Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy 2022. Czy policjant musi pokazać legitymację podczas kontroli?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Małgorzata Genca Kierowcy mają wątpliwości na temat obowiązku okazywania przez policjanta legitymacji służbowej podczas kontroli na drodze.

Stopień, imię nazwisko oraz powód zatrzymania. Takie informacje powinien przedstawić funkcjonariusz policji zatrzymujący pojazd. Jeśli jest w mundurze, legitymację musi pokazać tylko w przypadku kiedy zażąda tego kierowca. W jaki sposób powinien to zrobić? W taki, aby kierowca mógł zanotować znajdujące się na niej imię i nazwisko, stopień oraz nazwę organu, który wydał dokument. Należy zaznaczyć, że kierowca nie może wymagać, aby policjant przekazał mu legitymację do ręki.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2022. Czy małe dziecko może samo poruszać się po drodze?

A co jeśli funkcjonariusz nie jest umundurowany? Wtedy legitymację musi okazać bez wezwania. Wyjątkiem jest jednak sytuacja kiedy policjant podejrzewa przestępstwo lub gdy zatrzymuje auto po pościgu.

Podstawa prawna:

Par 4 i 16 rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z 18 lipca 2008 roku w sprawie kontroli ruchu drogowego (Dz.U. z 2008 r nr 132 , poz 841 z późn zm.)

Zobacz także: Mercedes EQA - prezentacja modelu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

  • Szymon (gość)

    Totalne bzdury. Po pierwsze podana podstawa prawna jest aktem uchylonym w 2019 roku. Oczywiście policjant powinien przedstawić się z imienia, nazwiska oraz podać stopień, jednak obowiązek okazania legitymacji istnieje tylko w konkretnych okolicznościach. Poprawną podstawą prawną jest ustawa z dnia 6 kwietnia 1990 r. o Policji (akt obowiązujący). Konkretnie przepisy to: art. 60, który odnosi nas do art. 60 §2, a także art. 14 ust. 2 i art. 15 ust. 1 pkt 2-4. Z art. 60 wprost wynika, że obowiązek okazania legitymacji na żądanie obywatela mają tylko NIEUMUNDOROWANI policjanci, a w określonych przypadkach umundurowanego policjanta nie ma nigdzie mowy o kontroli drogowej, legitymowaniu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości