Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2020. Wyprzedzanie na pasach. Kiedy jest dozwolone?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Mariusz Kapała Wyprzedzanie innego pojazdy na przejściu dla pieszych to jedno z najcięższych naruszeń przepisów ruchu drogowego. Ale są sytuacje, kiedy wyprzedanie na pasach jest dozwolone.

Za wyprzedzanie na przejściach dla pieszych lub bezpośrednio przed przejściem kierowca może zostać ukarany mandatem w wysokości 200 zł i 10 punktami karnymi. Taka sama kara, w tym punkty, grożą za wyprzedzanie na przejazdach dla rowerzystów lub bezpośrednio przed nimi.

Wyprzedzanie innych pojazdów na pasach jest często przyczyną potrąceń pieszych na jezdni. Do takich sytuacji dochodzi także na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu. Niektórzy kierowcy, jadąc jeden obok drugiego, nie monitorują sytuacji i nie zwracają uwagi na znaki. W takiej sytuacji łatwo o złamanie przepisu o niewyprzedzaniu na przejściu dla pieszych.

Zobacz także: Rząd tnie dopłaty do aut elektrycznych

Karygodnym przykładem jest wjechanie autem na pasy w sytuacji, gdy poprzedzający pojazd zatrzymał się przed przejściem w celu przepuszczenia pieszych. To samo dotyczy wjechania na przejazd dla rowerów, gdy poprzedzające auto zatrzymało się, aby przejechali rowerzyści.

Tymczasem istnieje przypadek, w którym wyprzedanie na pasach jest dozwolone, tak jak i bezpośrednio przed nimi. Chodzi o przejścia dla pieszych, na których ruch jest kierowany. To po prostu przejścia z sygnalizacją świetlną lub tam, gdzie ruchem kieruje uprawniona osoba. Mogą to być także skrzyżowania z ruchem kierowanym.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Pike (gość)

  Powinno być tak jak w Niemczech. Dwa rodzaje przejść. Zebra w ścisłym centrum miasta gdzie przy sporym ograniczeniu prędkości, pieszy ma bezwzględne pierwszeństwo już dochodząc do przejścia i drugi rodzaj przejść , występujący zwłaszcza na drogach dwupasmowych o prędkościach pow. 50 km/h, gdzie pieszy ustępuje autom i wchodzi na jezdnię wyłącznie przy zielonym świetle ( wszystkie tego typu przejścia są wyposażone w sygnalizację). I nie ma zagrożenia i problemu z wyprzedzaniem na takich przejściach.

 • Obserwator (gość)

  A co w momencie wjazdu rowerzysty na przejście gdzie powinien przeprowadzić rower

 • Ja (gość)

  O to chodzi że to graniczy z cudem- rowerzysta przeprowadzający rower na przejściu to rzadki widok!!!

 • Janko (gość)

  Znajdzcie w tym materiale jedno zdanie kiedy można wyprzedzać na pasach,jak sugerował tytuł.Paranoja jakaś.

 • Poprawny (gość)

  Janko polecam czytać ze zrozumieniem. Jak byk piszę kiedy można wyprzedzać. Mimo wszystko nie dowiedziałem się z artykułu nic nowego

 • Restio (gość)

  Każdy kierowca powinien posiadać oświadczenie sprawcy kolizji - zaoszczędź sobie nerwów i wydrukuj dokument: www . restio . pl / pobierz

 • Kaz (gość)

  A co z pseldo kierowcami co robia szkody na parkingach i uciekaja szukać i wysoko karać co najmniej dwa tysiace kary i zwrot kosztów remontu. Bydło.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości