Wszystko
o samochodach

Przepisy / Mandaty

Kodeks drogowy 2021. Zmiany dla kierowców. Mandat do 500 zł

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. GDDKiA 30 września 2021 roku będzie ostatnim dniem funkcjonowania elektronicznego systemu poboru opłat drogowych viaToll. Zastępi go system e-TOLL. Wydaje się, że dotyczy to wyłącznie kierowców ciężarówek, ale nic bardziej mylnego.

Do korzystania z systemu e-TOLL zobowiązany jest użytkownik pojazdu samochodowego lub zespołu pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony, a także użytkownik autobusu niezależnie od dopuszczalnej masy całkowitej, który porusza się po sieci dróg płatnych.

Dla kierowców samochodów osobowych jest to rozwiązanie alternatywne dla manualnego systemu poboru opłat. Szczególnie korzystne jeśli często jeżdżą autostradą A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica) lub często przemieszczają się w weekendy kiedy powstają korki na bramkach.

1 grudnia 2021 r. koniec szlabanów na państwowych autostradach

Z początkiem grudnia kierowców czekają kolejne zmiany:

  • podniesienie szlabanów na odcinkach autostrad płatnych A2 (Konin-Stryków) i A4 (Wrocław-Sośnica), dzięki czemu ruch odbywać się będzie w sposób płynny bez konieczności zatrzymywania się;
  • opłacanie przejazdów możliwe będzie jedynie przez aplikację e-TOLL PL, urządzenia pokładowe OBU/ZSL lub w formie biletu elektronicznego (przeznaczonego dla pojazdów lekkich). Zakup takiego biletu będzie możliwy np. na stacji benzynowej, a przy zakupie nie będzie wymagana instalacja żadnego urządzenia, ani przekazywanie danych geolokalizacyjnych. Wystarczy podać numer rejestracyjny pojazdu i określić odcinek drogi, na którym realizowany będzie przejazd.

Uwaga na mandat!

Za jazdę po płatnym odcinku bez odpowiedniego urządzenia, bez biletu, czy dedykowanej aplikacji, będzie groziła kara w wysokości 500 zł.

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości