Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Kodeks drogowy 2022. Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Kapica Przebieg każdego egzaminu na prawo jazdy kategorii B musi być zarejestrowany przez kamery znajdujące się wewnątrz pojazdu egzaminacyjnego.

Kamery zainstalowane w aucie muszą rejestrować co najmniej obraz widoczny do przodu przez przednią szybę oraz dźwięk  równolegle z rejestracją obrazu. Takie rozwiązanie ma zapewniać przeciwdziałanie nadużyciom. Ma także dawać skuteczną możliwość odwołania się od negatywnego wyniku egzaminu.  Zapis ten przechowywany jest przez 21 dni od daty egzaminu.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2022. Czy małe dziecko może samo poruszać się po drodze?

W przypadku złożenia skargi na sposób przeprowadzania egzaminu, kursant ma zagwarantowane prawo wglądu do zarejestrowanego materiału. Takie nagranie musi być wtedy przechowywane aż do wyjaśnienia sprawy.

Nie ma więc możliwości obejrzenia nagrania z przebiegu egzaminu, jeśli kursant nie ma zastrzeżeń co do jego przebiegu. 

Gdy z powodu awarii urządzeń rejestrujących, przebieg egzaminu nie został zarejestrowany, egzamin musi być powtórzony. W takiej sytuacji jego koszt pokrywa ośrodek egzaminowania.

Podstawa prawna

Par. 7 ust 3. pkt 4 rozporządzenia ministra infrastruktury i budownictwa z 24 lutego 2016  r w sprawie egzaminowania osób, ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, szkolenia, egzaminowania i uzyskiwania uprawnień przez egzaminatorów oraz wzorów dokumentów stosowanych w tych sprawach (Dz. U. z 2106 r poz. 232 z późn. zm.)

Art 54 ustawy z 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami (Dz.u. z 2019 r. poz. 341)

Zobacz także: Test Opla Insignii Grand Sport 1.5 Turbo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • WYKŁADOWCA (gość)

  MINISTRA BUDOWNICTWA I INFRASTRUKTURY TECHNIKA BUDOWLANEGO Z KRZESZOWIC WZIĘŁA SOBIE JEGO KOLEŻANKA B. SZYDŁO.ZNA SIĘ ON NA RUCHU DROGOWYM JAK WILK NA GWIAZDACH DLATEGO TAKA OGROMNA ILOŚĆ WYPADKÓW DROGOWYCH JAK W ŻADNYM INNYM PAŃSTWIE EUROPY

 • To czołg? Przy tej masie ta moc to jakaś kpina. (gość)

  To czołg? Przy tej masie ta moc to jakaś kpina.

 • irek (gość)

  bzdury kolego piszesz...

 • irek (gość)

  nie ma zapisu zabraniającego przejrzenia przebiegu egzaminu, bez konieczności wnoszenia skargi

 • Xyz (gość)

  Odwołania nic nie dają na korzyść kursanta. UM w Łodzi popiera decyzję egzaminatora. To lipa. To co dzieje się naprawdę w Word to tylko wiedzą co co zdają.

 • Taki (gość)

  Dokładnie to jest teraz maszynka do nabijania pieniędzy. W dzisiejszych czasach na egzamin trzeba czekać miesiąc i co taki kursant ma zrobić przecież nie ma możliwości poćwiczyć i w ten sposób wszystko się odciąga i ciężko mają zdać.

 • Jurek (gość)

  Witam wszystkich zainteresowanych ... dzisiaj byłem świadkiem jakiś kpin na egzaminie ... w ośrodku w Miliczu gdzie plac manewrowy ma trzy rękawy wpuścili siedem samochodów ;-) ... narobili bałaganu i zestresowali wszystkich przyszłych kierowców ... przejeżdżali z pasa na pas , masakra przecież sam stres związany z egzaminem ich stresuje to jeszcze dołożyli im tego stresu ... pomijam już fakt że Panowie egzaminatorzy żeby dojechać na ten plac mają do przejechania z parkingu WORD mają do przejechania po drodze PUBLICZEJ jakieś 10 metrów i jadą sobie bez świateł , ale dzisiaj wszystkich kursantów udupili za brak świateł na placu manewrowym ... czy to normalne ? Żałuję że tego nie nagrałem bo to była parodia egzaminu ale postaram się następnym razem to nadrobić ... ale jeszcze sytuacja , egzaminator stoi po prawej strony samochodu A stwierdził że lewe Koło dotknęło Lini;-) ... czyżby Oni byli nietykalni ?

 • Egzaminator (gość)

  Drodzy panowie komentujący. Zabawne są te Wasze komentarze. W 99,9 % przypadków pretensje podnoszone w skargach są wynikiem wydumanych roszczeń lub niezrozumieniem sytuacji, dlatego jest przyznawana racja egzaminatorowi. Przykładem tego niech będzie sprawa świateł na łuku. Takie są kryteria tego zadania, że muszą być włączone odpowiednie światła, więc do czego te pretensje??? A zupełnie czymś innym jest techniczny podjazd egzaminatora na tor jazdy. Kolejna sprawa proszę nie robić dramaturgii, że na 3 torach było 7 samochodów. Nie jechały przecież jednocześnie! A na ulicach też przecież jest czasem bardzo duży ruch. Dlatego proszę nie robić z siebie ofiary losu. Ostatnia rzecz, to wszystkie te zasady powinien wytłumaczyć instruktor. Jednak z tym bywa różnie, a najlepiej mieć durne pretensje do egzaminatora, a z siebie zrobić ofiarę losu. Ludzie miejcie trochę oleju w głowie i godności. Życzę powodzenia na egzaminie na prawo jazdy.

 • Do Egzaminatora (gość)

  Ja bym chciała wiedzieć, dlaczego egzaminator WORD Łódź nie wie, że przed przejściem, gdy do krawędzi jezdni podchodzi pieszy należy się zatrzymać? Czyżby ktoś przespał ostatnie 3 miesiące? Na dodatek na tym właśnie zakończył egzamin - kpina. Zapominał też mówić o błędach w trakcie egzaminu i uznał, że kartę uzupełni po egzaminie i o błędach też wówczas poinformuje. Znam wielu egzaminatorów z WORD, ale niektórzy są tam zbędni i zdecydowanie nie powinni mieć kontaktu z drugim człowiekiem, bo ich kultura osobista (a wychodzi na to, że czasem i wiedza - de facto wymagana w zawodzie) jest na niskim (zbyt niskim) poziomie. 1/2 c.d >

 • Do Egzaminatora (gość)

  2/2 c.d Aha, od razu dodam, iż mam prawo jazdy - na szczęście trafiałam na bardzo porządnych egzaminatorów - co nie zmienia faktu, że bliskie mi osoby trafiają na istne prostactwo i jakichś ludzi z problemami (może przydałby się psycholog dla egzaminatorów WORD? Może mają zbyt stresującą pracę? Nie wiem). Najwyższa pora zrobić porządek w szeregach WORD, a kultury niektórych powinny uczyć osoby obsługujące telefonicznie - wszystkich serdecznie pozdrawiam, bo zawsze trafiałam na wspaniałych ludzi, a męczyłam ich telefonami często. Ślę też gorące pozdrowienia dla egzaminatorów: Piotra G., Adama G., Bartka K. i Tomasza S. Kilka nieudanych, ale atmosfera jak na egzaminie a nie jak w PRL na komendzie. Proponuję z dnia dzisiejszego przejrzeć nagrania egzaminów od godziny 12:00. Może ktoś kilka osób pójdzie na dywanik. A może nalezy kogoś zwolnić?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości