Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy 2021. Zmiany od 1 czerwca. Jak komentuje je minister infrastruktury?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN24 /x-news

FOT. WALDEMAR WYLEGALSKI/POLSKA PRESS Od 1 czerwca w życie wejdą ważne zmiany nie tylko dla kierowców, ale również dla pieszych. Nowe regulacje zakładają zwiększenie zakresu ochrony pieszego w rejonie przejścia, ujednolicenie dopuszczalnej prędkości w obszarze zabudowanym niezależnie od pory dnia oraz zakaz tak zwanej jazdy na zderzaku.

Wcześniej ze strony rządu słychać było zapowiedzi przeprowadzenia kampanii informacyjnej na ten temat.

- Zwiększamy bezpieczeństwo najmniej strzeżonych uczestników ruchu, najbardziej narażonych na skutki wypadków. Mam tu na myśli pieszych, przechodzących przez przejście. Kampania informacyjna, dzięki której będziemy docierali do wszystkich z tymi właśnie podstawowymi informacjami. Mamy właśnie nadzieję, że dzięki tej szeroko prowadzonej kampanii zmniejszy się liczba niebezpiecznych zdarzeń na drodze – wyjaśnił minister infrastruktury, Andrzej Adamczyk.

Kodeks drogowy 2021. Zmiany dla pieszych

Zgodnie z nowymi regulacjami pieszy znajdujący się już na przejściu będzie miał pierwszeństwo przed każdym pojazdem, a pieszy dopiero na nie wchodzący – pierwszeństwo przed każdym pojazdem z wyjątkiem tramwaju. Jednocześnie kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, będzie zobowiązany zachować szczególną ostrożność i zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego.

Ustawa wprowadza także zakaz używania telefonów komórkowych oraz innych urządzeń upośledzających prawidłową percepcję, zwłaszcza wzrokową.

Więcej na ten temat w tekście - Pierwszeństwo pieszych. Co to oznacza?

Kodeks drogowy 2021. Zmiana w limitach prędkości

Ponadto nowelizacja przepisów Prawa o ruchu drogowym określa dopuszczalną prędkość pojazdów na obszarze zabudowanym na 50 km/h niezależnie od pory dnia. Dotychczas w porze nocnej (w godzinach 23-5) dopuszczalna prędkość na takim obszarze wynosiła 60 km/h.

Więcej na ten temat w tekście - Będzie zmiana w limitach prędkości

Kodeks drogowy 2021. Koniec z tzw. jazdą na zderzaku

Ustawa wprowadza także obowiązek zachowania odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego na autostradach i drogach ekspresowych. Kierujący pojazdem podczas przejazdu autostradą i drogą ekspresową będzie obowiązany zachować minimalny odstęp między pojazdem, którym kieruje, a pojazdem jadącym przed nim na tym samym pasie ruchu. Odstęp ten wyrażony w metrach powinien pozostawać nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Obowiązek zachowania minimalnego odstępu nie będzie stosowany tylko podczas manewru wyprzedzania.

Więcej na ten temat w tekście - Na czym polega jazda na zderzaku?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Szofer (gość)

  Apel do pieszych NIGDY NIE WCHODŻ PRZED JADĄCY POJAZD !!!!!! Możesz być w martwym polu widzenia kierowcy Z mojego doświadczenia ( 32 lata zawodowego kierowcy ) uważam że 90% pieszych wymusza piereszeństwo i prosi się o śmierć

 • Al (gość)

  Co Ci po pierwszeństwie jak będziesz martwy..zachować rozsądek ...

 • Darek (gość)

  Ustawodawca naraził pieszych i kierowców jedną decyzją która spowoduje wiele tragedii . Całkowity brak rozsądku. O innych aspektach nie wspominając. Wystarczy trochę pomyśleć.

 • Bartosz (gość)

  Ci co mieli pierszeństwo ,już leżą na cmentarzu.

 • Sito (gość)

  Cyrk

 • s. (gość)

  Apel do kierowców NIGDY NIE WJEŻDZAJ NA PIESZEGO NA PRZEJŚCIU !!!!!! Możesz zabić i pójść siedzieć

 • Jakub (gość)

  Proponuje by Policjanci zwracali uwagę na tych kierowców,którzy jeżdżą po 40 lub 50 lewym lub środkowym pasem i tworzą się korki.Jak dobry kierowca umie szybko jeździć i bezpiecznie to dlaczego ma nie śmigać?A piesi niech nie zakładają słuchawek na uszy i niech nie patrzą w telefony jak przechodzą przes pasy tylko zwracają szczególną uwagę przy pasach.

 • gosc (gość)

  W Polsce jak cię łaskawy pan kierowca wpuści na przejście to czuj się wyróżniony. W ilu miejscach pieszy musi wymusić żeby go ktoś z panów kierowców wpuścił? Nie mówię o tych cymbałach gdzie na jednym pasie się zatrzyma a na sąsiednim jadą bo nie znają przepisów.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości