Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2021. Kiedy mandat można zapłacić kartą?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Paweł Relikowski W lutym 2018 roku funkcjonariusze z wydziałów ruchu drogowego zostali wyposażenie w terminale płatnicze. Decyzja o formie płatności - gotówką czy bezgotówkowo, należy do ukaranego.

Rozróżniamy trzy rodzaje mandatów karnych:

 • wydawany ukaranemu po uiszczeniu grzywny bezpośrednio funkcjonariuszowi, który nałożył mandat (dotyczy głównie obcokrajowców i osób nie mających polskiego obywatelstwa)
 • mandat kredytowany wydawany ukaranemu za potwierdzeniem odbioru
 • mandat zaoczny nakładany w przypadku stwierdzenia wykroczenia, którego sprawcy nie zastano na miejscu jego popełnienia, o ile nie zachodzi wątpliwość kto popełnił wykroczenie
Grzywnę nałożoną w formie mandatu gotówkowego lub kredytowanego można uiścić także w formie bezgotówkowej. W dalszym ciągu w ten sposób nie można opłacić mandatu zaocznego.
 
 
Mandat zapłacony bezgotówkowo staje się prawomocny w momencie potwierdzenia płatności uzyskanej bezpośrednio po jego nałożeniu. Transakcja nie wiąże się z dodatkową opłatą.

Podstawa prawna

Art. 99 par. 3a-3c ustawy z 24 sierpnia 2001 r. - Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (Dz.U. z 2018 r. poz 475 z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 4 września 2017 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie nakładania grzywien w drodze mandatu karnego (Dz. U. z 2017 r. poz. 1694)

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gienek (gość)

  Jak podaje NIK w ostatnim raporcie 70% mandatów sie po prostu przedawnia. Kiepsko zaprojektowany system rozliczania się nie wyrabia i tyle w temacie. Z raportu wynika że płacić warto po upomnieniu tyle że nawet tego system nie jest w stanie zrobić. Nawet jak zapłacisz to im to zaginie. Poza tym jak dostać ten Mandat??? Jak wg NIK 1 Policjant RD jest na 1000km dróg i ledwo obrabiają kolizje i setki wydumanych akcji z KGP. Jak podaje NIK Ruch Drogowy powinien mieć z 5 razy tyle Policjantów ale wszyscy to mają w d....... bo NIK pisze a go olewają równo.

 • Gienek (gość)

  Po prostu szanujmy siebie i jeżdzmy bezpiecznie. Przecież chodzi o bezpieczeństwo a nie o to by karać. Zwłaszcza że jak pisze prasa system jest niewydolny i bez tego oni wszyscy są zawaleni po pachy robotą.

 • Jechałem rowerem (gość)

  Jechałem rowerem ze sklepu od Dino do domu mam 500m , dostałem 500zl i 50 za brak oświetlenia . 500zl za to że alkomat coś pokazał 50zl baterie padły pod sklepem , nie wyłączyłem zapomniałem , były słabe i padły - odblasków na rowerze na kierownicy i pod siodełkiem , miałem plecak i na obu szelkach po odblasku z przodu jak i z tyłu przy rączce Nie było tłumaczenia , machnoł przepisami mandat wypisał i spieprzają dziadu , Nie jestem zarejestrowany . Pracuje fizycznie jak to na wsi 5 ton rękami muszę przerzucić w trzydziestu paru stopniach słońcu by zarobić 100zł Pluje na to wszystko , na te przepisy , na te milicję i jest mi przykro że żyję w takim państwie .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości