Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Kodeks drogowy. Będą kolejne zmiany w prawie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Polska Press Definicja pojęcia "urządzenie transportu osobistego" ma trafić do kodeksu drogowego. Co możemy zaliczyć do tej grupy urządzeń i co oznacza taki zapis w praktyce?

Zgodnie z propozycją definicji urządzenia transportu osobistego to urządzenie konstrukcyjnie przeznaczone do poruszania się pieszych, napędzane siłą mięśni lub za pomocą silnika elektrycznego, którego konstrukcja ogranicza prędkość jazdy do 25 km/h, o szerokości nieprzekraczającej w ruchu 0,9 m. Do tej grupy zaliczyć możemy m.in. elektryczne monocykle, deskorolki, wrotki, segwaye.

Redakcja poleca: Prawo jazdy. Co oznaczają kody w dokumencie?

Taki zapis da możliwość korzystającym z tych urządzeń do jeżdżenia ścieżkami rowerowymi. Tym samym zmusi ich do opuszczenia chodników i przeniesienia się na ulice.

Zgodnie z obowiązującym prawem, osoba korzystająca z UTO jest traktowana jak pieszy i jest zobowiązana do korzystania z chodników. Obecnie jazda np. segwayem po drodze publicznej jest zabroniona. Policjant może zastosować pouczenie, albo wystawić mandat na kwotę od 20 do 500 zł.

 Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • nie (gość)

  taa a teraz mandat będzie za jazdę po chodniku k... zajebiście i hulajnogą (napędzaną tradycyjnie) mam zap... po jezdni? co za debil to wymyślił?

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Kretyni , puste pały mądrzejszy to jest nawet kalosz od nich

 • APK (gość)

  Rolkarz pełnoprawnym użytkownikiem drogi? a autostrada?

 • ZGRED-INSTRUKTOR (gość)

  1.Co z oświetleniem? 2.Jakie uprawnienia dla niepełnoletnich? 3.Czy ktoś słyszał aby policjant ukarał rowerzystę za jazdę po jezdni jeśli obok jest droga dla rowerów? MŁODZI! EMIGRUJCIE !!!!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości