Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2021. Zatrzymanie i postój na chodniku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Andrzej Banaś Kierowcy często spotykają się z brakiem wolnych miejsc na zaparkowanie i starają się wykorzystać każdą przestrzeń. Czy wolne od mandatu jest parkowanie na chodniku?

Dopuszcza się zatrzymanie lub postój na chodniku kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5t pod warunkiem że: Na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postoju; Szerokość chodnika pozostawionego dla pieszych jest taka że nie utrudni im ruchu i jest nie mniejsza niż 1,5m; Pojazd umieszczony przednią osią na chodniku nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni.

Zobacz także: Prawo jazdy. Kategoria B i ciągnięcie przyczepy

Ponadto, jeżeli spełnione są warunki z pkt 1 i 2 to dopuszcza się zatrzymanie lub postój
na chodniku przy krawędzi jezdni całego pojazdu. Dotyczy to tylko następujących pojazdów:

 • samochód osobowy o DMC do 2,5t,
 • motocykl,
 • motorower,
 • rower,
 • wózek rowerowy.

Pojazd niewymieniony powyżej może być umieszczony w całości na chodniku tylko w miejscu wyznaczonym odpowiednimi znakami drogowymi. Jednak nawet wówczas DMC tego pojazdu nie może być większe niż 2,5t.

Mandat za parkowanie na chodniku

W przypadku złamania przepisów dotyczących parkowania na chodniku, na kierowcę może zostać nałożony mandat w wysokości 100 złotych. To jednak nie koniec, bo do jego konta dopisany zostanie 1 punkt karny.

Zobacz także: Dwa modele Fiata w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • putbill (gość)

  Stają jak chcą - Policja i Straż Wiejska, ma wszystko w d...

 • Tox_box (gość)

  Autorze skąd informacja że 4 kołami samochód osobowy tylko o dmc do 2,5 T ? Przepisy mówią że 4 kołami dopuszcza się postój samochodów osobowych. Koniec kropka.

 • Kierowca (gość)

  Miejsc parkingowych jak na lekarstwo a opłaty za parkowanie nie małe więc kierowcy ,,kombinują''. Porządne drogi też by się przydały.

 • Kierowca (gość)

  Owszem nie możemy budować dróg i parkingów za wszelką cenę bo pieniądze są też potdzebne na inne cele i o tym decydują eksperci.

 • Mirosława Budzewska (gość)

  Miasto nie zapewnia kierowcom miejsc parkingowych. Za to chętnie je ogranicza montują pachołki. Jednocześnie rozszerza strefy odpłatnego parkowania. Zarabia nie tylko na odpłatnym parkowaniu ale też aktywizuje straż miejską do wymierzania mandatów za parkowanie bez podstawy prawnej, co ma podreperować budżet miasta. Niby w interesie pieszych przenosi parkowanie pojazdów z chodników na jezdnię. W konsekwencji bezrozumnie zwiększa zagrożenie na drodze. Wydaje się, ze głównym zadaniem straży miejskiej jest wymierzanie mandatów za parkowanie. Obecnie nawet nie zostawiają mandatów za wycieraczką .... jak chcesz mieć dowód, że miesiąc temu źle zaparkowałeś samochód to musisz jechać do siedziby straży.

 • Krzysztof (gość)

  A wystarczy tylko się stosować do obowiązującego prawa, wtedy mandat nie grozi . Każdy chciałby samochodem wjechać najlepiej do samego mieszkania. Niestety miasta mają ograniczenia i trzeba się z tym liczyć. Jak ktoś nie rozumie to przez kieszeń zrozumie.

 • Rozśmieszony (gość)

  Uśmiałem się do łez, bo problem parkowania na chodniku, w miejscu zabronionym, z jednoczesnym blokowaniem chodnika i jezdni (skrzyźowanie, jeden pas ruchu, linia ciągła, tuż przy przejściu dla pieszych) znam z innej strony. Widząc, że tak zaparkowane auto skutecznie blokowało przejazd autobusu, zrobiłem fotkę i wysłałem z opisem przez aplikację 19115. Tylko się wygłupiłem, bo Straż Miejska w Warszawie zajęła się mną, domagajac podania , w pełnym.zakresie moich danych osobowych (imię, nazwisko, nr telefonu i adres poczty mailowej znali - bo przekazała je SM obsługa 19115). Zakomunikowano mi, że nie zajmą się sprawą zgłoszenia, jeżeli nie podam wszystkich danych o sobie ( aż dziw,że nie żądali nr buta czy rozmiaru kołnierzyka). Tak więc chamy za kierownicą mogą spać spokojnie - Straż Miejska w Warszawie dba o ich spokój.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości