Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2021. Premier zapowiada zaostrzenie przepisów dla kierowców

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Szef rządu zapowiedział zmiany w prawie, według których osoby wsiadające po alkoholu za kierownicę mają ponosić większą odpowiedzialność. - Jazda po alkoholu to potencjale morderstwo - podkreślił Mateusz Morawiecki.

Aby maksymalnie poprawić bezpieczeństwo na polskich drogach na początku roku rząd przyjął przygotowany w Ministerstwo Infrastruktury Program Bezpiecznej Infrastruktury Drogowej na lata 2021-2024. W jego ramach podejmowane są działania ukierunkowane na zwiększenie ochrony uczestników ruchu oraz stworzenie bezpiecznej infrastruktury drogowej – a w efekcie zmniejszenie liczby wypadków i ich ofiar. Na ten cel z Krajowego Funduszu Drogowego przeznaczono 2,5 mld zł.

Zobacz także: Wypadek czy kolizja. Jak się zachować na drodze?

- Ale to za mało. Musimy odstraszać potencjalnych morderców drogowych, winnych skutecznie karać, a ich ofiarom pomagać systemowo. Dlatego przystępujemy do prac legislacyjnych, które będą określały odpowiedzialność osób prowadzących pojazdy pod wpływem alkoholu - nie tylko karną, ale również zobowiązujące do płacenia alimentów osobom poszkodowanym. Chcemy zwiększyć dolegliwość kary - zapowiedział Mateusz Morawiecki.
 
- Apeluję, żeby każdy zastanowił się, zanim wsiądzie za kółko pod wpływem alkoholu. Społeczna odpowiedzialność za pijanego kierowcę ciąży nie tylko na tym, kto kieruje lub wsiada do auta pijany, ale również na tych, którzy widząc to - nie reagują albo przyzwalają na jazdę po alkoholu. To jest potencjalne morderstwo. Odpowiedź jest jedna - zero tolerancji dla drogowych bandytów - zaznaczył szef rządu.
 
Zmiany w prawie mają być odpowiedzią na tragiczne wydarzenie ze Stalowej Woli. W minioną sobotę, 3 lipca doszło do wypadku drogowego. Kierowane przez 37-latka Audi S7 zderzyło się z Audi A4. W wypadku zginęło małżeństwo. 37-letnia kobieta i 39-letni mężczyzna. Bez szwanku ze zdarzenia wyszedł ich 2,5-letni syn. Zmarli osierocili trójkę dzieci. Sprawca zdarzenia był pijany. 

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Nissana

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Pepe (gość)

    Bardzo dobrze,niech w końcu te pijaki się zastanowią nad swoim postępowaniem a jak nie to będzie bardzo bolało,brawo p.Morawiecki

  • J.Sz (gość)

    Brawo chociaz jedna madra decyzja ,ja bym jeszcze dodal konfiskate samochodu i podczas odsiadki i pracy na odszkodowania raz w miesiacu "wystawianie delikwenta" przy ruchliwym markecie z napisem" zabilem czlowieka po pijanemu"i niech by sobie ludzie pouzywali na nim .To by byla wlasciwa kara a nie przytulna celka z tv .

  • MM (gość)

    Kto was czyta, Średniowieczni oprawcy?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości