Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Kodeks drogowy 2022. Ten zakaz to czysta fikcja?

Data publikacji: Autor: Mateusz Różański / Gazeta Wrocławska

Fot. Czytelnik Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad na przestrzeni ostatnich lat wprowadziła szereg odcinków gdzie obowiązuje zakaz wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe. Ma to w założeniu usprawnić ruch i zwiększyć bezpieczeństwo. Jak jest w praktyce?

Na Dolnym Śląsku, najwięcej fragmentów z zakazami wyprzedzania przez samochody ciężarowe znajduje się na odcinku autostrady A4 między Legnicą, a Wrocławiem. Charakterystyczne znaki znajdziemy też na Autostradowej Obwodnicy Wrocławia, czy na A4 w ok. Złotoryi.

- Te zakazy to czysta fikcja. Ciężarówki wyprzedzają gdzie chcą i jak chcą. Co drugi dzień jeżdżę A4 z Bolesławca do Wrocławia, i jest to komunikacyjna gehenna. Nierzadko jest tak, że kierowca ciężarówki postanowi wyprzedzić kilka podobnych zestawów "na raz". Bywa, że odbywa się to na odcinku kilkunastu kilometrów. Brak słów... - tłumaczy Wojciech Majchrzak, wrocławianin. - Na AOW bywa i tak, że tiry potrafią zająć nawet trzy pasy... paranoja - dodaje.

Zakazy wyprzedzania przez ciężarówki na taką skalę zostały wprowadzone w 2017 roku. Inspekcja Transportu Drogowego systematycznie prowadzi akcje mające na celu karanie kierowców, którzy do przepisów się nie stosują. Obecnie grozi za wyprzedzanie na zakazie 1000 zł mandatu.

Zobacz także: Prawo jazdy. Czy można zobaczyć nagranie z przebiegu egzaminu

- Te zakazy wprowadzają osoby które w życiu nie siedziały za kółkiem, a już na pewno nie w ciągniku siodłowym. Proszę sobie tak popracować przez kilka godzin i zobaczycie co taki zakaz oznacza dla zawodowego kierowcy. Co mamy zrobić, jak np. prawym pasem ciągnie się osobówka, która jedzie 80 kilometrów na godzinę - pyta pan Andrzej, zawodowy kierowca.

- W minionym roku przeprowadziliśmy siedem działań kontrolnych podczas których skupialiśmy się na kierowcach pojazdów ciężarowych łamiących zakaz wyprzedzania. 131 pojazdów zatrzymano do kontroli. W 115 przypadkach nałożony został mandat za to wykroczenie. W dwudziestu przypadkach ujawniono również inne wykroczenia, związane m.in. ingerencją w pracę tachografów. Zatrzymano 7 dowodów rejestracyjnych - wylicza Mariusz Kaczmarz z Wojewódzkiego Inspektoratu Transportu Drogowego we Wrocławiu.

Zakazy wyprzedzania dla ciężarówek na odcinkach autostrad:

Autostrada A8 (Autostradowa Obwodnica Wrocławia) - woj. dolnośląskie

 • pomiędzy węzłami Wrocław Północ i Psie Pole w obu kierunkach

Autostrada A4 - woj. dolnośląskie

 • pomiędzy Pietrzykowicami a Wądrożem Wielkim
 • na wzniesieniach przy węźle Legnickie Pole i Lubiatów

Autostrada A4 - woj. opolskie

 • pomiędzy węzłami Brzeg i Strzelce Opolskie w obu kierunkach

Autostrada A1 - woj. łódzkie

 • na obu jezdniach na wysokości Miejsc Obsługi Podróżnych Głowno i Wiśniowa Góra
 • na wszystkich budowanych odcinkach autostrady z organizacją ruchu 2+2, czyli Tuszyn - Piotrków Trybunalski, Kamieńsk - Radomsko i Radomsko - granica woj. Łódzkiego i śląskiego

Autostrada A2 - woj. łódzkie i mazowieckie

 • na obu jezdniach na odcinku Łódź - Warszawa

Autostrada A2 -woj. śląskie

 • pomiędzy węzłami Gliwice Sośnica i Gliwice Ostropa w obu kierunkach

Autostrada A2 -woj. małopolskie

 • od węzła Balice do węzła Brzesko

Autostrada A6 - woj. zachodniopomorskie

 • pomiędzy węzłami Klucz i Podjuchy w obu kierunkach

Źródło: Gazeta Wrocławska

Zobacz także: Tak prezentuje się Dacia Jogger

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Marek (gość)

  "Co mamy zrobić, jak np. prawym pasem ciągnie się osobówka, która jedzie 80 kilometrów na godzinę - pyta pan Andrzej, zawodowy kierowca." Jeżeli pan Andrzej uważa, że osobówka jadąca 80 km/h w jakikolwiek sposób utrudnia mu jazdę ciężarówką, to myślę, że powinien udać się na ponowne szkolenie a następnie egzamin albo najlepiej zmienić profesję. Przecież maksymalna dopuszczalna prędkość dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 t, to właśnie 80 km/h, więc nie rozumiem w jaki sposób może to być dla niego uciążliwe. Niech pan Andrzej sobie w takim razie wyobrazi jak bardzo on jest uciążliwy dla tych osobówek, które chcą jechać 140 km/h, ale nie mogą, bo pan Andrzej się ciągnie 90 km/h na odcince.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości