Kodeks drogowy 2022. Co oznacza tzw. zielona strzałka? Na co pozwala?
Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Na podstawie § 96 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych przypominamy regulacje dotyczące sygnału świetlnego „zielonej strzałki”.
Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Najczęściej spotykane są sygnalizatory ze strzałkami w prawo.
Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy
Zdecydowanie rzadziej spotkać można strzałkę kierunkową w lewo, w przypadku której oprócz skręcania w lewo dopuszcza się również zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 „zakaz zawracania”.
Wjazd za sygnalizator S-2 ze strzałką kierunkową jest dopuszczony wyłącznie po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem oraz pod warunkiem, że kierujący nie utrudni ruchu innym jego uczestnikom.
Te zasady dotyczą nie tylko kierowców samochodów, lecz także m.in. rowerzystów.
Jeśli kierujący nie zatrzyma się przed wjechaniem na skrzyżowanie przed sygnalizatorem z włączoną zieloną strzałką, naraża się na mandat wynoszący 100 zł i 1 punkt karny. Jeśli wjedzie na skrzyżowanie zaraz po zgaśnięciu strzałki, łamie zakaz wyznaczony przez czerwone światło. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi od 300 do 500 zł. W takiej sytuacji jego konto powiększy się o 6 punktów karnych.
Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu