Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kodeks drogowy 2021. Nie przestrzegasz podstawowego przepisu? Zobacz jaki mandat możesz zapłacić

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Hołod Policjanci ruchu drogowego w trosce o bezpieczeństwo użytkowników dróg, mimo trwającego stanu epidemii, zwracają uwagę na każde zachowanie niezgodne z prawem, a także egzekwują od kierujących pojazdami przestrzegania obowiązujących ograniczeń prędkości.

Główną przyczyną wypadków drogowych ze skutkiem śmiertelnym, z winy kierujących, jest niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Niezgodne z prawem zachowania zagrażają nie tylko kierującym i ich pasażerom, ale również pozostałym uczestnikom ruchu drogowego, szczególnie tym niechronionym. W przypadku potrącenia pieszego, nawet nieznaczne przekroczenie dopuszczalnej prędkości, zmniejsza szanse jego przeżycia. Pamiętajmy, że za każdym wypadkiem, zwłaszcza tym, gdzie ginie człowiek, kryje się niewyobrażalna tragedia ludzka, która dotyka zarówno bliskich zmarłego, jak i sprawcy.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami kierujący pojazdem jest obowiązany jechać z prędkością zapewniającą panowanie nad pojazdem, z uwzględnieniem warunków, w jakich ruch się odbywa, a w szczególności: rzeźby terenu, stanu i widoczności drogi, stanu i ładunku pojazdu, warunków atmosferycznych i natężenia ruchu. Ponadto powinien wziąć pod uwagę również inne czynniki m.in.: umiejętności i doświadczenie w kierowaniu pojazdami, stres, zmęczenie, zażywane leki.

Należy również pamiętać, że wraz ze wzrostem prędkości, w sytuacji nagłego zagrożenia, panowanie nad pojazdem staje się coraz trudniejsze. Kierujący, którzy nie będą stosować się do ograniczeń prędkości muszą liczyć się z konsekwencjami prawnymi.

Zobacz także: Ile kosztuje nowa Toyota Yaris?

Policja przypomina, że na terenie kraju działają policyjne grupy SPEED, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze, w tym nieprzestrzeganiu ograniczeń prędkości. Policjanci pełnią służbę z wykorzystaniem najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestratory, a także dokonują pomiarów prędkości ręcznymi miernikami z wizualizacją.

W trosce o bezpieczeństwo policjanci apelują o rozwagę i przestrzeganie przepisów ruchu drogowego. Przypominają również o dostosowaniu prędkości do warunków na drodze.

Standardowe limity prędkości odnoszące się do motocykli i samochodów o masie dopuszczalnej całkowitej do 3,5 tony wynoszą w Polsce:

- na autostradzie – 140 km/h,
- na drodze ekspresowej dwujezdniowej – 120 km/h,
- na drodze ekspresowej jednojezdniowej – 100 km/h,
- na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej, o dwóch pasach ruchu – 100 km/h,
- na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej – 90 km/h.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Wymienione limity to nie wszystkie ograniczenia. Poruszając się po terenie zabudowanym, musimy przestrzegać limitu prędkości 50 km/h, chyba że znaki stanowią inaczej. Ustawodawca dodatkowo podniósł dopuszczalną prędkość do 60 km/h, jeśli poruszamy się po terenie zabudowanym nocą, między godzinami 23.00 a 5.00.    

Wysokość mandatów i liczba punktów karnych za przekroczenie prędkości w Polsce:

 • Przekroczenie dopuszczalnej prędkości do 10 km/h - mandat w wysokości 50 zł
 • Od 11–20 km/h – mandat od 50 do 100 zł i 2 pkt karne
 • Od 21–30 km/h – mandat od 100 do 200 zł i 4 pkt karne
 • Od 31–40 km/h – mandat od 200 do 300 zł i 6 pkt karnych
 • Od 41–50 km/h – mandat od 300 do 400 zł i 8 pkt karnych
 • Od 51 km/h – mandat od 400 do 500 zł i 10 pkt karnych (Prawo jazdy zostanie zatrzymane na trzy miesiące kierowcom, którzy przekroczą dopuszczalną prędkość o ponad 50 km/h w ternie zabudowanym)

Zobacz także: Porsche Macan S. Test wzorcowego SUV-a z mocnym silnikiem

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Obcy (gość)

  PRL-bis, państwo policyjne. Kary, kary i tylko kary. Taka jest polityka wybrańców narodu. Brawo Polacy, pokomunistyczna swołocz z okrągłego stołu skutecznie doi cały naród żeby mieć na swoje socjalistyczne wygłupy. Jak tu ma być dobrze skoro tzw. prezydent mówi że socjal to dobrobyt. Nie praca, nie uczciwość tylko socjal to dobrobyt. Polacy codziennie biegają jak porypani żeby jakoś przeżyć kolejny dzień w tym bantustanie a wybrańcy narodu zamiast myśleć o rozwiązywaniu problemów i ochronie przed zagrożeniami myślą cały czas skąd tu wziąć pieniądze na własne fanaberie i urządzenie państwa wg. swojej wyobraźni nikogo przy tym nie pytając czy pozostałym współobywatelom to odpowiada.

 • satisfaction (gość)

  Ostatnio jak jechałem trasą średnicową w Katowicach gdzie jest ograniczenie do 80 śmignął obok mnie Porsche bziuuuuu i już, go nie było, na oko za że 180!!! Albo więcej to co mi tu piszecie o policyjnych "brygadach tygrysa"!!!

 • czas (gość)

  policjanty dziś na niprowidłowo zaparkowanego mercedesa stał w poprzek ciągu pieszego z dupą wystającą na szose popatrzli i pojechali dalej

 • Bartek (gość)

  Wracałem dziś z Kielc. To co wyprawiają bandyci na motorach bo tak ich trzeba nazwać woła o pomstę do nieba. Jazda w terenie zabudowanym (poprzez wioski) 150km/h to norma. Wyprzedzanie na zakrętach, zakazie i podwójnej ciągłej jazda stadem blokując cały pas ruchu. I co ? i nic przez całą drogę nie widziałem ani jednego patrolu.

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • Roberto (gość)

  Jeżdżę od 79r.W PRLu milicjant wziol przykładowo na śniadanie lub parę zł jeżeli zawiniles bardziej to kosztowało troszkę więcej(można było się dogadać).A teraz policjanci to pachołki rządzących co im nakażą tak robią nie mają w sobie żadnego człowieczeństwa poprostu pacholy!!!.

 • Roberto (gość)

  Pacholy rządzących tak wygląda Polska Policja tylko karać nie mają swojego rozumu co pan karze tak pies robi zero człowieczeństwa pies będzie psem

 • Jan (gość)

  20 lat jezdze za granicę i mandat który dostałe to 5 Euro 15 Euro a największy 25 Euro i tak sobie myślę czy Polska to jakiś nadzwyczajny kraj bo politycy w telewizji zawsze mówią że za granicą są astronomiczne mandaty albo Polska to jakiś kraj wypaczony

 • Kazimierz senior (gość)

  Do Roberta gość czterdzieści lat doświadczenia za kierownicą to spory kawałek czasu natomiast w głowie jest duża próżnia po pierwsze polic

 • Kazimierz senior (gość)

  Dokończenie poprzedniej treści policjant to nie pies człowiek wykonujący swoją pracę gdyby ktoś sprał ci twój głupi łeb miał byś pretensje że psy cię nie obroniły stary pochodzis z epoki głębokiego zabetonowanego komunizmu policja nie jest po to żeby brać łapówki

 • Gosc (gość)

  Normalnego obywatela to strach zaczepiać no nie

 • Gosc (gość)

  Lepiej bezdomnemu wystawic z piec kwitów, liczy się wynik nie człowiek, a bez yo strach wracać

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości