Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2022. Co oznacza tzw. zielona strzałka? Na co pozwala?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Tomasz Holod Wielu kierowców, przejeżdżając obok sygnalizatora z zieloną strzałką, zachowuje się nieprawidłowo. Warto pamiętać o prostych zasadach.

Na podstawie § 96 Rozporządzenia Ministrów Infrastruktury oraz Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie znaków i sygnałów drogowych przypominamy regulacje dotyczące sygnału świetlnego „zielonej strzałki”.

Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza,  że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu. Najczęściej spotykane są sygnalizatory ze strzałkami w prawo.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Kod 96 do kategorii B a ciągnięcie przyczepy 

Zdecydowanie rzadziej spotkać można strzałkę kierunkową w lewo, w przypadku której oprócz skręcania w lewo dopuszcza się również zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23 „zakaz zawracania”.

Wjazd za sygnalizator S-2 ze strzałką kierunkową jest dopuszczony wyłącznie po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem oraz pod warunkiem, że kierujący nie utrudni ruchu innym jego uczestnikom.

Te zasady dotyczą nie tylko kierowców samochodów, lecz także m.in. rowerzystów.

Jeśli kierujący nie zatrzyma się przed wjechaniem na skrzyżowanie przed sygnalizatorem z włączoną zieloną strzałką, naraża się na mandat wynoszący 100 zł i 1 punkt karny. Jeśli wjedzie na skrzyżowanie zaraz po zgaśnięciu strzałki, łamie zakaz wyznaczony przez czerwone światło. Mandat za przejazd na czerwonym świetle wynosi od 300 do 500 zł. W takiej sytuacji jego konto powiększy się o 6 punktów karnych.

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • rebeliant (gość)

    posiadam prawo jazdy od 1974 roku i nigdy nie zapominam o tych prostych zasadach!

  • NoName (gość)

    Sygnalizacja świetlna jest tak ustawiona, ze co skrzyżowanie zapala się światło czerwone. Jest to celowe i świadome działanie żeby ludzi okradać na większym tankowaniu. Samochód spala najwiecej benzyny jak rusza. Przez to się tworzą korki i jeszcze bardziej wzrasta spalanie. Skoro udało się tak ustawić sygnalizacje świetlną, ze mamy cały czas, co skrzyżowanie światło czerwone, to można ustawić żeby zapalało się światło zielone. Wtedy nie będzie korków i okradania ludzi na większym tankowaniu.

  • Yorg (gość)

    Sygnalizator świetlny ze strzałką zieloną, a za nim znak Stop (B20). Ogólnie sygnalizacja świetlna jest w hierarchii ważności wyżej znaków drogowych, lecz mam wątpliwości co do wjazdu na skrzyżowanie przy zielonej strzałce oraz postawionego za sygnalizatorem znaku STOP. Uważam, że zielona strzałka dopuszcza warunkowy wjazd na drogę poprzeczną z zachowaniem wszelkich środków ostrożności, a do znaku STOP należy również się zastosować dlatego właśnie, że wjazd na skrzyżowanie był warunkowany zieloną strzałką. Czy mam rację ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości