są traktowani jak święte krowy! Wchodzą na jezdnię nie patrząc, czy zbliża się samochód! Jeśli chodzi o ograniczenie prędkości, to ten zakaz niech też dotyczy samochodów rządowych, im nigdzie się nie śpieszy, a ile wypadków spowodowali i nie ponieśli żadnych konsekwencji! Prawo powinne być równe dla wszystkich!!!

 • Don (gość)

  Glosowac na kogos normalnego a nie na pajacykow to moze kiedys bedzie lepiej/inaczej.

 • kierowca amator (gość)

  w Niemczech pieszy aby przejsc przez pasy musi wcisnac przycisk aby mu sie zmienilo swiatlo na zielone i jakos nie gina tam piesi na pasach ot i cala Polska ,

 • Paul (gość)

  Ja pitole . Ludzie nie glosować na tych pajaców ! Bo zaraz człowiek i jego prawa będą zanikać niczym Lodowce ! Wszystko jest przeciw nam powoli .

 • Paul (gość)

  Ja pitole . Ludzie nie glosować na tych pajaców ! Bo zaraz człowiek i jego prawa będą zanikać niczym Lodowce ! Wszystko jest przeciw nam powoli .

 • Paul (gość)

  Ja pitole . Ludzie nie glosować na tych pajaców ! Bo zaraz człowiek i jego prawa będą zanikać niczym Lodowce ! Wszystko jest przeciw nam powoli .

 • Paul (gość)

  Ja pitole . Ludzie nie glosować na tych pajaców ! Bo zaraz człowiek i jego prawa będą zanikać niczym Lodowce ! Wszystko jest przeciw nam powoli .

 • Couervo (gość)

  Podoba mi sie: pierwszeństwo przechodnia na torowisku. Maszynisci pociągów! Miejcie się na bacznosci! ;-D

 • Michał (gość)

  No i bardzo dobrze.

 • Komentarz usunięty.
 • Greg (gość)

  Tyło czemu policjanci straż miejska sedzdziowie i wszyscy co tworzą te prawo nie są karani, jak jeżdżą prywatnie to nikt ich nie rusza są ponad prawem każdy z Tychy ludzi powinien być trzy krotnie karanymi niż zwykłych obywatel, w końcu oni tego wymagają

 • Karoś (gość)

 • Bmw (gość)

  To totalnie popaprany pomysł. Ulica jest OD JEŻDŻENIA przede wszystkim. To pieszy powinien uważać jak przez ulicę przechodzi. Kierowca oczywiście też pilnuje co się na ulicy dzieje ale przede wszystkim pieszy ma zwracać uwagę czy może przejść. Nowy projekt to głupota nad głupota głupotą podparta . Pomysł nadwyraz idiotyczny

 • Zenek123 (gość)

  Jesli chodzi o prędkość jest to hipokryzja: po pierwsze- znam osobiście człowieka co zabił starszą osobę autem przy prędkości 30km/h ( swoją drogą otrzymał Wyrok Sądowy) po drugie: jesteśmy w Unii Europejskiej i obowiązują nas przepisy Uniu Europejskiej- a w Niemczech obowiązuje ograniczenie prędkoścci do 60km/h po trzecie: skład Sejmu w znacznej części nie zmienia się od 20-25 lat gdy uchwalano prędkość dozwoloną w nocy 60 km/h po czwarte: nie ma infrastruktury - objazdów miast i dróg expresowych "S" w wystarczającej ilości- nie są podokończane - a powinny już istnieć względem zbierania podatków z paliwa aut już 20 lat temu. .

 • Zenek123 (gość)

  A propo zmian przy przejściach na pasach: dużo więcej by zrobił Rząd gdyby uchwalił za pomocą Sejmu nakaz czasowy( do określonego terminu) z wywiązania się Gminom i Miastom z obowiązku bezpiecznego doświetlenia pasów- tylko wybiórczo są na trasach krajowych gdzie nie wybudowano "S" na przejściach np na 2 w stronę Siedlec, Białej Podlaskie strach jechać.., strach jechać na ul. Portowej w Gliwicach, strach jechać na ul Grota Roweckiego w Sosnowcu itp itd- a swoją drogą dlaczego na nowych "S" daje się lampy 400W (na żółto świecące)- chyba za dużo mamy węgla i trzeba spalić zamiast od razu wstawiać lampy ledowe ...

 • Grubcio (gość)

  Beznadziejny pomysł. Zginie więcej pieszych. Te przepisy wywołają tylko większy stres u kierowców. Będzie niestety więcej wypadków. Który mądraliński wpadł na taki chory pomysł uwłaczający zdrowiu i życiu ludzkiemu? To przyniesie dokładnie odwrotny skutek. Policja jest przerażona tą nowelizacją o ruchu drogowym. Proszę to przemyśleć .

 • Zdzichu (gość)

  Zgadzam się. To beznadziejny pomysł. Właściwie to wszystkie pomysły odnośnie prawa są beznadziejne. Prawo powinno zostać zniesione, wysłane na Madagaskar i głęboko zakopane. A razem z tym prawem wszyscy prawnicy. Nawet przeciętny człowiek wie o tym, że prawo, do wyjaśniania którego potrzeba prawnika, jest do kitu. Prawo powinno być tak oczywiste, żeby (za przeproszeniem) zwykła babcia klozetowa nie miała wątpliwości o co chodzi. Całe prawo które mamy w obecnej postaci o pic i fotomontaż. pozdrawiam prawników

 • Komentarz usunięty.
 • Real (gość)

  Ręce opadają, ja się tylko pytam jakim cudem ta dyktatura ma takie poparcie, jeżeli wszyscy widzą co się dzieje i do czego to wszystko zmierza to trzeba się ich jak najszybciej odsunąć od władzy ale społeczeństwo to chyba już dawno oślepło i ogłuchło!!

 • Gość (gość)

  Jak się rozdaje kuźwa nie swoją kasę nirobom,to będzie się miało elektorat,i jest poparcie bo manna leci z nieba,i jest za co gardziołko zmoczyć,paranocja ,chory ten naród ...

 • Andrzej Nowak (gość)

  Przodzi się zajmijcie tymi co z 50cm przerabiają swoje motorowery na wienksze a zgłaszają je na 50cm .A kupujqc czensci w każdym sklepie i tutaj by to musiało być zabronione .Jeśli wy żądacie ograniczenia prendkosci. A dopuki bendq przerabiać motorowery to nic nie po skutkuje. Bo chwycie 100.A przerobionych jest 100000 połowę i trzeba każdy kontrolować jak lepszej .Marki motorower pojedzie 55km zablokowany to dobrze pojedzie .

 • kierowca - pieszy - rowerzysta (gość)

  Jak zwykle porażka. Skoro kierowcy maja obowiązki to wszyscy piesi jako uczestnicy ruchu drogowego też powinni ….. . Kiedyś uczono , że droga hamowania to tak połowa prędkości tyle , że w metrach np. dozwolone 50 km/h to droga hamowania około 25 metrów - namalować przed pasami strefę w której jeśli znajduje się pojazd to wiadomo że nie jest w stanie wyhamować przed pieszym. - PROSTE JAK DRUT. Prawo ma być proste a nie to co tu jest. Niech w końcu ktoś zrozumie , że to ma być dla każdego zrozumiałe a nie tylko dla garstki piszących. …. większość ludzi jest jakoś obecnie odmóżdżona niesamowicie .

 • f (gość)

  czyli musisz przepuścić każdego, kto bez pomyślunku się ładuje na przejście, lub biegnie w jego stronę, ale jeśli pieszy grzecznie czeka przed przejściem, to nadal zatrzymać się nie możesz, bo mandat :D:D:D brawo pis

 • Patryk (gość)

  To co już mam zanieść prawko na policję i jeździć bez

 • Stare baby, chłopy i nie tylko (gość)

  Piesi którzy rozmawiają przy przejściach, powinni też mieć jakieś prawa do przestrzegania.. Staną takie dwie stare baby rozmawiają, i nagle jedna się obraca i pcha się pod felgi. W telewizji oglądają tylko msze kościelne i ks. Rydzyka, nie słyszą nic o zmianach w przepisach, powinny być upominane lub nawet karane mandatami przez np. przejeżdżający patrol policji albo straż wiej.. tzn. miejską. To jest również stwarzanie zagrożenia w ruchu drogowym, a nie tylko my kierowcy mający przewidywać przyszłość i zwracać uwagę na każdy możliwy ruch kogokolwiek WINNI, bo PIESI ŚWIĘCI..

 • Telesfor 900 ccm (gość)

  Będzie rzeźnia na autostradach. Prawka jazdy będą znikały szczególnie tam, gdzie z 140 km/h robi się chwilowe 70/100/110. No i na drogach szybkiego ruchu, gdzie wielu husarzy mknie ile fabryka dała... Jak dla mnie wciąż brakuje przepisów dotyczących zachowania odległości między pojazdami.

 • Twoj stary (gość)

  Ja pitole, znowu Ustawodawca byl chyba pijany: " i ustąpić pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na to przejście albo znajdującemu się na tym przejściu." - co znaczy "wchodzacy"? A jak ktos czeka na pasach (stoi w miejscu) to jest 'wchodzacy' czy nie (bo stoi?). Stad jak ktos stoi na pasach to trzeba sie zatrzymac i go 'wpuscic' czy tez nie bo nie jest 'wchodzacy'? Bubel nastepny. To tylko bardziej rozmydli cala te sytuacje z przejsciami dla pieszych. Obecnie nie wolno zatrzymywac sie przed przejsciem dla pieszych w odleglosci mniejszej niz 10m (Kodeks drogowy. Art 49, pkt1, podpunkt 2) - zatem kazdy idiota, ktory to robi i 'zaprasza' pieszych na pasy popelnia wykroczenie. Oczywiscie takie zapraszanie na jezdnie konczy sie trupami - wystarczy w YouTube wpisac "wypadek w Prusicach". No ale, kazdy Cebullak zna przepisy najlepiej i jak mu zwrocisz uwage to oczywiscie pluje sie jak nadkomisarz ruchu drogowego. Pffff

 • Gówernant (gość)

  Siedząc okrakiem na sprzęgle i gazie dumam nad losem kondomów w szufladzie rodziców rządzących...

 • (gość)

  no szkoda ze poloki to poloki i nic nie zrobia jak zawsze. A pasozyty zyjace w dobrobycie za kase podatnikow krok po kroku utrudniaja zycie i odbieraja wszystko. Oczywiscie dla naszego dobra.

 • Ma (gość)

  A już ustwa przeglosowa wydaje mi się że nie a i prezydent jeszcze nie podpisał jej i tyle w tym temacie

 • Maro (gość)

  Nie każdy musi mieć prawo jazdy. Kolejne zakazy nie mające nic wspólnego z bezpieczeństwem. Wystarczy obejrzeć na YT "Stop cham" lub "Polskie drogi" i samemu wysunąć wnioski, w ilu przypadkach tam pokazanych przyczyną było przekroczenie prędkości.

 • MadMax (gość)

  W mniejszych miejscowościach i na prowincji nie będzie z tym większego problemu (chodzi o pieszych). Ale w dużych miastach, na dużych rondach, gdy mamy buspasy, ścieżki dla rowerzystów i ogólnie kierujący autem dostaje totalnego oczopląsu - ten przepis to jakaś parodia pisana przez idiotę zza biurka, nie mającego pojęcia o jeździe po mieście... Na marginesie każdy normalny kierowca zawsze obserwuje otoczenie przejścia dla pieszych i nie potrzeba żadnych, bezsensownych przepisów, które to regulują. Ciekawe co się stanie, jak przed przejściem staną sobie 2 kobiety i będą gadały o zakupie nowej kiecki... Zatrzymać się? Czy nie? E tam... nie wchodzą na pasy więc jadę dalej. I tutaj pojawia się pan policjant, który macha lizakiem i mówi "no no, nie wpuściło się tych dam na pasy"... : ) Tłumaczenie wtedy zbyteczne bo w czasach ograniczania wszelkich swobód obywatelskich "dura lex sed lex" to maksyma nadrzędna. Pozdrawiam.

 • Teka83 (gość)

  Zdajecie sobie sprawe ze pieszy przechodzacy przez torowisko ma PIERWSZENSTWO przed pojazdem poruszajacym sie po tym torowisku. Rodzai torowisk sa dwa, kolejowe i tramwajowe a tu jest mowa o torowisku takze na przejezdzie bez zapor pieszy ma PIERWSZENSTWO przed pociagiem w mysl tych przepisow!!

 • Arti (gość)

  Strach jeździć będzie Co za przyjemność z jazdy autem będzie? Powinni Tych co te przepisy ustalają pozwalniac. ...

 • polak (gość) (gość)

  Widac że rządowi brakuje kasy i pilnie jej potrzebuje więc policjanci do roboty dziennie w całej Polsce minimum trzeba zabrac 120 praw jazdy aby wyrobic do konca roku limit narzucony przez rzad 20 tys zatrzymanych prawek u nas juz się starają 3 dziennie

 • Daro (gość)

  Coś musi sięgnąć dna , żeby powstało nowe.

 • Mike (gość)

  Ma (gość) 2020-06-07 20:04 "A już ustwa przeglosowa wydaje mi się że nie a i prezydent jeszcze nie podpisał jej i tyle w tym temacie" Jak podpisze, to będzie to ostatnia jego podpisana ustawa. Zresztą PO tez nie lepsze bo namieszali z rowerzystami. MadMax (gość) - popieram, dobrze napisane. Wiele takich przypadków miałem. Wprowadzają gigantyczny CHAOS na drogach.

 • Gigant (gość)

  Jeśli ktoś łączy wybory prezydenckie z przepisami ruchu drogowego to jest głupszy niż ustawa przewiduje

 • Daniel (gość)

  Dajcie wrescie większe mandaty jak to jest na Czechach czy Słowacja bo w Polsce to dziki zachód niech Polacy nauczą się jeździć przrpisowo

 • Ania Joanna (gość)

  Ania Joanna

 • BMW (gość)

  No pięknie !!! Co za wspaniałe pomysły. Co za ekspert wymyśla te zasady. Ręce opadają. Jestem za bezpieczeństwem na drodze ale jak tak dalej pójdzie to niedługo prowadzenie samochodu będzie z automatu przestępstwem już po wejściu do samochodu przed odpaleniem silnika. Zaś za odpalenie silnika oskarżą o zatruwanie środowiska i pójdziesz do więzienia. Nie mam słów na określenie bezsens wprowadzania takich przepisów. To może w ogóle puśćmy ludzi środkiem drogi a kierowcy niech jeżdżą krawężnikami. Taka moda na suv-y to czemu nikt z tych ekspertów nie wpadnie na taki pomysł Ręce opadają. Co za durne przepisy, jak durnowate i kretyńskie pomysły maja ci tzw. eksperci

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości