Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Kodeks drogowy. Co jeśli kierowca nie ma potwierdzenia OC?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej dla posiadaczy pojazdów mechanicznych jest ubezpieczeniem obowiązkowym, regulowanym ustawą z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Co jeśli kierowca nie posiada przy sobie potwierdzenia jego wykupienia?

Fot. Archiwum Jeśli kierowca nie posiada przy sobie potwierdzenia wykupienia polisy OC, policja nie ma prawa odholować auta. W takiej sytuacji funkcjonariusz może jedynie nałożyć na kierowcę mandat. W jakiej wysokości?

Za prowadzenie pojazdu na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu bez posiadania przy sobie wymaganych dokumentów, grozi kara grzywny do 250 zł lub nagana. Mandat nie może przekroczyć kwoty 50 zł za brak każdego z wymaganych dokumentów. Nie przewidziano punktów karnych.

Warto wspomnieć, że jeśli kierowca nie ma w ogólne wykupionego ważnego ubezpieczenia OC, wtedy policja zgłasza sprawę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Wysokość opłaty karnej za brak OC komunikacyjnego uzależniona jest od rodzaju pojazdu, okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej w danym roku kalendarzowym oraz minimalnego wynagrodzenia za pracę w roku kontroli.

Podstawa prawna:

Art. 38 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. + Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2012 r. poz. 1137  z późn. zm.)

Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z 24 listopada 2003 r. w sprawie wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatów karnych za wybrane rodzaje wykroczeń (Dz.U. z 2013 r. poz 16.24 z późn. zm.)

Art. 88  ust 1-3 ustawy z 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczeń Komunikacyjnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 392 z późn. zm.)  

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • mfind

    W bieżącym roku najwyższa kara dla właścicieli samochodów osobowych, poruszających się po drodze, bez ważnego OC to 3 700 zł + odsetki naliczane po jednym miesiącu jazdy, bez ważnego OC... Dlatego zdecydowanie bardziej opłacany jest zakup OC, który wyjdzie taniej niżeli kara nakładana przez UFG ;) Pozdrawiam, Maciek, porównywarka OC i AC mfind

  • KAJA (gość)

    Nie rozumiem w czym jest problem. Jak zwykle to Polska. Przeciez policja ma baze danych z zarejestrowanymi pojazdami ,wiec dlaczego w dobie XXI wieku trzeba wozic ze soba wyswiechtane papiery. Ja nie mieszkam obecnie w Polsce i moge powiedziec ze nie posiadam zadnego papierowego dokumentu przy sobie wlasciwie nigdzie. Wystarczy okazanie karty bankomatowej jako moj dowod i juz wszystko gra.. Podczas mojej kontroli drogowej policjant wrzuca do bazy numer rejestracyjny i juz wszystko jest jasne(historia auta, ubezpieczenie i tego typu dane). Polska Policjo moze tak cos dla tych polskich kierowcow na plus ,,nie tylko koncentracja na mandatach ??????????Pozdrawiam

  • kr (gość)

    Co do kar to przedmówca ma rację, ale jak już szukać Oc to najtańszego przez kalkulator cuk na przykład.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości